Roolijoodik oma sõidukit tagasi ei taha

politsei

Tegelased, kes kipuvad kogu aeg sõidukit juhtima purjus peaga, peavad arvestama sellega, et nende liikumisvahend võetakse kohtuotsusega ära ja pannakse avalikul enampakkumisel müüki. Roolijoodikud ise oma sõidukeid üldjuhul tagasi osta ei soovi.

Kaius Mölder

Põhja ringkonnaprokurör Rainer Amur, kes on spetsialiseerunud peamiselt liiklusalaste kuritegude uurimisele, ütles, et viimased kolm aastat on üle Eesti üha enam tähelepanu pööratud roolijoodikute sõidukite konfiskeerimisele. „Eelmisel aastal võeti ära rekordarv sõidukeid (166), see on väga hea tulemus,“ täiendas ta.

Lääne-Viru maavalitsuse avalike suhete spetsialist Kristel Kitsing ütles, et möödunud aastal anti maavalitsusele kohtuotsusega üle kuus konfiskeeritud autot ja üks mopeed. See on ühe sõiduki võrra rohkem kui ülemöödunud aastal.

Ringkonnaprokurör selgitas, et enamikus on tegemist roolijoodikute sõidukitega, kuid on ka üksikuid masinaid, mis võeti ära muude liiklusalaste rikkumiste eest. „Näiteks kui põhjuseks on raskete tagajärgedega liiklusõnnetus. Samuti rakendati eelmisel aastal konfiskeerimist uue kuriteoliigi ehk süstemaatiliselt juhtimisõiguseta sõitmise puhul,“ täiendas Amur.

Kui kuriteo toime pannud isik ei ole sõiduki omanik, siis sel juhul sõiduk esmalt arestitakse ja hiljem konfiskeeritakse. Prokuratuuril on vaja ainult tõendada, et kolmas isik on andnud sõiduki kuriteo sooritanud inimesele. Tavaliselt on see olnud lihtne, sest sageli viibivad nii juht kui ka omanik samas sõidukis.

Lääne-Viru maavalitsuse riigivara müügi veebilehelt leiab nimekirja müügis olevates asjadest. Peamiselt müüakse sealtkaudu erinevat marki sõidukeid – Mercedes Benzist kuni Nissan Sunnyni. Kuna sõidukite tehnilist olukorda kontrollitud pole, siis on sageli ka alghind väga madal. Näiteks neljandal avalikul enampakkumisel on müügis 1988. aasta Audi 80, millel polegi alghinda. Tuleb vaid tasuda 5 eurot tagatiseraha ja teha omapoolne pakkumine.

Kristel Kitsing täpsustas, et konfiskeeritud sõiduki võõrandamise protsess võtab keskmiselt aega kuus kuud, kuna tihti on vaja korraldada mitu enampakkumist ühe vara müügiks. Huvi konfiskeeritud sõiduki ostmiseks ei ole suur ja sõiduki tagasiostmist endise omaniku poolt ei ole siiani ühegi juhtumi puhul toimunud. Kitsing lisas, et eelmisel aastal müüdi kolm sõidukit ja sel aastal jätkub viie auto ja ühe mopeedi müük.