Tabati salasuitse täis gaasiballoonidega auto

salasuitsud

Maksu- ja Tolliameti (MTA) töötajatel tuleb aeg-ajalt kokku puutuda salakaubavedajatega, kelle insenerioskus ja leidlikkus panevad isegi kõike näinud ametnikud kukalt kratsima.

Nimelt kontrollisid tolliametnikud  sõidukit, mis esmapilgul oli nõuetele vastav. MTA tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu sõnul ei viidanud esialgsel vaatlusel miski sellele, et tegemist võiks olla salakaubaveoks kohandatud sõidukiga.

Auto töötas gaasiga, balloonid asusid sõiduki põhja all ning olid kaetud paksu tolmukihiga. Samas tekitas ametnikes kahtlust sõiduki pidev üle Vene piiri käimine ja masin võeti põhjalikumasse kontrolli.

Ametnikud üritasid balloone avada, kuid see osutus võimatuks, sest autoomanik oli balloonide avamise teinud sedavõrd keeruliseks. Avamiseks oli tehtud isegi eraldi võti. Samuti olid kõik vindid treitud vastupäeva.

Koidu sõnul kulus ametnikel sõiduki peidikute avamiseks peaaegu ööpäev ja neis olnud salasigarettideni jõuti alles pärast seda, kui autoomanik soostus peidikud ise avama. Kokku leiti balloonidesse peidetuna kaks kasti salasigarette.

„Selliseid peidikuid tuleb väga harva ette, kuid siiski on igal aastal mõni sõiduk väga oskuslikult salakaubaveoks ümber ehitatud,“ rääkis Koidu. Suur abi on MTA töötajatel läbivalgustusseadmetest, mille abil tehakse sõidukitele esmane kontroll. Kui midagi ei kapi, siis soovitatakse omanikel  salakaup vabatahtlikult välja anda. Kui see ei aita, siis minnakse juba tööriistadega masina kallale.

Koidu sõnul on viimasel ajal sagenenud juhtumid, kus Narva piiripunktis peetakse kinni sõidukid, mille all on salasigarettidega täidetud rehvid. Samuti mõtlevad jalgsi piiri ületavad inimesed välja igasuguseid salasigarettide peitmisviise. Koidule meenub juhtum, kus piiri ületas inimene koos ostukäruga, mille raam oli täidetud salasigarettidega.

Salakaubavedajate elu muutub lähitulevikus oluliselt raskemaks, kuna MTA sõlmis käesoleva kuu alguses 12 miljoni euro suuruse hankelepingu viie uue röntgenseadme ostuks. Nendest kolm paigutatakse piiripunktidesse ja kaks hakkavad ringi sõitma Eesti teedel. Mobiilsetest tipptasemel röntgenseadmetest on väga suur abi ja neid saab vajadusel lühikese ajaga toimetada, kuhu tarvis.

Koidula piiripunktis valgustatakse läbivalgustusseadmetega läbi isegi rongid. Narva piiripunktis peaks analoogne süsteem tööle hakkama järgmise aasta jooksul.

Kaius Mölder

Gaasiballoonide avamine tõi lagedale tuhandeid pakke salasuitsusid. (allikas: MTA)