Tänavuse Station Narva festivalikeskus on Narva muuseum

Station Narva 2021 Narva muuseumis. Foto: Aron Urb

5.–8. septembril toimub Narvas seitsmendat korda muusika- ja linnafestival Station Narva, täites Eesti idapoolseima linna muusika, kunsti, kogukondlike koosviibimiste ja eri valdkondi liitvate ettevõtmistega. Festivali muusikaprogrammi tänavuseks keskuseks saab Narva muuseum.

Station Narva 6. ja 7. septembril toimuva muusikaprogrammi südameks saab Narva muuseum ajaloolises Narva Hermanni linnuses. Muuseumi alale seatakse sisse kaks lava: pealava põhjaõuel, kust avaneb linna parim vaade Euroopa Liidu idapiirile, ning siselava juba alates Liivi Ordu aegadest linna külalisi võõrustanud Reconditoriumi kammersaalis. Linnuse sisehoovis avatakse kohvikute ja tänavatoiduga festivaliala.

Lisaks muusikaelamustele pakub Narva muuseum festivalikülalistele võimalust kogeda öist muuseumiatmosfääri, pakkudes moodsa aja heliretkele vahelduseks interaktiivset püsiekspositsiooni ida ja lääne piiril seisva linnuse 700-aastasest ajaloost. Hilised seiklejad pääsevad ka konvendihoone müüriharjal kulgevale galeriile, kust avanevad vaated Narva linnale, Kreenholmi manufaktuurile ja piiritagusele Ivangorodile. Lisaks on külalistele avatud hiljuti suuremahulise renoveerimise läbinud linnuse läänehoov ja läänemüür ning Kristervalli bastioni kasematt ja mitmed uued miniekspositsioonid.

Mõlemal muusikafestivali õhtul ja ööl ulatub programm lisaks linnusele jõeäärsesse Ro-Ro kultuuriklubisse. Festivalil esinevad nii rahvusvahelised artistid, üle Eesti tuntud tegijad kui ka Ida-Viru muusikud. Esinejad ja ajakava avalikustatakse juuni ja juuli jooksul.

Narva muuseumi juhi Maria Smorževskihh-Smirnova sõnul on väga rõõmustav, et Station Narva festival toimub taas Narva linnuse alal: „Peame eriti praegusel ajal väga oluliseks esitleda siin Eesti ja muu Euroopa kultuuri eriilmelisi näiteid. Ootame juba põhjahoovi ja konvendihoone kaunite asukohtade täitumist eriilmeliste muusikastiilide ja ruumilahendustega ning külalistega meilt ja mujalt, kellele pakume võimalust jalutada ka pärast pikka renoveerimist taas avatud läänehoovis.“

„Narva linnus, uhkelt Eesti, Euroopa Liidu ja Narva lipud lehvimas – see on Eesti kindlus Euroopa piiril,“ ütles Station Narva juht Helen Sildna. „Imetleme muuseumi tööd ja meelekindlust ja meil on au tuua festival tagasi nende ajalooliste müüride vahele moodsasse muuseumikeskkonda. Narva muuseum oma ajalugu ja tänapäeva moodsalt põimiva ekspositsiooniga ning värskelt valminud läänehoovi uuendusega üllatab kindlasti taas meie festivali külalisi muusika, kunsti, hea toidu, tornide, keldrite, salakäikude ja muidugi öise muuseumielamusega.“

5.–8. septembril toimuva Station Narva programmis on lisaks muusikafestivalile ja muusemiprogrammile arutelupäeva Bazar avalik vestlus, kunstinäitused ja linnaruumiinstallatsioonid koostöös Narva kunstiresidentuuriga, loomemajanduse võimalusi tutvustav tulevikupäev multimeediakeskuses Objekt, kogukondlik hommikusöök VitaTiimi keskuses ning linna vaatamisväärsusi ja piirkonna daatšakultuuri tutvustavad tuurid.

Kuulutaja