Teleri valimine – nõgusa ekraaniga teleri plussid ja miinused

teleri-valimine-kaup24

 

Telerite ja muude ekraanide tootjad on viimasel ajal muutunud nõgusate ekraanide fänniks. Julgelt reklaamitakse nõgusaid telereid, arvutimonitore ja isegi telefone. Kas nõgus ekraan on tõesti oma hinda väärt? Mida nõgus ekraan telerielamusele juurde annab?

Saadaolevate telerite laias valikus orienteerumiseks toome siin välja olulisemad nõgusate ekraanide positiivsed ja negatiivsed küljed.

Positiivsed küljed

Tõetruum vaatamise elamus. Nõgusa ekraani suurim reklaamiloosung on see, et nõgus ekraan tekitab tunde, et pilt haarab sind endasse. See tekitab tunde, et oled filmis tõesti sees ja pildist ümbritsetud. Mida suurem on ekraan, seda parem on endassehaaravuse efekt.

Suurendatud sügavustunne. Nõgus ekraan tekitab oma kujuga mõningase 3D efekti. Kuna ekraani servad on pööratud rohkem sinu poole, siis sa näed ekraani äärel toimivat ka silmanurgast, endale lähemal kui tavaliselt ja see tekitabki sügavustunnet.

Suurem vaatamisväli. Nõgus teler tundub visuaalselt suurem kui samade mõõtmetega lameekraan. See tuleneb vaatamisnurga erinevusest ja peab paika ka siis, kui sa ei vaata ekraani täiesti otse.

Parem kontrast. See positiivne külg ei sõltu otseselt nõgususest, vaid asi on selles, et kõige uuemad ja paremad mudelid on saadaval nõgusate ekraanidega. Lisaks nõgususele saad ka parima ekraanitehnoloogia ja seetõttu parima kontrasti.

Futuristlik välimus. Ilu on vaataja silmades, nii et nõgusate ekraanide välimus võib mõnele meeldida ja teisel silma häirida. Pigem arvatakse, et kumer ekraan näeb lameekraanist huvitavam välja ja annab kodule omapärasust juurde.

Negatiivsed küljed

Vaatamiselamus oleneb otseselt ekraani suurusest. Eelnevalt mainitud positiivsed küljed tulevad kõige rohkem välja alles siis, kui teler on vähemalt 55-tolline. Väiksemate mõõtmetega telerid tekitavad väiksema efekti, nende puhul ei ole positiivsed ega negatiivsed küljed nii märgatavad, kui suuremate ekraanidega teleritega.

Kõverpeegli efekt. Nõgususe tõttu venitab ekraan erinevad peegeldused pigem suuremaks. Peegeldused katavad seetõttu suuremat osa ekraanist ja võivad vaatamisel rohkem häirida. Mõned mudelid üritavad seda probleemi vähendada, kuid üldine arvamus on see, et kõverpeegli efekt on kõige segavam faktor nõgusate ekraanide juures. Nõgusaid ekraane on hea vaadata siis, kui teised valgusallikad on eemaldatud. Teleri paigutusele on nende puhul vaja pöörata suuremat tähelepanu, et peegeldused sind võimalikult vähe häiriks.

Suurema vaatamisnurga alt on pilt ja värvid vähesel määral moonutatud. Nõgusad telerid kingivad parima pildi ja kogemuse vaatajatele, kes istuvad otse teleri ees keskjoonel. Suuremal määral muudavad pilti LCD ekraanid, sest keskjoonest eemal istujale lähemal erkaaniserval on värvid vähem tõetruud. OLED tehnoloogiaga ekraanid lahendavad värvide probleemi, kuid siiski peab vaataja aju kõvasti tööd tegema, et sinu pool olevat ekraani serva ignoreerida. Lisatöö tekitab silmades väsimust.

Need ei pruugi sobida seinale paigutamiseks. Nõgusa ekraaniga telerite servad on seinast kaugemal, ning võivad jätta seetõttu ka ebaesteetilise mulje.

Kõrge hind. Nõgusad ekraanid on kõrgema hinnaga kui lameekraanid ning kui nad ei ole piisavalt suured, siis ei ole efekt nii tajutav.

Kokkuvõttes nõgusad telerid tõepoolest lisavad väärtust filmielamusele, eriti kui tegemist on keskmisest suurema ekraaniga. Kuid lõppude lõpuks sõltub teleri ostmise otsus pigem sellest, mis hinnaklassis ja mis tootja mudelit sa endale koju soovid.

Kaup24.ee – ostle internetis, säästa aega ja raha.