Põnevad viisid lisaraha teenimiseks

Kellele meist ei meeldiks teenida täiendavat raha lisaks igakuisele palgale. See annab vabadust ja võimaldab endale lubada rohkemat kui tavapärane palgasumma. Suuri väljaminekuid võib tekkida kõigil ja on hea, kui oled selle tarbeks saanud koguda väikese varu, et mitte raha väljast laenata. Paljud ei teeni lisa põhjusel, et nad lihtsalt ei tea, kuidas seda teha. Siin on sulle mõned lihtsad soovitused, mis on jõukohased igaühele ja millega saad alustada juba täna.

Pane oma kirg ja oskused enda heaks tööle

Kas sul on mõni hobi, mis sulle tõeliselt meeldib? Või on sul mõni oskus, millest võiksid kasu saada ka teised? Võibolla valdad sa hästi inglise keelt, remondid hobi korras jalgrattaid või oskad valmistada erilist käsitööd. Kui sul on kirg, millega sa tegeled hea meelega ka pärast tööd, siis miks mitte selle eest saada ka raha.

Kõrvaltegevusega alustamine on tänapäeval väga lihtne. Lisaks sõprade soovitustele ja suulisele infolevikule saad oma teenust reklaamida ka sotsiaalmeedia platvormidel ja valdkondlikes foorumites ning juba peagi võib sinu oskus või kirg tuua sulle igakuiselt sisse arvestatava lisasumma. 

Kui kõrvaltegevuse maht kasvab suuremaks, võid sellest luua täiesti eraldi ettevõte ja miks mitte tulevikus ainult sellega tegelema hakata ja pikas plaanis palgatööst loobuda. Paljud ettevõtjad on oma ettevõtet alustanud justnimelt palgatöö kõrvalt ja saanud sellega väga edukaks. 

Hakka blogi pidama

Teine lihtne võimalus lisaraha teenimiseks on alustada blogi pidamist. Äkki sa kirjutad juba praegu oma elust, näiteks pead päevikut? Blogi ongi sisuliselt elektrooniline päevik, mida sa jagad kõigiga. Teemasid, millest blogis kirjutada, on küllaga. Näiteks kui sulle meeldib kokata, võid pidada kokandusblogi, lisades sinna enda väljamõeldud retsepte koos isuäratavate toidupiltidega. Või kui sa ehitad maja, siis võid pidada blogi majaehitamise protsessist ja panna üles pilte sellest, kuidas ehitus edeneb. 

Kui sinu blogile tekib jälgijaskond, saad blogisse hakata müüma reklaami. Tihti võtavad ettevõtted ka ise blogijatega ühendust, et nende tooteid reklaamitaks. Vastutasuks pakutakse tasuta tooteid, kuid võimalik on sõlmida ka rahaline reklaamileping, mille eest kuvad partnerite bännereid enda blogis. 

Lisaks reklaamile võid blogipidamisel raha teenida mujal maailmas järjest populaarsust koguva kaasturundusega (ingl k affiliate marketing), soovitades teisi toodete ja teenuste pakkujaid enda blogis ning saades boonust igalt ostult, mis sinu blogi kaudu tulnud on.

Investeeri aktsiatesse

Investeerimine aktsiatesse on väga kasulik lisaraha teenimise viis, kuigi see võib alguses tunduda keeruline. Mõistlik on esmalt katsetada väikeste summadega, et saada kätte tunnetus ja teadmine, kuidas aktsiatega kauplemine käib. Hiljem, kui aktsiaturg on juba tuttavam, saad edasi liikuda suuremate summade investeerimise poole.

Paljud lükkavad aktsiatesse investeerimist edasi, arvates et alustamiseks on tarvis suuri summasid või tuues põhjenduseks, et praegu pole alustamiseks õige aeg. Tegelikult on võimalik investeerimist alustada minimaalsete summadega, näiteks Admiral Markets võimaldab kauplemiskonto avada ja kauplemist alustada kasvõi ühe euroga. Ja alustamiseks on alati õige aeg, sest tulu saab teenida nii tõusu kui languse ajal.

Et investeerimisega regulaarselt tegeleda, pane selleks igakuisest palgast kõrvale kindel summa. Siis tekib paralleelselt ka raha säästmise harjumus, lisaks saad pikapeale investeeritud summast saadava tulu hiljem uuesti investeerida, võimendades saadavat kasu veelgi.

Kui sa tahad enne päris turgudel alustamist natuke aktsiatesse investeerimist proovida, on mitmetel kauplejatel olemas ka proovi- või demokontod. Demokontol saad harjutada kätt ja vaadata, kuidas aktsiaturud toimivad, ilma isikliku rahaga riskimata.

Pane seisev auto raha teenima

Kas teadsid, et on olemas selline keskkond nagu autolevi.ee, mille kaudu saad välja rentida oma autot, ajaks mil sa ise seda ei vaja? See on suurepärane viis oma vara iseenda heaks teenima panna. Süsteem toimib nii, et lisad oma auto Autolevi keskkonda, määrad rendihinna ja selle, millal auto rentimiseks vaba on. Kui keegi sinu auto broneerib, siis edastatakse talle süsteemi kaudu sinu kontaktid ja saate omavahel kokku leppida, kuidas sa auto temani toimetad.

Selline auto väljarentimine on kasulik ka selle poolest, et rendi eest saadav tulu makstakse sulle kätte iganädalaselt. Näiteks kui sul tuleb praegu mõte oma auto sinna portaali üles panna ja keegi selle nädalavahetuseks rendib, siis on sul võimalik juba järgmisel nädalal sellest saadav tulu oma pangakontole saada.

Sarnaselt autole võid raha teenima panna ka tühjalt seisva parkimiskoha või panipaiga.

Samuti võid välja rentida tühja toa või terve maja/korteri, kui sul selline peaks kasutuna seisma. Kõige lihtsam on seda teha, kasutades AirBnB keskkonda, mis reklaamib end kui lihtsat ja turvalist külaliste võõrustamise võimalust. Selliste portaalide tavapärane praktika on, et sealtkaudu saadavast tulust tuleb neile maksta teatav protsent. Näiteks Autolevi puhul on see 25% tulust, AirBnB puhul aga keskmiselt 3% ühelt tehingult.

Tegelikult on lisaraha teenimise viise veel kümneid ja isegi sadu. Valida tuleb see, mis sulle kõige südamelähedasem, kuid igal juhul tasub alustada pigem kohe. Valiku tegemisel lähtu sellest, kas sa soovid teha midagi ekstra lisaks oma tavapärasele kellast kellani tööle või meeldiks sulle pikas plaanis pigem nautida passiivset tulu. Kui sinu eelistus on viimane variant, siis võiksid kindlasti hakata lähemalt uurima aktsiatesse investeerimist, osaleda ehk ka mõnel koolitusel ja panna rahaseeme kasvama juba käesoleval kuul. Selleks, et alustada, ei ole vaja muud, kui pealehakkamist ja aktiivset meelt.