Turismimessil nägi Eestit kesksel kohal

mess 2

Eelmisel nädalal toimus Helsingis Messikeskuses neljal päeval järjestikku traditsiooniline turismimess. Matka – Nordic Travel Fair, mis väidetavalt ka Põhja-Euroopa suurim taoline, meelitas kokku kümneid ja kümneid tuhandeid huvilisi.

Ülo Külm

Soomlased on juba hea mitu aastat pidevalt kurtnud kehvapoolse majandusliku olukorra üle, kuid reisipisik pole neil kuhugi kadunud. Põhimõtteliselt oli kõigil toimumispäevadel Messikeskus rahvast täis, paljud olid uudistama tulnud tervete peredega.

Eesti SPAd

Võrreldes veebruaris Tallinnas toimuva samalaadse TourEst messiga, on soomlaste oma mõistagi kordades suurem ning väljapanekute arv aukartustavaldav, 900 ringis.

Seekord olid messil esindatud koguni 83 riiki. Baltimaadest oli tänavu kõige uhkemalt ja paljude stendidega esindatud Eesti. Põhjendatult, kuna meie jaoks on tegemist olulise juubeliaastaga – Eesti ala oli ka dekoreeritud rohkete sini-must-valgete õhupallikobaratega.

Võimalikule turistile reklaamisid ennast eelkõige paljud SPAd ja hotellid nii Saaremaalt, Hiiumaalt kui ka Rakverest. Näiteks viimase Aqva Hotel & SPA on Matkal varemgi osalenud.

Tallinna legendid

Üheks huvipakkuvamaks ja stiilsemalt kujundatuks võis pidada ka Tallinna Legende tutvustavat boksi. Tallinna Legendid pakub teatraalset meelelahutust – „hirmu ja lõbu“. Täpsemalt üheksat minisõud, mis põhinevad keskaegse Tallinna legendidel. Kaasatud on näitlejad, mehhaanilised nukud, põnevad lavakujundused ja eriefektid, lisaks „kukkumine“ ehtsalt keskaegselt liftilt jne.

Eksootilised Ghana ja Ruanda

Ekstravagantsema poole pealt pakkusid vahest teistest rohkem pinget Matkal esmakordselt osalenud Aafrika riigid Ghana ja Ruanda. Ruanda boksis toimetasid kohvi ja küpsiseid pakkuvad sarmikad mustanahalised näitsikud, reisivõimalusi riiki tutvustas nooremapoolne härra, kes muide Eestiski käinud.

Küsimuse peale, kummal Aafrika mandri maal on reisihimulisel ringi liikuda ohutum, kas eriti populaarses Keenias või nimme Ruandas, hakkas ta valjusti naerma: „No mis te

ise arvate? Sellele küsimusele ma ei vasta, aga olge mureta, Ruanda on turistide jaoks piisavalt ohutu.“

Soome siseturism

Laevafirmadest hakkas silma just praegu küllaltki soodsat hinnataset hoidev Eckerö Line, mis Tallinki ja Viking Line’i kõrval samuti Tallinna ja Helsingi vahel regulaarselt mitu korda päevas kurseerib. Nende boksis käis külastushetkel parajasti lõbus, rahvarohke VIP-pidu.

Võrreldes TourEstiga on ehk Matkal viimastel aastatel n-ö sooduspakkumisi vähem, kuid loteriisid, millega näiteks mõni põnev reis või temaatiline kinkekomplekt võita, omakorda tunduvalt rohkem. „Matka on tõepoolest vägev ettevõtmine. Samas on Soome ka tunduvalt suurem kui Eesti, mistõttu nende messidki on võimsamad, suurema pindalaga. Ise tutvusin seekord nimelt naaberriigi siseturismi võimalustega. Väga huvitavaid ja taskukohaseid pakkumisi leidsin,“ kommenteeris neljakümnendates firmajuht Tiit Eestist.

Lisaks väga laias skaalas reisimisvõimaluste ja reisifirmade tutvustamisele oli Matkamessil oluline osa kultuuriprogrammilgi ning mõningase üllatusena terve rida kehakinnitamise-joogitamise kohti. Seetõttu tekkis isegi korraks tunne, nagu viibinuks hoopis toidumessil!

Rahvusvaheline turismimess Matka 2018. Allikas: Messukeskus / Matka 2018 Nordic Travel Fair