Toomas päästab jõulud

tea tooma legend

TEATRIARVUSTUS

 

Tallinnas Salme kultuurikeskuses näeb kuni jõuludeni kogupereetendust „Tooma jõululegend“, kus hakkaja noormees võidab lohe, päästab Jõuluvana ja saab endale tüdruksõbra.

Nimitegelast mängib Jüri Pootsmann, kevadise telesaate „Eesti otsib superstaari“ võitja.

Vibu õlal, keskaegses Tallinnas ringi uidates üritab Kalaranna agulinooruk esmalt tööd leida, kuid linna meistrid ja ametimehed peavad Tooma potentsiaali tagasihoidlikuks ja keelduvad teda palkamast. Noormehel tekib võimalus end tõestada, kui kusagil Lasnamäe veerul pesitsevale lohele on vaja koht kätte näidata ja tema käest vabastada linna teel olnud Jõuluvana. Indu ohtlik ülesanne edukalt lahendada saab Toomas linnapreili Kriseldalt (mängib Elina Born), kelle süda on noormehele kiires taktis tuksuma hakanud.

Pootsmann ja Born (fotol) esitavad muidugi lisaks näitlemisele ka laule, mille kirjutasid Priit Pajusaar ja Tiit Kikas. Lavaloo libreto ja laulutekstide autor on Leelo Tungal. Väga tänuväärselt on ta materjali selleks jõululooks hankinud Tallinna ajaloost.

Kuigi esmajoones on see ligi tunnine etendus mõeldud algklassilastele, pakub vaatemäng mõnegi rosina ka täiskasvanud vaatajale. Hästi balansseeritud rolli linna apteekrina teeb Artur Raidmets, sellele lisab tänapäevase vindi Raidmetsa ametisolek Tallinna pressikeskuses.

Suurepärase keskendatuse ja loomuliku lavaolekuga esitab korstnapühkijat Jüri Aarma. Linnaheeroldina toob lavale rõõmsa energia ja „nüüd-läheb-lahti“ meeleolu Margit Saulep.

On meeldiv, et tegijad on võtnud endale mitmekihilise ülesande: laval on originaalmuusika, head näitlejad ja ka moodsa varjuteatri lahendused. Siiski takerdus loo veenvus jõulukuuse osas. Kriselda püüdis küll suureks puhuda tõika, et esimene jõulukuusk Euroopas ja nii, kuid ilma tegevusliku eelloota nägi laval siiski vaid okaspuud.

Nähtud etendusel tuli ka Jõuluvana jutt lindi pealt. Kas habemesse on tülikas näomikrofoni panna?

Igal juhul, kui teie lapsed saavad „Tooma jõululegendi“ vaatama minna klassiga või võtate ette perekondliku külastuse, on meeleolukas elamus ootamas.

 

Tõnu Lilleorg

 

Foto: Salme kultuurikeskus