Tuuli Tomingas tegi laskesuusatamise MM-il Eesti spordi ajalugu

Ilmataat sportlasi ei hellitanud. Fotol on Tuuli Tomingas pärast naiste teatesõitu lõdvestuselt tulles. Tomingas rääkis, et 20 minutiga jõudis paks jope totaalselt läbi vettida. Ühisstardiga sõidu hakul kallas samamoodi kui oavarrest. „Õue minemine ei olnud just kuigi kutsuv,“ märkis ta ilmaoludele tagasi vaadates. Foto: erakogu

Läinud nädala pühapäeval lõppesid Saksamaal, Oberhofis maailmameistrivõistlused laskesuusatamises. Üheteistkümnel päeval pakkusid tugitoolisportlastele adrenaliinilaksu ja positiivseid elamusi sportlaste ponnistused suusarajal ja lasketiirudes. Ilmaoludele vaatamata – kord tihe lumesadu, siis jälle udu, vihm ja liiga tugev tuul, jõudsid pjedestaalile parimatest parimad.

Viimastel aastatel on Eesti suusasporti varjutanud ebaõnnestumised ja tumestanud Andrus Veerpalu dopinguskandaali järelmõjud. Ka laskesuusatamises pole Eesti sportlastel õnnestunud märkimisväärseid tulemusi saavutada. Latt on olnud üsna madalal ja heal juhul on loodetud jõuda 30 parema sekka, mis annab maailmakarika sarjas punktikoha.

Ajaloolise tõe huvides väärib märkimist tõik, et seni on laskesuusatamises MM-ide parima tulemuse saavutanud Eveli Saue, kes tuli 2011. aastal Venemaal Hantõ-Mansiiskis 12ndaks. Meeste konkurentsis aga sõitis Roland Lessing 2015. aasta MM-il Soomes, Kontiolahtis 20 km tavadistantsil 15ndaks.

Läbi aegade kõige kõrgemale astmele on aga tõusnud Kaia Parve, kes võitis NSV Liidu koondisega 5 MM-i kuldmedalit.

Oberhofis juhtus 15. veebruaril aga see, mida spordisõbrad pikisilmi oodanud olid. Tuuli Tomingas saavutas naiste 15 kilomeetri tavadistantsil 6. koha. Kogu taasiseseisvumise aja jooksul pole mitte ükski laskesuusataja Eesti lipu all võisteldes nii kõrget tulemust saavutanud. Ka Tomingase enda parim saavutus oli tänavusel MK-etapil Hochfilzeni sprindidistantsi 19. koht.

Tuuli Tomingas kihutas 15 km tavadistantsi rajale rinnanumbriga 26. Lasketiirudes (2 lamades- ja 2 püstitiiru) ei õnnestunud Tuulil kahele märgile pihta saada ja sellepärast lisati lõpptulemusele 2 trahviminutit. Kui Tuuli finišisse jõudis ja lõpuks selgus, et on lõpp-protokollis kuues, ei suutnud ülekannet kommenteerinud reporterid rõõmust rõkatades emotsioone tagasi hoida. Ka siinkirjutajale valgusid pisarad silmanurka, et meie väikene Eesti on lõpuks ometi näidanud ennast maailmaklassi kuuluva spordiriigina.

Tuuli Tomingas kommenteeris pärast võistlust ERR-i teleülekandes oma saavutust suhteliselt reljeefselt, et hommikul oli tal tunne, justkui läheks tapamajja, kuid võistluspinges jumal hoidis teda.

„Olin oodatust etem ega olnud kõige entusiastlikum, aga suusk toimis täna väga hästi ja kõik klappis,“ kiitis Tomingas hooldemeeskonda. Sportlase sõnul oli tal õnne ka, kuna paljud lasud olid märgi ääres. „Pime kana leiab ka tera,“ naljatas Tuuli Tomingas.

15 km tavadistantsil võtsid kaksikvõidu rootslannad – kuldmedali Hanna Öberg ja hõbeda Linn Persson. Pronksmedali noppis itaallanna Lisa Vittozzi.

Tomingas osales pärast võistlust lilletseremoonial, millise au pälvivad 6 esimest.

Ülejäänud Eesti koondise naistel nii hästi ei läinud. Susan Külm sai kuue trahviminutiga 59. koha, Regina Ermits seitsme möödalasuga 73. ja Johanna Talihärm kaheksa trahviminutiga 77. koha.

Eesti laskesuusatajad suutsid spordisõpradele veel teisegi positiivse üllatuse pakkuda. 16. veebruaril toimunud paarissegateatesõidus saavutasid Tuuli Tomingas ja Rene Zahkna 27 võistkonna konkurentsis suurepärase 9. koha. Kuldmedali võitsid norrakad Johannes Thingnes Bö ja Marte Olsbu Röiseland, hõbemedali Austria koosseisus Lisa Theresa Hauser ja David Komatz, pronksi Itaalia koondislased Lisa Vittozzi ja Tommaso Giacomel.

Tuuli Tomingas tagas tavadistantsil kuue parima hulka jõudmisega koha pühapäeval, 19. veebruaril toimunud ühisstardiga sõidus. Võistlusele pääsesid maailma 30 parimat naislaskesuusatajat, nii MK-sarja esimesed 15 kui ka Oberhofi MM-i medalivõitjad ning parimaid tulemusi näidanud sportlased. Tomingase sprindi 40., jälitussõidu 34. ja tavadistantsi 6. kohast piisas, et tagada koht 12,5 km pikkusesse ühisstardiga sõitu.

Spordisõbrad juubeldasid, kui Tuuli peale teist lamamistiiru neljandana n-ö puhaste paberitega suusarajale tuiskas. Kahes püstitiirus enam nii hästi ei läinud. Tomingas saavutas lõpuks 20. koha, jättes selja taha Denise Hermann-Wick’i, kellelt korraldajamaa Saksamaa pärast 7,5 km sprindidistantsi võitu teist kuldmedalit ootas.

Naiste ühisstardiga sõidu võitis Hanna Öberg Rootsist, teiseks tuli Ingrid Landmark Tandrevold Norrast ja kolmandaks Julia Simon Prantsusmaalt.

Tomingase 20. koht tähistab aga Eesti koondise läbi aegade parimat tulemust naiste MM-i ühisstardiga sõidus. Varasem tippmark kuulus Eveli Sauele, kes sai 2007. aastal Anterselvas 22. koha.

Erakordseks saavutuseks jääb aga Tuuli Tomingase 6. koht laskesuusatamise MM- il Oberhofis. Peale võistlust säutsus üks spordisõber Twitteris, et veebruaris õitsevad toomingad.

Ülle Kask