Uuenenud Tamsalu kultuurimaja sai avatud

Vabariigi aastapäeval toimus renoveeritud Tamsalu kultuurimaja pidulik taasavamine. 1,8 miljonit maksa läinud tööde tulemusel sobib hoone väga eriilmeliste ürituste korraldamiseks.

Liisi Kanna

Tamsalu kultuurimaja avati 28. detsembril 1980. aastal, eelmise aasta lõpul sai hoone seega 40. aastaseks. Juubelit tähistati maja renoveerimine, mis kestis pea poolteist aastat.

Parandati maja väsinud välisilmet ja esist. Vahetati välja elektri- ja tehnosüsteem ning paigaldati ventilatsioon. Täieliku uuenduse läbis lava ja suur saal, kus on nüüd 310 kohta, mis on kergesti teisaldatavad. Suures saalis on ka uus valgus- ja helisüsteem. Korda tehti tantsusaal, banketisaal, peeglisaal, garderoobid ja muud väiksemad ruumid. Samuti sai kultuurimaja uue mööbli.

„Kuigi maja avamine pidi toimuma juba detsembris, siis ärevate aegade tõttu olime sunnitud selle viimasel hetkel edasi lükkama. Samas on äärmiselt sobilik teha ühe kultuurimaja avamist just Eesti Vabariigi aastapäeval. On just rahvakultuur ühe väärika riigi alustalasid,“ ütles Tapa valla kultuurikeskuse direktor Edmar Tuul.

„Tamsalu kultuurimaja on ainulaadne. Selliste võimalustega kultuurimajasid ei ole ning ma ei usu, et ka väiksematesse Eesti kohtadesse kunagi tuleb. Tapa valla elanikud võivad tunda uhkust, et neil on selline maja,“ lisas direktor.

Tapa vallavolikogu aseesimehe Reigo Tamme sõnul läks kogu investeering maksma 1,8 miljonit. „Selle summa pidime leidma valla eelarvest ning samuti võtsime laenu. Selge oli see, et kultuurimaja renoveerimine tuleb ära teha, sest selline eesmärk oli seatud Tamsalu ja Tapa ühinemislepingus. Tamsalu inimesed armastavad oma uhket maja ja soovivad kultuurielu säilimist siin,“ rääkis ta.

„Tapa valla kultuurikomisjoni esimehena ja tööalaselt samuti kultuuriellu panustajana olen tõeliselt õnnelik, et oleme suutnud Tapa vallas kõik kolm kultuurimaja korda teha: Lehtses, Tapal ja nüüd ka Tamsalus. Arvan, et kultuuri- ja seltsitegevus ongi ääretult oluline, sest sellega tegelemine annab võimaluse inimesel ennast harida, pakub tegevust ning meelelahutust, aga mis kõige olulisem – see ühendab inimesi. Ja just seda ühendamist kogukondlikul ja inimeste tasandil tarvis ongi,“ märkis Tamm.

Volikogu aseesimehe sõnul on Tapa ja Tamsalu ühinemine küll kaardil edukalt toimunud, aga nüüd peab kultuurielu koos oma uute majadega appi tulema ning vedama valla sisulist ühendamist. „Koos tegemise ja ühendamise üks parim näide on meil see, et tänavu jaanuaris kolis Tamsalu äsja uuendatud kultuurimajja Tapa muusika- ja kunstikooli Tamsalu filiaal. Neil on nüüd lõpuks oma koht olemas, kus peab veel veidi töötingimusi neile sobivaks tegema. Eks kultuurimajas leiab veelgi nurgataguseid, kus oleks vaja kõpitseda, aga see on samuti juba plaani võetud,“ rääkis kultuurikomisjoni esimees.

Tamme hinnangul on kultuurimajas võimalik korraldada väga eriilmelisi üritusi: „Teatrid, koorid ja sümfooniaorkestrid mahuvad siia suurepäraselt ja suudame neile pakkuda parimal tasemel heli- ja valgustehnikat ning muid lahendusi. Kontsertide, näituste ja muude kultuuriürituste kõrval sobib siin teha balle ja vastuvõtte ning kindlasti proovime meelitada ka festivalide korraldajaid. Arvan, et pole üritust, mis Tamsalus kultuurimajja ei mahuks või ei sobiks. Oleme avatud, ootame külalisi ja suudame täita ka kõige nõudlikumad tingimused!“

Linti lõikavad (vasakult) Tapa valla kultuurikeskuse direktor Edmar Tuul, vallavanem Riho Tell, hariduskomisjoni esimees Ene Augasmägi, Eviko AS esindaja Rein Murumägi, volikogu esimees Maksim Butšenkov ja kultuurikomisjoni esimees Reigo Tamm. Foto: Tapa vald