Rakveres valmistutakse esimeseks advendiks

dav

Rakvere keskväljakule on ametikooli õpilaste kaasabil kerkimas jõuluküla ning nädala alul pandi paika 14 meetri kõrgune jõulukuusk, mis tänavu pärineb Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) taimlast.

„Jõulukuusk tuleb seemla maadelt, kus ta paraku ette jääb, mitte metsast, kus selleks tuleks elujõus puu maha võtta. Suurepärase variandina saab anda vales kohas kasvavale kuusepuule võimaluse särada Rakvere keskväljakul ja rahvast rõõmustada,“ rääkis Kullenga taimla tööjuht Anneli Laigu.

Kuusk sattus taimlasse kasvama juhuse tõttu. Praeguse taimla territooriumil paikneva männiseemla alal kasvas vanasti kuusik, mis 1960ndate lõpus raadati. Puude kännud juuriti välja ja lükati vallidesse kokku, kuid kännuvallides hakkasid looduslikult kasvama erinevad puud. Kui seemlat 1971. aastal rajama hakati ja hiljem vall buldooseriga siledaks lükati, otsustati ainsa puuna jätta kasvama just see kaunis kuusk.

„Praeguseks on kuuse ümber rajatud noor männiseemla, kuhu sai sel aastalgi mände juurde istutatud. Hetkel kuusk veel otseselt väikeste puukeste kasvamist ei seganud, kuid raskendas nende hooldamist, mille käigus on traktoril vaja mändide vahel sõita. Mõne aasta pärast hakkaks kuusk aga juba mändide kasvamist ning käbide korjamist segama,“ selgitas Laigu.

Kuna puu tuli seetõttu niikuinii maha võtta, otsustas RMK jõulukuuse Rakvere linnale kinkida. „Nüüd saab kuusk osaks Rakvere jõulupuude traditsioonist,“ rõõmustas taimla tööjuht.

Lähipäevil on keskväljakul aga oodata veel palju askeldamist, sest üles on tarvis seada ka linnas esmakordselt tegevust alustav jõuluküla.

„Uue kontseptsiooniga jõuluküla idee sündis koostöös, millesse panustasid aega ja mõtteid paljud inimesed. Eeltöödega alustati juba suve hakul ning jõuluküla kerkimiseks on oma panuse andnud kunsti- ja kultuuriinimesed, ettevõtjad, linnajuhid ja meistrimehed. Suure töö tegid ära Rakvere linnakunstnik, linnaarhitekt, kultuurikeskuse meeskond, kohalikud ettevõtted eesotsas Jeld-Wen Eesti AS-iga ja Rakvere Ametikool,” tunnustas linnapea Marko Torm jõuluküla loojaid.

Rakverele omaselt ei saa jõuluküla olema tavaline, vaid ikka tubli kiiksuga. Keskväljakule kerkib spetsiaalselt jõuluküla tarbeks valmistatud kümme eridisainiga linnumaja, kus on kauplejatelt võimalik soetada jõuluvana kingikotti nii eestimaist kui päris kohalikku toodangut ja käsitööd. Suu saab magusaks piparkookidega ja keelekasteks pakutakse sooja andvat glögi. Avatud on jõuluvana postkontor.

„Linnumajade idee kasvas välja lihtsast vormimängust,” kirjeldas Rakvere linnaarhitekt Angeelika Pärna. „Tundus, et Rakvere modernistlikule keskväljakule ei istu kuigi hästi traditsioonilist laadi majakesed. Vorm tuleb lükata nihkesse ehk panna sobituma keskkonnaga, kuhu ta paigutatakse. Linnunokaga paviljon, millele on sisse lõigatud linnumaja meenutav rõngasaken andis oma kujuga ise sellele vormile nime,“ jätkas ta.

„Tundub, et see rõngasaken tahab ka veel kanda endas omaette ideed – koht, kuhu piiluda või kust piiluda. Eks see jõul on ju üks müstiline aeg, kus päkapikud kogu aeg jälgivad ja piiluvad,“ lisas Pärna.

Rakvere Ametikooli direktori Kuno Rooba rääkis, et kui aastatel 2014–2017 ehitasid nende õpilased linnale palju tähelepanu ja kuulsust toonud jõulupuu, siis tänavu suvel kutsus linnapea Marko Torm neid kampa, et aidata valmistada Rakvere linnale jõuluküla.

„Meie jaoks on sellistes projektides osalemine paras väljakutse. Linna soovide täitmiseks peame leidma lahenduse, kuidas soovitu õppeprotsessiga seostada. Samas on õpilaste jaoks äärmiselt oluline, et õppe käigus sünniks midagi, millel on praktiline väärtus. Samuti läheb õpilastele korda nende tööle antud tagasiside,“ kinnitas Rooba.

„Meie poolt teevad majad valmis esimese kursuse puitkonstruktsioonide ehituse eriala õpilased õpetaja Raiko Kaasiku juhendamisel ja võime olla rahul, et suudame ka sel aastal linnale ning linna külalistele pakkuda midagi ilusat,“ rõõmustas.

Jõuluküla avatakse pühapäeval, esimesel advendil kell 17 ning lisaks jõuluvanale ja päkapikkudele tulevad külla Birgit, Virumaa Tütarlastekoor ja harrastusteater KaRakTer, sõita saab hobukaarikuga ja palju muud.

Järgnevatel advendinädalavahetustel toimub nii laupäeval kui pühapäeval jõulukülas meelelahutusprogramm algusega kell 15.

Liisi Kanna

Jõulukuusk paigaldati Rakvere keskväljakule esmaspäeval.

Foto: Rakvere Linnavalitsus