Väike-Maarjas mälestati spordi suurkuju

Kolmapäeva ennelõunal toimus Väike-Maarja keskväljakul Georg Lurichi monumendi juures legendaarse jõumehe 100. surma-aastapäeva mälestusüritus.

22. jaanuaril möödus 100 aastat rahvuskangelase surmast. Georg Lurich on maetud Armaviri Venemaal, kuid tema sünnikohaks on Väike-Maarja.

„Me ei ole siin täna koos, et rõõmust hõisata, vaid selleks, et väärikalt mälestada ja kasvõi hetkeks kiires argipäevas seisatada ning mõelda meie suurkujule Georg Lurichile. Just täna 100 aastat tagasi lakkas tuksumast ühe sirgeseljalise eestlase süda,“ lausus Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla tseremoonial peetud kõnes.

„Tema väga erinevaid väljakutseid sisaldunud eluratas oli jõudnud selleks hetkeks 43 eluaastani ja karm haigus sai ta kätte siit Väike-Maarjast üle 2000 km kaugusel Krasnodari krais Armaviris. Olles ise sportlasena seljatanud kõik selleaegsed kuulsad maadlejad, jäi ta kahjuks võitluses haigusega kaotajaks ning maeti koos Alaksander Abergiga ühishauda,“ jätkas vallavanem.

Kesküla märkis, et möödunud saja aasta jooksul on kindlasti mitmed eestlased soovinud, et rahvuskangelase säilmed jõuaksid kord tagasi koju. „Siia kodumulda, millele ta on väikese poisikesena jätnud jälgi jooksuradadele, treeningsaalidesse, aga ka meie eestlaste kultuuri, meie rahvuse eluraamatusse. Sest Lurichi elutegevus on aidanud kaasa sporditegemise jõudmisele laiemalt eestlaste hulka ja suureks legendiks tõusis ta mitmetegi tänu oma mitmekülgsusele: mängis pille, kogus luuletusi, pidas meie esivanematele kõnesid, mis tõesti kõnetasid, mängis heal tasemel malet, suheles vabalt erinevates keeltes ja tegi tänapäevases keeles n-ö kohaturundust kogu riigile, kogu rahvusele,“ meenutas vallajuht suurkuju.

Mälestamisüritusel asetati monumendi jalamile pärgi ja küünlaid. Lisaks moodustati Lurichi austuseks keskväljaku tribüünile Väike-Maarja gümnaasiumi õpilastest number 100 ning kuuldavale toodi 100 sõna, mis suurkuju iseloomustasid.

Georg Lurichist kõneles ka kolmapäevaõhtune „Pealtnägija“ saade, kus selgus, et Eestisse on jõudnud meie jõumehest teadaolevalt ainsad säilinud filmikaadrid, mida ka vaatajatega jagati. Nimelt leiti hiljuti USA Kongressi raamatukogust 1910. aastast pärit filmirull, millel näeb rahvuskangelast maadlusvõtteid demonstreerimas.

„Pealtnägija“ kordust saab ETV-s näha näiteks täna õhtul kell 23.10 ning laupäeva ennelõunal kell 11.

Georg Lurichi austuseks moodustati Väike-Maarja keskväljaku tribüünile sealse gümnaasiumi õpilastest number 100. Foto: Kristel Kitsing