Vaikne tund superkangelaste tänavas

film klaas

Sel nädalal jookseb Rakvere Teatrikinos ulmedraama „Klaas“, kus saavad kokku kahe varasema filmi „Purunematu“ ja „Lõhestunud“ tegelased.

Tõnu Lilleorg

Filmi algul tutvume vanameister Bruce Willise mängitud David Dunniga, kelle hobiks on korrahoidmine ümbruskonna tänavatel. Davidil on imepärane võime inimest puudutades saada nägemus tema elu probleemide kohta. David on ka kehaliselt väga tugev, ta pole olnud kunagi haige ja ta jäi ainsana ellu filmis „Purunematu“ nähtud suures rongiõnnetuses.

Kevin Wendell Crumb (mängib James McAvoy) on ühiskonnale ohtlikul viisil vaimselt haige, sest tema peas elavad koguni 24 eri isikut, nende seas vägivaldne Elajas, kes on samas ka tuntud koomiksitegelane. Nii nagu filmis „Lõhestunud“, on Kevin nüüdki vangistanud teismelised tüdrukud, keda ta mahajäetud tehases kinni hoiab.

David vabastab tüdrukud ja hakkab Elajaga võitlema, kui kohalesaabunud politsei mehed kinni nabib ja vaimuhaiglasse transpordib. Seal on juba varasemast eest Elijah Price (Samuel L. Jackson), kes usub endiselt, et koomiksikangelaste supervõimed on reaalsed ning nende avaldumiseks ei tohi kangelane enesesse usku kaotada. Elijahi hüüdnimi on härra Klaas, sest haruldase haiguse tõttu võib ta väiksemagi löögi peale luumurru saada.

Haiglas püüab doktor Staple (Sarah Paulson) meestele selgeks teha, et koomiksid on muinasjutud ja ülivõimete avaldumisena näivad seigad on mõistuslikult seletatavad. Elijah tunnistab, et harukordseid võimeid võib seletada ratsionaalselt, kuid see ei tähenda, et neid pole. Tema arvates räägivad koomiksid tähtsat juttu sellest, kuidas inimesed on osa millestki suuremast kui igapäevane elu. Psühhiaatri selgitustega ei nõustu ka David.

Üsna vaikse tempoga kulgeva haiglaelu käigus hakkavad tasapisi ilmnema seosed varasemates filmides toimunud sündmuste vahel. Elijah näeb, kuidas teoks hakkab saama tema pikaajaline plaan superkangelased erilisel viisil kokku viia. Omades erakordset nutikust, korraldab Elijah kolmikule põgenemise.

Pärast haiglamüüride vahelt vabanemist hakkavad Elajas ja David taas sõdima. Nende võitlus on hoopis vähem efektne, kui näiteks õhus lennata suutvatel Supermanil ja Raudmehel, kes kuuluvad suurimate superkangelaste hulka.

Kõigi kolme kõnealuse filmi stsenarist ja režissöör on M. Night Shyamalan, kes endale omaselt on selgi korral filmi lõppu sepistanud ootamatu süžeepöörde või koguni kaks. Koos nende pööretega võib „Klaas“ tekitada mõtteainet üleloomuliku ja tavalise vahekorra üle ning sellestki, mida enesesse uskumine võib kaasa tuua.

 

Peaosalist kehastab Samuel L. Jackson.

Foto: pressimaterjalid