Vanainimeste röövijad said teenitud karistuse

helyskaru

Skandaalse kuulsusega Helyse Karu peab vangi minema. Teisipäeval määrati karistus Lääne-Virumaal kaks röövimist organiseerinud Helyse Karule ja tema kolmele alaealisele käsilasele.

Mari Mölder

Novembris algas kohtuprotsess kolme alaealise noormehe üle, kes röövisid möödunud aasta alguses Vinni ja Väike-Maarja vallas eakaid naisi. Kohtu alla läks ka Helyse Karu, kes mõtles välja röövimise käigu, kuid et ise süüst puhtaks jääda, õhutas ta tegusid toime panema 16aastaseid noormehi.

Noormeestele tingimisi karistused

Rakvere kohtumaja kohtunik Anu Ammer luges ette noormeeste kohtuotsuse, millega neile määrati karistus nii röövimise kui ka hiljem korda saadetud varguste eest. Üks noormeestest, kes osales ühes röövimises, sai lõplikuks karistuseks üks aasta ja 10 kuud vangistust, mis asendati 663 üldkasuliku töö tunniga. See tuleb tal ära teha kahe aasta jooksul.

Kahele noormehele, kes osalesid mõlemas röövis, määras kohtunik karistuseks üks aastat ja neli kuud vangistust, mis jäeti tingimisi kohaldamata ja asendati kolmeaastase katseajaga. Selle aja jooksul peavad noormehed jälgima neile kohaldatud kriminaalhooldaja kontrollnõudeid. Kohtunik põhjendas karistusemäärasid sellega, et noormehed on siiralt kahetsenud oma käitumist ja neil on võimalus nüüd elu seaduskuulekalt jätkata.

Pealiku põli jätkub vanglas

Röövimiste peaorganisaator Helyse Karu kohtusse oma kohtuotsust kuulama ei ilmunudki. Röövlibande pealik saatis eelnevalt kohtusse väga põhjaliku kirja, kus ta põhjendas, miks ta ei soovi kohtusse tulla.

Karule mõisteti karistuseks neli aastat ja seitse kuud reaalset vangistust. Tõkendina kohaldatavat vahistamist ei läinud aga vaja, sest tegelikult istus naine selleks ajaks juba Rakvere politseijaoskonna arestimajas. Kohtunik selgitas, et Karul kui süüdistataval olnuks õigus nõuda end kohtusse tuua, et seal otsust oma kõrvaga kuulata, aga ju ei pidanud Helyse Karu seda vajalikuks. Karu oli vahistatud juba varem, sest ta tõstis lärmi samas kohtuasjas peetud varasemal kohtuistungil, lubades muuhulgas alaealised kuriteokaaslased noormehed ära tappa.

Kohtunik selgitas, et Karule määrati reaalne vanglakaristus seetõttu, et naist on eelnevalt korduvalt karistatud erinevates kriminaal- ja väärtegudes ning vabaduses olles võib ta jätkata süütegusid.

Mõneks ajaks „tüütust“ müüjast rahu

Möödunud aasta jaanuaris tegi Helyse Karu kolmele 16aastasele noormehele ettepaneku minna röövima Väike-Maarja vallas elavat 77aastast naist. 23. jaanuari õhtul viis Karu oma autoga poisid kannatanu elukoha lähedale teeotsa, jagas juhtnööre ning jäi neid ootama.

Noormehed sisenesid kannatanu majja ning vägivallaga ähvardades nõudsid eakalt naiselt 400 eurot, mille nad ka said. Hiljem jaotati röövitud raha omavahel neljaks.

Mõni päev hiljem tegi Karu noormeestele taas sarnase ettepaneku. Seekord võeti ette Vinni vallas elav vanainimene, keda mindi röövima sukkpükstest tehtud maskides. Sisenenud korterisse, nõudis üks noormeestest noaga ähvardades 84aastaselt naiselt raha. Kannatanul õnnestus röövli haardest vabaneda ja uks sulgeda ning noormehed jäid tühjade kätega.

Helyse Karu ei valinud oma ohvreid suva järgi välja, vaid ta käis nende juures eelnevalt toitu, riideid ja karulauku müümas. Tema eelduste kohaselt pidi eakatel naistel kodus olema sularaha.

Üksikutes maakohtades elavad inimesed olid tükk aega hirmul, sest teadsid pealetükkivast müüginaisest, kes võib agressiivseks muutuda. Nüüd võivad nad kergendatult hingata, sest lõpuks on naine trellide taga.