Verekeskus korraldab septembris Rakveres kaks korda doonoripäeva

doonorid

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 15. ja 29. septembril kella 10-14.30 Rakvere Kultuurikeskuses (Kreutzwaldi 2) toimuval doonoripäeval.

„Oleme taas Rakveres doonoripäevi korraldamas ning seekord tuleme Rakverre kogunisti kahel korral, sest siinsed doonorid on selline ühtehoidev ja imeline kogukond, kes alati nii meie doonoripäevi kui ka doonoritelke niivõrd rõõmsameelselt ja rohkearvuliselt külastab, et vereloovutuse järjekorrad vahel üsna pikaks kujunevad,“ sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp. „Et kõik endast ja teistest hoolivad inimesed saaksid mõistliku ajakuluga vere loovutatud, oleme seekord kultuurikeskuse kohal nii septembri keskpaigas kui ka lõpus.“

Viimati oli verekeskus Rakveres 24.-26. augustil, mil pandi punkt Regionaalhaigla verekeskuse tänavusuvisele doonoritelkide tuurile. Kolmel päeval külastas telke üle poole tuhande (542) inimese, tervislik seisund lubas neist verd loovutada 446 ning doonorite perre lisandus 63 uut doonorit. Koguti üle 200 liitri verd.

Ülo Lomp ütles Rakvere doonoritelkide kohta kokkuvõtteks: „Kui tänavused kuus telgipäeva kokku lüüa, siis võime suure rahuldustundega öelda, et telkide külastatavus Rakveres oli mullusest oluliselt suurem – telke külastas kokku 993 inimest (2014 oli külastusi 865), verd loovutas 833 doonorit (2014. aastal 725 doonorit) ning doonorite perre lisandus 133 esmadoonorit (109 doonorit 2014). Täname südamest kõiki verd loovutanud Virumaa doonoreid, kes on lihtsalt imelised inimesed – heatahtlikud ja rõõmsatujulised, kelle jaoks vereloovutamine ja head tegemine on kuidagi väga loomuomane!“

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Kuulutaja