Koroonaviiruse levik üha kasvab

Eile hommikul teatavaks tehtud ööpäevane esmaste positiivsete koroonaviiruse testide arv purustas taas rekordi – 415 koroonapositiivset. Inimesi kutsutakse üles vastutustundlikult käituma.

„Viirus levib laialdaselt ja kiirelt, mis tähendab, et nakatuda võib kõikjal, kus on teiste inimestega kokkupuuteid. Kõigi meie ülesanne peaks olema see, et püüame neid kontakte vähendada,“ märkis peaminister Jüri Ratas eilsel pressikonverentsil.

„Viirusega nakatunute suhtarv 100 000 inimese kohta on 306. Haiglaravil olevate inimeste arv on samuti nädalaga tugevasti kasvanud, mis tähendab, et piiranguid tuleb täna mitte ainult teha, vaid ka järgida. Just selle pärast, et hoida lahti nii palju kui võimalik ka plaanilist ravi,“ toonitas peaminister.

Sotsiaalminister Tanel Kiik tõdes, et terviselase kriisi suunal liikuv kurss ei ole kahjuks veel muutunud. „Kas see muutub lähipäevadel-nädalatel, sõltub meie kõigi otsustest. Küsitlused näitavad, et inimeste ohutunnetus on selgelt tõusnud, see on kuue kuu kõige kõrgemal tasemel. 70 protsenti inimesi mõistavad, et tegemist on kriitilise olukorraga,“ sedastas sotsiaalminister.

„Samal ajal on kasvanud ka erinevate reeglite täitjate osakaal – näiteks konkreetselt maski kandmine, võrreldes novembri algusega on valmisolek seda teha enam kui kahekordistanud 25 protsendilt 62 protsendile. Umbes samas suurusjärgus on inimeste hulk, kes soovivad ennast COVID-19 vastu vaktsineerida, kui see võimalus antakse,“ andis Tanel Kiik statistikast ülevaate.

Rääkides haiglaravist, märkis Kiik, et Eestis ei jäeta ühtegi COVID-19 patsienti tänavale või haigla fuajeesse ootele. „Loomulikult ravime nii palju patsiente, kui tuleb. Aga arvestada tuleb sellega, et samad inimesed, kes täna tegelevad plaanilise raviga, peavad hakkama tegelema COVID-19 patsientidega,“ sõnas sotsiaalminister. „See tähendab, et COVID-19 patsientide arvu tõusmisel tuleb järk-järgult piirata kõigi muude tervisehoiuteenuste kättesaadavust.“

„Täna liigume kursil, kus prognooside kohaselt on nädala lõpuks üle 200 COVID-19 patsiendi haiglaravil, järgmise nädala lõpuks on see arv 300 juures. Kõige positiivsemad prognoosid ütlevad, et tänase nakatumiste taseme fooni jätkudes räägime jõulude ajal 400 patsiendist. See on kaks ja pool korda rohkem, kui kevadisel tipphetkel, kui ei pakutud peaaegu üldse plaanilist ravi,“ nentis Kiik.

Tanel Kiik kutsus kõiki mõtlema, mida nemad saavad viiruse leviku takistamiseks ära teha ning avaldas lootust, et nädala pärast võime rääkida positiivsematest numbritest. Uusi piiranguid praegu laual ei ole, sest alles sel nädalal jõustusid viimatised.

„Saame alati tagantjärele teada, kas ühest või teisest piirangust oli kasu. Kui me oleme nädala pärast olukorras, kus näeme, et see trend on jätkunud, siis on laual ainult väga halvad ja veel halvemad valikud – erinevate ühiskonna osade laussulgemised ja -keelamised, mida oleme koguaeg soovinud vältida,“ märkis Kiik.

Liisi Kanna

Foto: Pixabay