Koroonaviirus levib hoogsalt ka Lääne-Virumaal

Koroonaviiruse levikuga seotud numbrid üha kasvavad ning teisipäeval kehtestas valitsus uued piirangud, aina rohkem nakatunuid tuvastatakse ka Lääne-Virumaal.

Eilsel pressikonverentsil toonitas peaminister Kaja Kallas, et Eestis on sisuliselt eriolukord. „Koroonaviiruse levik on plahvatuslikult kõrge ja seetõttu me peame kõik ennast piirama. Valitsus on kehtestanud väga karmid piirangud, meil on suletud koolid, piiratud kaubanduskeskusi-toitlustusasutusi, meil on kinni kogu meelelahutus ja igasugune huvitegevus. Need on piirangud, mis on suuremad kui olid eelmisel kevadel. Vahepeal on seadusi muudetud niimoodi, et me saame kõiki neid piiranguid kehtestada ilma eriolukorda välja kuulutamata, aga sisuliselt meil on eriolukord,“ rääkis Kallas.

„Me oleme suurendanud järelvalvet piirangute täitmise üle, ka maski kandmise kohustuse osas,“ lisas peaminister, märkides, et kui paikades, kus on kehtestatud karmid piirangud, näiteks toitlustusasutustes, neist kinni ei peeta, siis pannakse need kohad lihtsalt kinni.

„Tuleb raske kuu ja me peame selle vastu pidama, et saada numbrid alla ja tervishoiusüsteem surve alt välja,“ nentis Kallas.

Peaministri sõnul oli teisipäevase seisuga haiglate COVID-i üldpalatite ressursist hõivatud 77 protsenti ja teise astme intensiivravi voodikohtadest 74 protsenti ning haiglates piiratud plaanilise ravi osutamine 30–50 protsendi ulatuses.

„Igal juhul tuleks oma kontakte vähendada miinimumini ja kohtuda teiste inimestega ainult siis, kui see kohtumine on hädavajalik. Ning seda ka mitte rohkem kui kuue inimesega. Kui me kõik suudame oma kontakte vähendada vähemalt 20 protsenti, siis saame selle nakatumiskordaja alla,“ rõhutas Kallas.

Tänahommikuste andmete järgi oli Lääne-Virumaa ööpäevaga nakatunute arvu poolest Harjumaa ja Ida-Virumaa järel kolmas, 1536-st nakkusjuhust 110 laekus Lääne-Virumaal.

Terviseameti ida regiooni juhataja Marje Muusikuse sõnul on Lääne-Virumaal nakatumine koroonaviirusesse alates veebruari algusest kasvanud 64 protsenti. „Tõus on kiire ja tooni annavad lastega perekonnad. Ka Rakvere linnas on haigestumine tõusuteel, kus suurimad nakatumiskohad on pereringis ja töökohtades,“ rääkis ta teisipäevases üleskutses ettevaatlikkusele.

Muusikus nentis, et Rakveres on viiruse kasv liikunud mõõdukast tugevaks ja järgmised nädalad tulevad rasked. „Kohtumistel inimestega tuleb arvestada, et iga meiega kontakteeruv inimene võib olla viirusekandja. Mida vähem on otsest suhtlust, seda väiksem on oht nakatuda. Hoolime endast ja oma lähedastest. Iga asutus ja sõpruskond saab kokku leppida, kuidas omalt poolt ohutust tagada. On mõistetav, et kõik on juba väsinud piirangutest, kuid iga kaotatud päev pikendab hiljem viiruselevikut vähemalt nädala. Igaühe vastutus on tähtis!“ märkis terviseameti ida regiooni juhataja.

Kolmapäeval avati Rakvere spordikeskuse parklas testimistelk, kus saab proove anda ka autoga saabudes. „Seoses viiruse leviku tõusuga on ülioluline, et inimesed saaksid ennast kiiresti testima. Ebamõistlikult pikk ooteaeg on kui aja saab kolmandal, neljandal või viiendal päeval. Tänan siinkohal Marje Muusikust, kellega Rakvere ja Lääne-Virumaa murekohti arutades tõdesime, et ühest testipunktist hetkel ei piisa ja tänu Marje Muusikuse initsiatiivile avati Rakveres lisa testimispunkt,“ ütles Rakvere linnapea Triin Varek.

Täna avaneb testimisvõimalus ka Kundas Pargi tänav 26 ärihoone kiirabi poolses parklas, kus hakatakse proove võtma Synlabi mobiilses testimisbussis. Testide andmise võimekus otsustati Kundasse tuua seoses suurenenud vajadusega Viru-Nigula valla piirkonnas.

„Arvestades COVID-19 viiruse hoogustunud levikut Lääne-Virumaal ning seoses suurenenud testide andmise vajadusega piirkonnas otsustati lisaks Rakverele avada mobiilne testimisvõimalus ka Kundas,“ ütles Marje Muusikus.

Liisi Kanna