Kurjategijad kaaperdasid lauatennisetreeneri meiliaadressi

kiri

Netikurjategijate ohvriks langes lõppeva nädala alguses Lääne-Virumaa noorte lauatennisetreener Pekka Laidinen, kes just kui kaotas Inglismaal oma dokumendid ja küsis sõpradelt 1000 eurot laenu.

Aivar Ojaperv

Tegemist on vana petuskeemiga, mis viimasel ajal on hakanud taas plahvatuslikult levima – arvutikasutaja postkasti jõuab e-kiri, kus talle tuttav inimene saadab abipalve ja palub kiireloomulist laenu. Tegelikult on abipaluja meilikonto kaaperdatud ja tal pole endal õrna aimugi, et tema nimel laenu palutakse.

Olen hädas, palun 1000 eurot

Pekka Laidinen langes kuriteo ohvriks ilmselt esmaspäeva hommikul. „Telefoni jõudis sõnum, kus Gmaili kontole ligi pääsemiseks paluti sisestada kood,“ rääkis ta „Ma sisestasin oma koodi, kuid kontot kasutada enam ei saanud. Ma ei tea, kas kaaperdamine toimus sel hetkel või pisut varem, kui ma ise sain ühelt tuttavalt „abipalve“, mille ma ettevaatamatusest avasin.“

Kuulutaja postkasti jõudis Pekka Laidineni „abipalve“ esmaspäeval kell 9.13. Kiri ise oli järgmine (kirjaviis muutmata): „Loodetavasti jõuab see kiri teieni õigeaegselt. Käisin reisil Newcastle, Suurbritannia, ning reisi käigus varastati mu dokumendid, sealhulgas pass ja krediitkaart, mis olid minu kotis. Saatkond oli nõus abistama minu lennu organiseerimisega ilma passita, minu kanda jäi piletikulu ja hotelli arve. Paraku ei ole mul võimalik aga kontole ligi pääseda ilma pangakaardita ning pank ei ole suuteline nii kiiresti uut kaarti väljastama, et ma lennule jõuaksin ja hotelliarve tasutud saaksin. Antud olukorras olen sunnitud paluma lühiajalist laenu, mille saan tagasi maksta niipea kui koju tagasi jõuan. Vajan summat mis oleks 1000 Euro, et katta oma kulud. Kui oleks võimalik raha saata Western union kaudu, siis see oleks kõige parem. Vabandan ebamugavuse pärast, aga mul on vaja jõuda järgmisele lennule ja igasugune abi on teretulnud. Kui on võimalik aidata, siis saadan oma konto andmed.“

Pättide kiri tuli valele kontaktile

Pekka Laidinen on tore ja tubli mees, keda hädas kindlasti aitaksime, kuid Kuulutajale on ta vaid kirjatuttav, kes saadab kaastöid oma õpilaste tulemustest, ja seepärast poleks ta meile kohe kindlasti sellise sisuga kirja saatnud. Ilmselt ei oska aga petturid vahet teha, milline kontaktidesse märgitud meiliaadress kuulub Pekka sõbrale ja milline lihtsalt koostööpartnerile.

„Sain esmaspäeval päris mitu kõnet oma tuttavatelt, kes kõik teatasid mulle mu kaaperdatud kontost,“ tõdes asjaosaline. „Õnneks sain kontrolli oma konto üle tagasi, ainult kõik varasemad kirjad läksid kaotsi. Loodan väga, et inimesed tabasid ära, et tegemist on petukirjaga, ega saatnud kurjategijatele seda summat, mida nad küsisid.“

Kui sarnane pettus 2010.-2011. aastal levima hakkas, oli see kirjutatud väga vigases eesti keeles ja ohvriks langes tõesti vaid väga lihtsameelne inimene. Aastatega on aga pätid õppinud ja kirja koostamiseks ei kasutata enam Google Translatori abi, vaid see on nii hästi-halvasti, kui osati, kokku pandud kellegi keelevaldaja poolt.

Sellise kirja saamisel tasub kindlasti oma tuttavaga telefoni teel ühendust võtta – ta ei pruugi oma konto kaaperdamisest veel teadlik olla; samuti saate oma kõrvaga veenduda, kas sõber on päriselt hädas või mitte.

One Comment