Annetajate toel soovitakse luua laste uneuuringute keskus

Tallinna Lastehaigla Toetusfond on alustanud heategevuskampaaniat „Kingi head und“, mille eesmärgiks on toetada Tallinna Lastehaiglasse uneuuringute keskuse rajamist.

Unekeskuses hakatakse pakkuma kaasaegset meditsiiniabi lastele, kellel esineb unehäireid ning nõustama ja toetama nende laste vanemaid. Toetusfond kutsub kõiki häid inimesi üles tegema annetuse keskuse loomise toetuseks. Unekeskuse rajamise projekti maksumuseks on umbes 200 000 eurot.

„Tallinna Lastehaigla Toetusfond korraldab igal aastal ühe suure heategevuskampaania, et aidata haiglat mõne mahuka projekti elluviimisel,“ selgitas toetusfondi juhataja Inna Kramer. „Loodame väga, et meie senised toetajad ja sõbrad leiavad võimaluse unekeskuse rajamisele oma õla alla panna ning ootame väga uusi annetajaid. Kampaania kestab kogu aasta vältel, seetõttu kutsume inimesi üles tegema püsiannetuse, et toetussummat aasta peale väiksemates osades hajutada,“ lisas Kramer.

„Unehäireid esineb lastel juba alates imikueast, need võivad olla nii meditsiinilised kui mittemeditsiinilised. Kui lapsel on uneprobleem, siis tähendab see tihti, et terve perekonna uni on häiritud, sellega kaasnevad kurnatus ja pinged,“ rääkis Tallinna Lastehaigla neuroloog doktor Valentin Sander.

„Spetsiaalselt lastele mõeldud uneuuringute keskust praegu Eestis ei ole, kuid vajadus selle järele on suur. Unehäiretega tegelemine nõuab süsteemset lähenemist, sest probleemide põhjused võivad olla väga mitmetahulised. Suures haiglas asuva unekeskuse eelis on see, et iga juhtumi puhul on võimalik kaasata vajalikke eksperte, kes aitavad leida laste uneprobleemidele lahendusi,“ jätkas neuroloog.

Unekeskuse rajamise projekti käigus ehitatakse lastehaiglasse helikindlad ruumid, mis peavad võimaldama läbi viia spetsiifilisi meditsiiniuuringuid, kuid samas olema ka väga hubased ja mugavad, et laps, kes nendes ruumides magades öö veedab, tunneks ennast hästi ja turvaliselt. Ruumide loomisel tulevad heategevuslikus korras appi Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna magistrandid ning nende juhendaja professor Tüüne Kristin Vaikla.

„Unenäod on osa meie kontrollimatust minast ja unevõlg ülikoolipäevilt on tudengile tuttav teema, mis pärsib loovust ja inspiratsiooni,“ lausus Vaikla. „Unearhitektuuri uurimisel isikliku kogemuse kaudu on võimalus avastada inimese ja ruumi toimimise koos- ja vastastikmõju, kus praktilistele lahendustele lisandub teoreetiline kihistus. Loodan väga, et laste unekabineti projektist koorub välja laiem teadmine – kuidas saab ruum toetada rahutu magaja und,“ lisas ta.

Uneuuringute läbiviimiseks soetatakse keskusele spetsiaalne polüsomnograafia seade koos vastava tarkvaraga, mis võimaldab tõhusalt diagnoosida raskeid ja mõnikord lausa ohtlikke unehäireid, nagu näiteks narkolepsia ja obstruktiivne uneapnoe. Polüsomnograafia uuringul salvestatakse lapse ööund vähemalt kaheksa tunni jooksul, erinevate anduritega registreeritakse ajutegevust, hingamisrütmi ja selle häireid, lihasaktiivsust ning liigutushäireid, südametööd ja vere hapniku ning süsihappegaasi sisaldust, lisainfot une ajal toimuvast annab video- ja helisalvestus.

Unekeskuses tööle hakkavad meditsiinitöötajad peavad läbima spetsiaalse koolituse, mille rahastamine toimub antud projekti raames. Kuna Eestis vastava eriala koolitajaid on vähe, toimub lõviosa personalikoolitusest välismaal pikemaajalise kogemusega unemeditsiini keskustes.

Rohkem infot projekti kohta leiate veebiaadressilt www.toetusfond.ee/unekeskus.

Kuulutaja