Automudelismi sisehooajale sai joon alla

automudelism 1

 24. märtsil toimus Eesti automudelistide Mekas – Väike-Maarja Mudelihallis – 2017/2018 offroad autode sisehooaja viimane võistlusetapp. Sarja korraldas MTÜ Väike-Maarja Mudelihall, kogu võistluskarusselli vedas ala tulihingeline fanaatik Bruno Vaher.

Juba traditsiooniks saanud 1 : 10 mõõtkavas kahe- ja neljaveoliste raadio teel juhitavate mudelite seitsmeetapilises võistlussarjas osales kokku 69 võistlejat, enamus Eesti selle ala paremik, aga ka 13 välisvõistlejat Lätist.

1 : 10 kaheveoliste bagide kolm parimat sel hooajal olid Hans Hannus (Tallinn), Karl Kasekamp (VM) ja Hendrik Lainemäe (Adavere). 1 : 10 neliveoliste bagide kolm paremat oli Hendrik Lainemäe (Adavere), Rihard Lainemäe (Adavere) ja Robin Ilus (Viljandi).

Kui juba aastaid on mudelistide seas olnud kuulda vaid hala ja itku, et noori ja uusi tulijaid otsi lausa tikutulega taga, siis see aasta tõi suure muudatuse. MTÜ Väike-Maarja Mudelihall ja MTÜ Vinni Punn panid üheskoos aluse alustajatele mõeldud uuele võistlussarjale Juunior-liiga, kus võisteldakse 1 : 18 mõõtkavas autodega.

Sari on mõeldud neile, kes automudelismi teel alles alguses ja pole tegelenud sellega üle kahe aasta. Võrreldes nn profiautodega  on need veidi aeglasemad, lihtsama ehituse ja ka soodsama hinnaga Kuna automudelism kui hobi ei sea mingeid vanusepiire (selle hooaja noorim osaleja oli  viieaastane, eakaim üle 50, siis sõna „juunior“ ei ole siin kuidagi seotud inimese vanusega.

Alguses arvasid Juunior-liigale hinge sissepuhujad Bruno Vaher ja Mart Pitsner, et uues liigas võiks hooaja jooksul toimuda kuus-seitse etappi. Ja esialgu tundus korraldajaile endilegi utoopiline seatud siht, et aasta jooksul sarjas osalejaid paarikümne ringis tuleks.

„Aga džinn väljus pudelist ja juunior-karussell läks täiega tiirlema – hooajal toimus üle Eesti tervelt kümme etappi ja osalejaid oli hooajal kokku 57,“ sõnas Mart Pitsner.

„Nagu ka päris karusselli-sõidul, oli neid, kes tulid, proovisid ühe sõidu ja läksid, aga palju leidus ka neid, kes tulid ja jäid. See tähendab, et leidsid hobi, mis paelus ja pakkus huvi,“ jätkas ta, lisades, et mudelism ei ole ju ainult puldiautoga kihutamine, vaid ka auto ehitamine, seadistamine ja palju sellist tegevust, mis nõuab kannatlikkust ning visadust.

Neid noori, kes esimesest sõidust viimaseni „karussellil“ püsisid ehk siis kõigil etappidel osalesid, oli viis: Randolf Alt, Andrian Lomakin (Paide ANK), Rauno Vilu (Vinni klubi), Kaur Robin Sarnit (Põlgaste Mudeliklubi), Annes Ossi (Haljala RC). Hooaja võitis Randolf Alt, talle järgnesid Marten Ojapõld ja Henri Zoludev.

Kui sarja alustades oli aktiivselt noortega tegelevaid mudeliklubisid vaid Väike-Maarja Mudelihall, Saue Hobizone ja Vinni Punn, siis praeguseks on lisandunud väga aktiivsed Voore (Jõgevamaal), Põlgaste Mudeliklubi, Paide ANK, Haljala ja Adavere. „Kui suureks mudelismi-lumepall veeredes järgmiseks hooajaks kasvab, näitab tulevik,“ sõnas Pitsner optimistlikult.

Kuulutaja

Juunior-liiga võistlejad oma autodega Väike-Maarjas.

automudelism 2

Mudelism ei ole ainult puldiautoga kihutamine, vaid ka auto ehitamine, seadistamine ja palju sellist tegevust, mis nõuab kannatlikkust ning visadust.

Foto: erakogu