CADrina 2014 avapauk nädala pärast

cad1

Kolmemõõtmelise projekteerimise võistlus tähistab sel aastal oma esimest juubelit – edukalt on jõutud juba viienda ürituseni. CADrina 2014 finaali avapauk – või oleks ehk õigem öelda avapasun – kõlab Kadrina Keskkooli aulas 21. novembril kell 16.30.

Marko Maasik

Eelmisel aastal rahvusvahelisena toimunud võistlus jääb seekord küll Eesti-siseseks, sest möödunud aastal osalenud Soome võistkond sel aastal Kadrinasse tulla ei saa. See-eest Kadrina Keskkool saab välja panna juba kolm tiimi – mees-, nais- ja segavõistkonna. Kadrina õpilaste oskused panevad proovile Tallinna Tehnikaülikooli, TTÜ Virumaa Kolledzhi ja Tallina Tehnikakõrgkooli tudengid. Hoolimata konkurentide austusväärt nimedest ei tunne Kadrina noored hirmu – seni on neljast võistlusest suudetud võita kaks.

Vormelitest inspireeritud

Tänavuse võistluse kandvaks kontseptsiooniks on vormel ja vormelisport ning teema kandub võistlusülesannetest edasi kogu üritusele. Publikule annavad ülevaate Eesti vormelispordist, selle ajaloost ja tänapäevast oma ala spetsialistid Arno Sillat ja Erko Vallbaum.

Veel CADrina 2014 korralduskomitee viimasel koosolekul käesoleva nädala teisipäeval loobiti õhku mitmeid huvitavaid ideid, millest nii mõnedki võivad järgmisel reedel teoks saada.

CADrina kui ürituse teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et publikut köitvaks on muudetud eriala, mida paljud kujutavad ette kui igavat ja üksluist. Tõesti – kui huvitav võiks olla vaadata, kuidas noored arvutite taga istuvad ja selle ekraanil mingeid üsna arusaamatuid asju teevad? Siiski on korraldajad suure osa tähelepanust suunanud just pealtvaatajatele, mis on CADrinast teinud atraktiivse ürituse ka arvutimaailmast kaugemal asuvale külastajale. Kui võistluse kui sellise formaat on aastatega saanud juba kindlad piirid, saab seda enam mõelda ümbritsevale.

Õhtujuhiks on paljudele tuntud ja sorava jutuga ajakirjanik Urmas Vaino, kes ajal, kui võistlejad oma silmi arvutiekraanidel hoiavad, kannab hoolt, et hoolikalt läbimõeldud meelelahutuslik programm ei laseks pealtvaatajail igavust tunda.

CADrina 2014 patrooniks on taas kord Marko Pomerants, külaliste seas on ka endised patroonid Ene Ergma, Mart Noorma ja Tõnis Lukas.

Mitte ainult arvutiekraanid

CADrina 2014 finaali pääseb neli võistkonda, osalejaid on aga kuus. Eelvoor finaali pääsemiseks algab juba reede hommikul.

Esimesed uudistajad on Kadrina kooli oodatud juba reedel, 21. novembril kell 13, kui avatakse töötoad, milles on võimalik vaadata, katsuda ja proovida palju uut ja huvitavat. Töötubades saab tutvuda kõige muu hulgas ka auto- ja lennumudelismi, laserskaneerimise ja 3D-printimisega. Miks mitte minna ja uurida, mida on võimalik teha asjadega, millega igapäevaselt kokku ei puutu?

Kui sellest ja Kadrina Keskkooli tantsutrupi Cadencia, koolibändi ning tantsijate meeleolukatest vahepaladest ikka veel väheks jääb, siis pärast võistlustulemuste selgumist ja autasustamist astub pooleteisttunnise kontserdiga lavale ansambel Terminaator, et CADrina 2014le selleks korraks väärikas ja võimas punkt panna.

Jäänud on vaid nädal vaat ehk isegi üle kogu Eesti ühe sisukama kooliürituseni, mis püüab noori innustama mõtlema oma tulevikule; nägema võimalusi ka erialadel, millele nii sageli ei mõelda, kuid mis hoolimata vähesest tähelepanust moodustavad kogu tootva ettevõtluse ühe olulisema osa. Teadlased ja leidurid on need, kes uusi asju välja mõtlevad või avastavad; müügimehed müüvad neid asju, aga just insenerid on need, kes kõik need asjad valmis projekteerivad ning ideed reaalsuseks muudavad.

CADrina võistlusel osalevadki just võimalikud tulevased insenerid, kes hakkavad meile homme meie ülehomseid asju valmis tegema. Tulge ja tundke neid juba täna!

Kadrina Keskkooli tantsutrupi Cadencia viimased treeningud juhendaja Marge Mägi valvsa pilgu all nädal enne CADrina 2014 toimumist. Foto: Marko Maasik