Eesti annetatud seade aitab viia sõjakurjategijad kohtu ette

Ukrainale annetatud kaasaskantav röntgenseade. Foto: EKEI

Eesti kohtuekspertiisi instituut (EKEI) andis Ukrainale kaasaskantava röntgenseadme, mis võimaldab läbi valgustada improviseeritud lõhkeseadeldisi, lahinguväljal lõhkemata lahingmoona ja selle jääke ning aitab kaasa sõjakuritegude tuvastamisele.

„Ukrainas sõja lõppedes peab olema võimalik võtta vastutusele need, kes on lahingute käigus pannud toime julmi sõjakuritegusid ja kasutanud rahvusvaheliselt keelustatud relvasid või relvasüsteeme. Annetatud seade võimaldab tuvastada näiteks kassettrelvade kasutamist, mis on tavapärasest relvastusest oluliselt surmavamad,“ ütles kohtuekspertiisi instituudi direktor Ivar Prits.

Seadmega saab uurida nii rakettide ja suurtükkide kui ka väiksemate relvade osasid. Annetatud seadet saab liigutada ühest kohast teise. See võimaldab kogutud materjali juba sündmuskoha läheduses kiiresti analüüsida ja kogutud tõendid hilisemaks uurimiseks talletada.

Rahvusvaheliselt on keelustatud näiteks püünismiinide ehk ohututeks väikeesemeteks maskeeritud lõhkekehade, lõhkekuulide, röntgenkiirtele nähtamatuid kilde tekitavate relvade või süüterelva ulatuslik kasutamine tingimustes, kus sõjalist sihtmärki ei ole olnud võimalik selgelt eristada tsiviilelanikkonnast ja -objektidest või ümbruskonnast.

Kohtuekspertiisi instituut annetas seadme Ukraina siseministeeriumile. Tulevikus on plaanis Ukrainale üle anda ka kuulide-kestade automatiseeritud võrdlussüsteem ning väikebuss Toyota Hiace.

Kuulutaja