Einar Vallbaum nimetati Moldova Vabariigi aukonsuliks

vallbaum

Läänevirulasest Riigikogu liige, ettevõtja ja endine Lääne-Viru maavanem Einar Vallbaum nimetati Moldova Vabariigi poolt aukonsuliks. Aukonsulaat hakkab tegutsema Kundas, Vallbaumile kuuluva ASi Lajos ruumides.

Katrin Kivi

Einar Vallmbaumi sidemed Moldovaga pärinevad 2010. aastast. „Olin just saanud maavanemaks ning kohtusin tollase Moldova suursaadikuga Eestis, hr. Victor Guzuniga,“ meenutas Vallbaum. „ Sealt hakkas suhtlus Moldovaga arenema. Muuhulgas sõlmis Lääne-Viru Maavalitsus sõpruslepingu Criuleni (nende haldusjaotuse põhjal rajoon – toim.) maakonnaga.“

Moldovlased on Vallbaumi panust kahe riigi suhete arendamisse ka eelnevalt kõrgelt hinnanud. 2014. aastal annetas Moldova Vabariigi president Nicolae Timofti Einar Vallbaumile Au ordeni.

Tänu Vallbaumile on suhted arenenud

Kõige suuremaks töövõiduks peab Vallbaum seda, et Eestis sõprusvisiitidel käinud moldovlased on saanud meie elu nähes innustust ja tutvustanud läänelikku mõttelaadi ka oma kodukandis. „Viimastel valimistel hääletas Criuleni maakonnas 90 protsenti inimestest Euroopa Liiduga ühinemise poolt,“ rääkis ta. „Lisaks on ka kahe riigi kultuurilised suhted viimasel ajal väga arenenud, meie kultuurigrupid on seal käinud ja nemad omakorda siin.”

Eestlased ja konkreetselt läänevirulased on saatnud Moldovasse ka jõukohast abi. Nii näiteks kinkis Rakvere Haigla moldovlastele kiirabiauto, hetkel on käsil järgmine abi saatmise projekt. „Sellest projektist võtavad lisaks minule osa ka Rakvere Haigla ja Oleg Gross,“ märkis Vallbaum.

72 000 elanikuga Criuleni maakond (rajoon) asub Kesk-Moldovas, piirnedes pealinna Chisinauga, aga ka näiteks separatistliku Dnestri-äärse vabariigiga.

Kaitseb Moldova kodanike huve

Millega aga aukonsul tegeleb, kas Riigikogu liikme töö kõrvalt selleks aega jääb?

„Aukonsuli tiitel ongi auasi,“ vastas Vallbaum. „Aukonsulina kaitsen Moldova kodanike huve mulle määratud piirkonnas.”

Vallbaumi konsulaarpiirkonnaks on Lääne- ja Ida-Virumaa, Järva, Jõgeva, Harju, Lääne, Saare, Hiiu ning Rapla maakond. Vallbaumi volitused kestavad 2021. aasta lõpuni.

Lõuna-Eestis on Moldova aukonsuliks alates 2012. aastast Tiit Vapper.

Einar Vallbaum on ASi Lajos asutaja ning omanik, kuid oma tegevpoliitiku karjääri ajal on ta ettevõtte tegevjuhtimisest eemal.

Ta oli Riigikogu XII koosseisu asendusliige ja on asendusliige ka praegu tegutsevas Riigikogu XIII koosseisus.

Vallbaum on presidendina juhtinud ka Rahvusvahelist Autovedajate Assotsiatsiooni.

Aastatel 2009-2014 oli Einar Vallbaum Lääne-Viru maavanem.

Einar Vallbaum ja Moldova Vabariigi suursaadik Inga Ionesii.