Elektriarvesteid ei huvita eraelu

elektriarvesti

Tänapäeval täiustatakse tehnikaseadmeid ikka selleks, et inimesel mugavam oleks. Elektrikaugarvestid aga tekitasid inimestes esmalt kõhklusi, kuid muretsemiseks pole põhjust, sest nende eesmärk on kõigest tarbitud elektrikoguse talletamine.

Mari Mölder

Vanemat põlvkonda häirivad sageli kiired tehnikamuudatused, sest vaevu õpitakse või harjutakse vana asjaga, kui peab juba uuega leppima. Samuti on visa kaduma arvamus, et iga tehnikavidinaga on lihtne nuhkida eraelu.

Kui levisid uudised, et mõne aasta pärast kohustuslikuks muutuvad elektrikaugarvestid ehk nutiarvestid tulevad kasutusele, siis oli inimestel muretsemiseks taas põhjust. Arvati, et see võib ohustada eraelu puutumatust, sest sellised arvestid võimaldavad teha järeldusi elanike arvu, kodust eemalviibimise, ärkveloleku ja kasutatavate seadmete kohta, märkis andmekaitse inspektsioon oma aastaraamatus.

Elektrilevi kauglugemisele ülemineku programmi juht Mait Rahi kinnitas, et tõepoolest ringlevad igasugu kuulujutud, millel pole tõepõhja all. „Kaugloetav arvesti toob mitmeid eeliseid. Klientidega, kes esimese hooga arvesti vahetamisest on keeldunud, suhtleme ja peale mõningast selgitust oleme reeglina vahetuse osas ka kokkuleppele saanud,“ lisas Rahi.

Tegelikkuses on inimesel uue seadme paigaldamisega üks mure vähem – kuu lõpus ei pea meeles pidama, et elektriettevõttele tuleb näit teatada. Arveldamisel arvestatakse elektrit tarbitud koguse järgi, mitte ei prognoosita, nagu hetkel seda tehakse, kui näidu teatamine on ununenud. Kui majapidamisest vool ära kaob, siis katkestus kestab lühikest aega, sest võrgurikkest antakse juhtpuldile kohe teada ning selle likvideerimisega hakatakse kohe tegelema.

Kaugloetavate arvestite paigaldamine algas ülemöödunud aastal ja 2016. aastaks peaks projekt lõppenud olema. Märtsikuu seisuga on Elektrilevi Lääne-Virumaal paigaldanud 23 974 kaugloetavat arvestit. Veel on vaja paigaldada 13 024 arvestit.

Enne arvesti paigaldamist võetakse kliendiga aegsasti ühendust kas e-posti, tavaposti või telefoni teel ja selleks, et vahetusprotsess oleks sujuv, lepitakse kokku kõige parem aeg.

Iga klient saab Elektrilevi kodulehel kontrollida enda kohta käivat infot. Logides end IDkaardi abil sisse, saab näha, millal toimub kauglugemisele üleminek teie tarbimiskohas.

Rahi täiendas lõpetuseks, et arvestivahetus ei tähenda kohest üleminekut näitude kauglugemisele. See hakkab toimuma siis, kui kõik sama alajaamaga seotud arvestid on vahetatud ning andmete edastamiseks vajalik taristu on valmis. Igale kliendile antakse üleminekust teada ja peale seda võib ta iga kuu lõpus unustada mure, et tuleb näitusid teatada.

Enda kohta käivat infot saab kontrollida Elektrilevi kodulehel.