Elupäästjad võtsid vastu tänusõnad ja aumärgid

Elari Piksar oli üks Lääne-Virumaa päästjatest, kes sai elupääste III klassi medali.
Foto: Mats Õun

Päästeamet tunnustas hiljuti 120 Eesti inimest, kes on panustanud siseturvalisusesse. Lääne-Virumaalt võtsid siseminister Kristian Jaanilt ja Päästeameti peadirektor Kuno Tammearult aumärgid vastu tosin inimest, neist kaheksa elupäästjat.

Katrin Uuspõld

Tänavu 15. veebruari varajastel tundidel kihutas Tapa päästekomando neljaliikmeline meeskond kodulinnas Vabriku tänavale. Kohale jõudes oli kolmekorruselise maja teise korruse korteri aken purunenud ja leegid väljas. Põleva korteri rõdul oli kaks inimest. Trepikoja uks oli lukus.

Päästjad Elari Piksar ja Tarvo Olesk panid esimese asjana püsti rõdule viiva redeli. Paraku ei olnud eakad inimesed võimelised redelist ronima. Piksar aitas nad naaberkorteri rõdule, et teise trepikoja kaudu välja pääseda.

Põlevasse korterisse sisenes ka päästja Tarvo Olesk, sest teada oli, et seal on veel inimesi. Appihüüete järgi leidsid nad suletud uksega suitsusest toast kaks väikelast ja nende ema, kes aidati rõdule ja sealt edasi naaberkorterisse.

„Kui maja on leekides ja väljuda ei saa, siis on mõistlik oma toa uks kinni panna ja oodata päästjaid, selle asemel, et ise läbi tule ronida. Võimalusel uks isoleerida ja aken lahti teha,“ rääkis Piksar.

Tapa päästekomando päästjad Elari Piksar ja Tarvo Olesk pälvisid nende viie inimese elu päästmise eest elupäästja III klassi medali.

„On hea, kui märgatakse ja tunnustatakse, aga ega keegi Päästeametis ei tee tööd selleks, et medaleid koguda! Aga see on märk sellest, et läheb korda ja midagi head on ära tehtud, see on muidugi mõnus tunne,“ ütles Elari Piksar, kes päästjana töötab aastast 2017.

„Kui tead, et kõik inimesed on väljas, on pingelangus ja rahulikum kustutustöid teha. Päästad, mis päästa annab. Aga kui tegemist on inimeludega, mängib ajafaktor, siis on pingutamine suurem,“ rääkis Piksar. „Ma ei mäleta, et oleksin kunagi nii kiiresti redelit üles pannud kui sel hommikul Tapal,“ lisas Elari Piksar.

Päästja nentis, et enamik põlengutest juhtub kodudes, kus on juba probleemid: elektrisüsteemidega, alkoholi liigtarvitamisega, toas suitsetamisega, küttekolletega. „Inimestel on halbu harjumusi, näiteks koguda kergesti süttivat prügi pliidi lähedale või panna toit sooja ja minna teise tuppa telerist uudiseid vaatama. Kõiki õnnetusi ei saa muidugi ära hoida, need lihtsalt juhtuvad,“ rääkis Elari Piksar ja soovitas kõigil oma kodu kriitilise pilguga tuleohutuse koha pealt üle vaadata ning soovi korral kutsuda ka päästjad kodunõustamisele.

Kahel väljakutsel inimelude päästmise eest said aumärgid ka Väike-Maarja päästekomando liikmed. Mullu 21. juunil saadi väljakutse Väike-Maarja valda Pudivere külla. Oma kodutalu asukohta vaatama minnes oli mees kukkunud 20 meetri sügavusse kõrge rohuga varjatud kuiva kaevu. Kukkudes murdis mees pahkluu, õnneks ei kaotanud teadvust. Õnneks oli mehel kaasas telefon, et abi kutsuda. Küll oli sellises sügavuses telefonilevi tugevalt häiritud ja kontakti saamine raskendatud.

Väike-Maarja päästemeeskonnal õnnestus neis keerulistes oludes inimese elu päästa ning selle eest said elupäästja II klassi medali Rajar Riispere, elupäästja III klassi medali Janar Moorits, Kert Jurtom ja Rait Vill.

Tänavu 6 .jaanuari õhtul sai Väike-Maarja päästekomando väljakutse kortermajja Väike-Maarja alevikus Pikal tänaval. Häirekeskusesse tuli teade korterisse levinud suitsust ja kärsahaisust, mille peale rakendus tööle suitsuandur. Teataja oli teise korruse elanik, kes olukorda uurima minnes nägi esimese korruse aknast leeke korteris, kus elas tema õde. Naine leiti pikali leekides voodist, toodi põlevast korterist välja ja kuni kiirabi saabumiseni osutati talle esmaabi. Naisterahvas oli saanud põletushaavu ja oli teadvusetu. Lisaks naisterahvale päästeti põlevast korterist kaks kassi.

Väike-Maarja päästemeeskonna elupäästva tegutsemise eest said elupäästja II klassi medali Margus Salla ja III klassi medali Peeter Ilves.

Päästeteenistuse medali said rinda vabatahtlikud päästekomando komandopealikud: Kadrina Vabatahtliku Päästekomando komandopealik Raido Nagel, Tudu Vabatahtliku Päästekomando komandopealik Uno Muruvee ja Vajangu Vabatahtlik Päästekomando vabatahtlik päästja Toomas Sillamaa.

Päästeteenistuse hõberisti pälvis Rakvere linnapea Triin Varek koostöö eest.

Päästeteenistuse aumärk antakse vapruse eest inimeste või vara päästmisel ning silmapaistvate teenete eest päästeala tööde tegemisel või päästeala arendamisel.