Haige kährik külvas segadust

kahrik1

Nii nagu inimesed, kipuvad ka metsloomad linna kolima, olgu siis põhjuseks ajutine meeltesegadus või tühi kõht. Aeg-ajalt vilksab uudistest läbi mõni linnas hulkuv põder. Siin-seal on nähtud ka väikekiskjaid. Kui loom on terve, viiakse ta metsa või metsloomade varjupaika, aga mis saab haigest loomast?

 

Maris Marko

Hiljutine kogemus näitas, et ei saa suurt midagi. Rakveres Pikal tänaval kolis ühe maja hoovi haige kährik, kes oli kas paranemiseks või suremiseks valinud hoovis asuva ühiskeldri.

Majarahvale allüürnik ei meeldinud ja kõigepealt üritati temast lahti saada, sulgedes ligipääsu keldrisse. Loom oli aga järjekindel ja üritas vägisi keldrisse pääseda.

Hädas majarahvas otsustas abi kutsuda. Kõigepealt pöörduti loomade varjupaika, aga see asutus tegeleb vaid koduloomadega ning pühapäevasel päeval polnud neil ka veterinaari soovitada.

Abi oli aga vaja ja häda oli ka, ilmselt küll eriti kährikul, ja nii helistati järgmiseks hädaabinumbril 112. Päästjad reageerisid operatiivselt, saabusid siniste tulede vilkudes sündmuskohale ning tuvastasid, et tegemist on haige kährikuga.

Kährik on teadagi metsloom, nendega peaks tegelema keskkonnaamet. Nii helistas päästja sellesse asutusse ja vahendas ka kogunenud majarahvale keskkonnainimeste seisukoha: nimelt olla häda selles, et haiget või vigast looma saaks hukkama paluda kohalikke jahimehi, aga linnas seda teha ei saa. Linnas ju jahti ei peeta.

Kukalt kratsiv ja lahendust ootav seltskond arvas skeptiliselt, et vigase põdra peale oleks jahimehed kohal olnud nagu viis kopikat. Aga hinge vaakuv kährik pole tõesti suurem asi jahisaak. Patta panna ei sünni ja mine tea, äkki on veel midagi nakkavat.

Päästja arvas, et marutaud see küll pole, sest kähriku suu vahus ei olnud ja üldse lebas ta suhteliselt rahulikult paigal ja tegi nuuksuvat või kõõksuvat häält. Küljel oli tal aga haav.

Pärast nõupidamisi oma kõrgemalseisvate instantsidega teatasid päästjad, et sobiva taara olemasolul võivad nad kähriku metsa viia. Majarahvas otsis pappkasti, päästjad teki ja nii see loomake kasti topitigi. Päästjatele oli isegi suund kätte antud, kuhu metsa haige loom viia.

Majarahva terane soovitus helistada metsaveerest uuesti keskkonnaametisse ja teatada, et neil on nüüd metsas haige kährik, laideti millegipärast maha.

Üldiselt võiks loo lahenenuks lugeda. Pisut jääb kripeldama küsimus, kas kährik kannatas mõne sellise tõve all, mis majarahvale ja nende lemmikloomadele võiks ohtlik olla. Ja võib-olla ka see, et kas kõik sai ikka õigesti tehtud.

 

kahrik2kahrik3

FOTOD:

1: Kährik üritas end vägisi läbi ukseprao keldrisse suruda.

2: Pealtnäha oli looma peamine viga auk küljes.

3. Päästjad lahkusid kährikuga ning hädaolukord lahendati kiiremini kui poole tunniga.

Fotod: Maris Marko