Hoidkem ja hooligem!

Käes on jõulukuu, rahu ja enesesse vaatamise ning aasta kokkuvõtete aeg. 2020. aastale vastu minnes ei osanud meist keegi ette näha, missugused katsumused ning mured ees ootavad. Ja vaatamata COVID-19 viirusele, on oluline tõdeda, et aasta 2020 oli Rakverele väga hea ja edukas!

Kuigi oleme pidanud ära jätma (linnapäevad) ja ümber kujundama erinevaid sündmusi (Vallimäe avamine) kehtivatest nõuetest tulenevalt, ei ole elu päriselt seiskunud ja tänan siinkohal kõiki, kes viiruse leviku tõkestamiseks on reegleid järginud. Suur kummardus kõigile ettevõtjatele, et piirangutest hoolimata olete suutnud hoida töös oma asutusi, tööl inimesi ja tänu teile on olnud linnale maksulaekumine stabiilne.

Rakverele on olnud 2020. aasta märgiline ka valminud suurinvesteeringute poolest, nii Vallimäe vabaõhukeskus, kui Muinsuskaitseameti preemia pälvinud Pikk tänav. Lisaks mitmete tänavate rekonstrueerimine, nn õpetajate korterite majaosa remont Rakvere Gümnaasiumi Vabaduse tn õppehoones, linna tänavavalgustuse uuendamise jätkamine jpm.

Ärevatel aegadel, mis ootamatult tabavad, on oluline teha enda jaoks järeldusi. Elu kiirus, töötempo ja „orav rattas“ mentaliteet sai järsku käsipiduri. Reaalsuskontroll, kus mõistame, kui oluline on ettevõtluse toimimine, aga ka seda, et kui ei ole tervist, mis meil siis on?

Pannakse südamele, et hoiaksime enda ja teiste tervist. Mina panen ju ka. Jõulupühad on ees ja traditsiooniliselt koguneksid pered põlvkondade kaupa, et koos jõule tähistada. Peame mõtlema rohkem oma lähedastele eakatele ja kindlasti sellele, kuidas ja kas on turvaline nendega kohtuda. Kingime üksteisele aega ja valime selleks koosolemise viise värskes õhus, väikselt distantsilt. On jah teistmoodi, aga mis siis. Oluline, et me siiski saame kohtuda ja pidusöömaaegu saab korraldada ka edaspidi.

Jõulud ei ole kõigile alati rõõmuaeg. Palju on üksikuid inimesi, neid, kes eluraskuste tõttu majanduslikes raskustes vms. Püüame neid inimesi mitte unustada ja märgata neid. Hea sõna, telefonikõne „kuidas sul läheb?“ või piparkoogid naabritädile soojade soovidega – on lihtne viis väikeste headuseseemnete külvamiseks. Heategu on hea tegu.

Siiralt loodan, et uus aasta toob endaga häid emotsioone ja rõõmu. Tervist, edu ettevõtmistes ja rahu ning stabiilsust. Rakverel on ees mitmed uued suured projektid – jätkame Pika tänava rekonstrueerimist, algab töö- ja tehnoloogiaõpetuse maja ehitus kõigile linna põhikoolide õpilastele, riik hakkab ehitama riigigümnaasiumi. Hoiame pöialt, et Arvo Pärdi nimeline muusikamaja saab vajaliku toetusotsuse. Südamlik tänu kõigile, kes olete teinud annetuse muusikamaja ehitamise toetuseks! Sotsiaalvaldkonnas, kus tavaliselt muresid rohkem kui rõõme, on Rakvere olnud väga tubli ja 2021 .aastal jätkub projekt, mille raames saame ühtlasi avada aasta alguses eakate päevahoiu dementsetele.

Laulusõnad ütlevad „igas hetkes peitub head ja halba…“ – et selline ongi elu, ei ole kindlasti üllatuseks. Oluline on, missuguseid hetki me ise loome ja milliste hetkedega oma ja teiste elu valime täita. Eriarvamused on ka elu osa, aga ma arvan, et eriti pühade ajal oma jonni ajamine rõõmu ei too. Meid, eestlasi, on nii vähe, et igaühe püha kohus peaks olema teise toetamine, hoidmine ja rõõmustamine. Rakveres on jätkuvalt turvaline ja hea elada. Üheskoos saame hakkama! Hoiame ilu, mis linnas loodud ja hoiame üksteist.

Soovin rahulikke jõulupühi, ehedaid hetki ja emotsioone, tugevat tervist kõigile! Parimat uueks aastaks!

Triin Varek,

Rakvere linnapea

Foto: Jaanus Lekk