Järgmisel õppeaastal algavad Rakvere munitsipaalkoolides tunnid hiljem

Uuringute järgi ei ole teismeliste organism veel valmis hommikul kell 8 süvenenult õppima, see oli ka üks põhjuseid, miks koolipäeva algus Rakveres uuest õppeaastast on kell 8:45. Foto: Pixabay.com

Alates 2022/2023. õppeaastast on Rakvere linna munitsipaalkoolide – Põhikooli, Vabaduse kooli ja Reaalkooli tundide alguse uus aeg 8:45. Sama kellaaja valis koolipäeva alustamiseks ka Rakvere Riigigümnaasium.

Katrin Uuspõld

Seni on Rakvere koolide tunnid alanud Rakvere Põhikoolis kell 8:30, Reaalgümnaasiumis ja Gümnaasiumis kell 8:00.

Rakvere abilinnapea Laur Kaljuvee sõnul tingis vajaduse ühtlustada koolitundide algusaega uue põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse valmimine, mis hakkab teenindama kõigi kolme Rakvere põhikooli õpilasi.

Aruteludes koolidega jõuti kokkuleppele, et parim alustamise aeg on 8:45. “Lisaks töö- ja tehnoloogiakeskuse kasutamisest lähtuva ühtlustamisega tingisid otsuse koolipäeva algus just selleks ajaks sättida paljud uuringud, mis kinnitavad, et hilisem koolipäeva algus parandab laste tervist ning õpitulemusi,” lisas abilinnapea. Ta viitas, et ka sotsiaalministeerium ning Tervise Arengu Instituut on soovitanud hilisemat koolipäeva algust.

“Uuringud väidavad, et kell 8:00 algav koolipäev on kohandatud täiskasvanute unevajaduste järgi. 2013/14. õppeaastal läbi viidud Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu alusel magab ligi 40% noortest koolipäevadel alla soovitusliku määra. Sama uuringu andmetest on ka näha, et need lapsed, kes magavad vähem, hindavad oma tervist kehvemaks, nende õppeedukus on kehvem, nad tegelevad vähem spordiga ning nende hulgas on vähem neid, kes pole kunagi alkoholi tarvitanud,” rääkis Kaljuvee.

Abilinnapea avaldas arvamust, et hommikune lisaaeg võib olla hea võimalus suurendada kehalist aktiivsust. “Kui on rohkem aega, ei pea ehk last enam autoga kooli viima? Lapsel on võimalus minna kooli iseseisvalt, seda kas siis jalgsi, jalgrattaga või ühistranspordiga,” pani ta ette. “Ja kui tõesti on perele parimaks lahenduseks autoga liikumine, jääb sellisel juhul siiski ehk veidi rohkem aega, et ei peaks sõitma autoga otse koolitreppi, vaid jõuaks peatuda eemal, pakkudes lapsele võimalust osa kooliteest jalgsi läbida?”

Kaljuvee sõnul muudetakse ka Rakvere linnaliinibusside hommikusi sõidugraafikuid 5-15 minuti võrra, et ühistranspordiga kooli minevad lapsed õigeks ajaks kooli jõuaks.

Rakvere Põhikooli direktor Lea Pilme ütles, et on väga päri uuringutega, mis näitavad, et teismeliste organism ei ärkagi varakult. “Meie kool on aasatakümneid alustanud 8.30. Oleme teinud koolis küsitlusi, enamik on olnud väga rahul 8.30 algavate tundidega. Kui nüüd tunnid algavad 15 minutit hiljem, siis see meid väga palju ei mõjuta. Küll oleme praktiseerinud nö nulltundi juba varem ehk alustamegi teatud asjadega kella kaheksast, näiteks õpiabitund, liiklusring, konsultatsioonid, juhtkonna koosolekud. Need 15 lisaminutit annavad meile väga hea aja õpiabiks, õpetajate koostöö jaoks, koosolekute pidamiseks, et ei peaks pärast tunde kõike seda tegema,” rääkis Pilme.

Mis puudutab kella kaheksaks tööle minevaid vanemaid, kes oma lapse enne kooli tõid, siis Pilme siin probleemi ei näe. “Rakvere on suhteliselt väike linn, lapsed võivad ise kooli jalutada, õppida iseseisvust. Ja kui nad tulevadki kaheksaks kooli, siis on see aeg, kus lapsed leiavad endale kooli juures ise tegevuse, mängivad omavahel, suhtlevad,” rääkis Lea Pilme.

Rakvere koolide uksed on ka uuel õppeaastal avatud sarnaselt varasemale ning õpetajad on koolis alates kaheksast. Koolipäeva seitsmes tund lõppeb kell 15:30.