Jõulutaadid kogunevad sedapuhku Lääne-Virumaal

jõulutaadid

Järgmisel nädalavahetusel peetakse Kadrina kandis ja Rakveres jõuluvanade konverentsi – näha saab lustakat rongkäiku, avatud on liikuv postkontor jõulusoovide saatmiseks ning jõulutaadid jagavad advendituld.

Liisi Kanna

Eestimaa Jõuluvanade Ühenduse korraldatav Ülemaaline Jõuluvanade konverents toimub sel aastal juba 17. korda. Koos toredate abilistega tänavust üritust koordineeriv jõulutaat Anti, kes kannab ka tiitlit „Aasta jõuluvana 2009“, rääkis, et ettevõtmine sai omal ajal alguse Pärnust. „Jõulutaat Ärni koos taat Erni ja jõulumemm Tinnuga olid ühenduse sünni juures,“ sõnas ta.

Jõuluvana Anti ise päris esimesel konverentsil ei osalenud, kuid sealt edasi on tal vaid üks aasta vahele jäänud. „Aastaid peetigi seda Pärnus, aga kui üks üritus koguaeg ühes ja samas kohas toimub, siis hakkab rahva huvi vaibuma,“ selgitas jõulumees, miks nüüd igal aastal uues paigas kohtutakse.

Kogunetud on näiteks Tartus, Paides, Jõhvis, Vana-Võrumaal, Haapsalus, aga ka Saaremaal ja Vormsis. Eelmisel aastal toimus konverents Valgas, kuhu taadid saabusid rongiga. „Perroon oli nii paksult inimesi täis, et me ei saanud rongist välja,“ jutustas jõulumees.

Jõuluvana Anti meenutas, et algusaastail oli konverents kolmepäevane, kuid taatidel on esimese advendi aegu väga kiire ja seepärast on üritus veidi lühemaks muutunud. „Jõulutaadid peavad ju üle maa jõudma advendiküünlad süüdata,“ märkis jõulumees, lisades, et advendituli viiakse ka konverentsi toimumiskohtadesse.

Taat Anti leiab, et ettevõtmine on väga oluline, eriti laste joaks, kes seda alati pikisilmi ootavad. „Meil on tore tava käia koos lastekodudes, kui vähegi jõuame, et neilegi jõulurõõmu viia,“ lisas ta. „Aega kipub tihtilugu väheks jääma, aga kui kõik üheskoos ei jõua minna, siis osad meist kindlasti. Kingita ei tahaks kedagi jätta,“ toonitas ta, tuues seejuures esile ka huvitava fakti, „ja mitte ainult, Eestimaa Jõuluvanade Ühendus on ka vaderiks ühele grööni muskusveisele Tallinna loomaaias.“

Tänavuse konverentsi jooksul külastavad jõulumehed muuhulgas lasteaedu Kadrinas, Vohnjas ja Huljal ning kohtuvad lastega nii Kadrina Huvikeskuses kui Aqvas.

Mõlemad päevad algavad meeleoluka rongkäiguga. Jõulumees Anti ütles, et oodata on vähemalt 30 jõulutaati, enim on konverentsil aga kohal olnud koguni 67 jõulumeest. Lisaks võtavad rongkäigust osa ka jõulumemmed ning päkapikud ja päkaplikad. „Liigutakse dekoreeritud sõidukitega, seal võib kohata lausa ratastega kelkusid, kuna lumeoludega on meil nii, nagu on,“ rääkis taat muhedalt.

„Meiega on koguaeg kaasas ka suur liikuv postkontor, kus jõuluvanad laste kirju vastu võtavad,“ lisas ta ning andis nõu, „kiri tuleks enne kodus valmis kirjutada, siis saavad emmed-issid üle ka vaadata, et kiri ikka ilma vigadeta oleks.“

Kuidas saab päkapikust jõuluvana?

Jõuluvana Anti: „Mõned päkapikud kohe kasvavadki palju pikemaks kui tavaliselt ja kuna nemad enam päkapikkude elamisse ära ei mahu, siis hakkavadki nad jõuluvanade koolis vähehaaval tarkusi omandama. Õpingud kestavad väga-väga kaua, enne, kui ühest pikaks sirgunud päkapikust saab tore ja tubli jõulumees.“

Eestimaa Jõuluvanade Ühenduse saadikud andsid oma plaanist 17. Ülemaaline Jõuluvanade konverents Kadrinas ja Rakveres korraldada teada kevadel, kui külastasid Kadrina lasteaia Sipsik olümpiamänge. Jõuluvanade, Kadrina valla ja Rakvere linna paari meetri pikkusel paberil olev konverentsikokkulepe, mis toob detsembri alguses Lääne-Virumaale punakuued nii Eestist kui Põhjalast, kinnitati meetripikkust pliiatsit kasutades priskete allkirjadega. Foto: Kadrina Vallaveeb