Kaduviku teatrirahvas ärkab ellu

Karl Meritsa juhtimise all etendati Rakvere Teatris Mälgu ja Särevi „Õitsev meri“. Osades Arvo Vabamäe (Hannes), Ellen Grünfeldt (Linda). Foto: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Kas Rakvere teatri olemasolu on midagi, mida peame alati enesestmõistetavaks? Et see on nii alati olnud – suvised lavastused ja ringreisid, tihe repertuaar ja üsnagi täis saalid, tugev trupp. Aga kui astume sammu tagasi ja küsime: kuidas see kõik üldse algas? Kes panid aluse sellele, et Rakveres hakati teatrit tegema professionaalselt ja järjepidevalt?

Kuido Merits

Need küsimused viivad meid ajas tagasi – 1940. aastate pöördelistesse aegadesse, mil Rakvere kutselise teatri sünnilugu alles kirjutati. Just sellest räägib näidend „Kadunud alguste aegu“ – teos, mis põhineb ajaloolistel sündmustel ja tegelastel, elustades kaduviku mehi ja naisi – neid näitlejaid, kes toona lavalaudu jagasid ja teatrit kõigest hingest tegid. Tõepoolest lavastati näiteks 1942. aastal tükke, mille peale publik lausa tormas saali. Teose näol pole tegu pelgalt austusavalduse, vaid hingestatud ja elava looga kultuuripärandist, mis väärib jäädvustamist nii raamatukaante vahel ning küllap ka esitamist lavalaudadel.

Olen autorina kasutanud oma vanaisa Karl Meritsa, teatri kunagise direktori ja peanäitejuhi mälestusi ja käsikirju, et vormida neist ajalooline teemanäidend. Selle keskmes on lisaks Karlile ka toonane linnapea Oskar Kalmisto, mitmed pühendunud näitlejad ja inimesed, kes trotsisid sõja, okupatsioonide ning sisemiste pingete kiuste kõikuvat maailma.

Karl Merits oli Rakvere Teatri kunstiline juht ja direktor aastatel 1942–1944. Foto: erakogu

Eriline tähelepanu on suunatud kommunistidest näitlejate rollile Saksa okupatsiooni ajal ja sellele, kuidas muutuv võim sundis paljusid valima: kas jääda või lahkuda. Saatuslik 1944. aasta tõi kaasa Rakvere pommitamise, mis muutis paljude elusid jäädavalt – kuid teater jäi püsima. Niisiis on „Kadunud alguste aegu“ ainulaadne pilguheit Eesti teatrilukku: elulähedased tegelased, ajastutruu õhustik, dramaatilised valikud ja lootus, mis ei kao ka kõige raskemal ajal.

Teatritekst on plaanis välja anda eraldi raamatuna – kinnitan, et näidendi lugemisest võib saada samasuguse elamuse nagu teistestki kirjandusžanritest. Eriti kui leiame eest seni varju jäänud lood kunagiste Rakvere teatritegijate igapäevaelust, loomingulisest võitlusest ja ajaloolistest sündmustest. Need võiks Lääne-Virumaa kultuurihuvilisi inimesi kõnetada küll.

Trükise väljaandmiseks vajame veidi kogukonna tuge. Hooandjas on avatud toetuskampaania, mille abil loodame katta trükikulud ja anda teosele elu. Samas soovib iga näidendi autor oma tegelasi ju lavalgi näha ning selleks lootuseks on tõepoolest ka alust.

Meie kultuur koosneb lugudest – mõned neist on säravalt tuntud, mõned on oodanud aastakümneid, et keegi neid uuesti kuuleks. „Kadunud alguste aegu“ toob esile unustusse vajunud olulised hetked, mis aitavad meil mõista, kust me tuleme – ja miks see on tähtis.

Toeta näidendi ilmumist: www.hooandja.ee/projekt/kadunud-alguste-aegu.

Anna hääl neile, kes kandsid teatrit edasi ka siis, kui aeg oli keeruline ja sootuks tume. Luba mälul rääkida – sest olnu ei kao.

Rakvere kutselise teatri sünniloost rääkiva näidend „Kadunud alguste aegu“ autor
Kuido Meritsa. Foto: erakogu

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga