Esietendus talvine vabaõhulavastus

talvelavastus

  1. detsembrini kohtuvad loetud korrad Rakvere iidses mõisapargis virukeelne luule ja valgusinstallatsioonid. Talvelavastuse „Tagassi inglite juure“ esietendus toimus sel kolmapäeval.

Tiina Mälbergi lavastatud „Tagassi inglite juure“ põhineb viru kunstniku Kristen Suokassi samanimelisel luulekogul, mis nägi ilmavalgust 2014. aastal. Publik viiakse rännakule, mida saadavad kõrvaklappidest häältega Üllar Saaremäe ja Tiina Mälberg. Käiakse ringi tuttavates paikades, et näha värske pilguga seda, millele alati tähelepanu ei oska pöörata.

„Tagassi inglite juure“ on Mälbergi kolmas luulelavastus. Lavastusprotsess kestis pea kaks aastat, kuid põhiideed on alati jäänud samaks. Üks neist on viia inimesed loodusesse jalutama ning teiseks põhikomponendiks peab Mälberg inimeste soovi ennast eraldada ümbritsevast.

„Sõites maailmas ringi ja vaadates enda ümber ma näen, et inimestel on tihti kõrvaklapid peas – kas koeraga jalutades, joostes, metrooga sõites. Kaasa arvatud mina ise, kui istun järjekordselt bussi, et sõita järgmisele väljasõiduetendusele. Enamasti tehakse seda selleks, et ennast välja lülitada. Eraldada end sellest, mis meid ümbritseb, keskenduda iseendasse ja leida see rahulik vaikne tsoon. Lasta viia ennast kuhugi kaunisse kohta. Ilmselt inimesed kuulavad kaunist muusikat, huvitavat intervjuud, mingit harivat loengut vms,“ rääkis lavastaja.

„Mind kurvastab see, et seda tehes nad tihtipeale lõikavadki ennast ümbritsevast välja. Minu plaan lavastajana on need kaks komponenti kokku viia: viies inimesed Rakvere teatriparki jalutama, andes neile kõrvaklapid, on minu mõte selle eraldatuse kaudu aidata inimestel lülituda sisse. Võib-olla seetõttu, et nende tavapärane kuulamise olukord on häiritud, on nad sunnitud veidi aktiivsemalt enda ümber ringi vaatama ning kõrvaklappidest kostuv virukeelne tekst võiks aidata vaadata iseenda sisse ja sel talvisel õhtul ka iseendast välja. Lühidalt, mulle tundub, et Suokassi luuletustes on sõnum, mida just täna on inimestel vajalik kuulda.“

Pärast rännakut järgneb õdus olemine Rakvere Teatri väikeses saalis, kus külastajaid ootab Andrus Albrechti kontsert ja soe söök.

Etendustega samal ajal on avatud kahe klaasikunstniku, Eeva Käsperi ja Tiina Sarapu näitus „Läbipaistvas keeles“. Kaunis tule- ja jäämäng, mis võimaldab vaadata läbi kihtide ja pindade, märgata olematut ja uskuda nähtamatusse. Peened ja kannatlikkust nõudvad vormimängud, millele valguse murdumine lisab mahtusid.

Lavastus on sündinud koostöös Raadioteatriga ning valgusinstallatsioonide valmimisele aitasid kaasa Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna valguskujundaja eriala tudengid.

Kuulutaja

Rännak mõisapargis. Gabriela Liivamägi

Vasakult: Andrus Albrecht, Tiina Mälberg ja Kristen Suokass. Foto: Gabriela Liivamägi