Kaeda saab Naiskodukaitse juubelinäitust

90. aastapäeva fotonäituse avamine. Kristel Kitsing

Tartu rahu aastapäeval avas Naiskodukaitse Viru ringkond Lääne-Virumaa keskraamatukogus fotonäituse „Naiskodukaitse 90“. Ürituse külalisesinejaks oli vabadusvõitleja ja metsavend Ruuben Lambur, kes oma läbielamistest mälestussaaga kokku pannud.

 

Ülle Kask

 

Naiskodukaitse Viru ringkonna esinaine Inna Läll rääkis, et organisatsioon loodi 2. detsembril, 1927. aastal Kaitseliidu ülema käskkirjaga. „Tollal polnud riigikaitse mitte ainult meeste ja ajateenijate, vaid kõikide kodanike kohustus ja Kaitseliit kaasas sellesse ka naised.”

Naiskodukaitse oli oma aja kohta väga edumeelne organisatsioon. Sellesse kuulumine oli prestiizhne ja soovijate liikmeks võtmist kaaluti põhjalikult. Enamuse liikmeskonnast moodustasid vastutustundlikud haritud naised: taluperenaised, õpetajad ja kontoriametnikud.

Enne Teist maailmasõda kuulus Naiskodukaitse ridadesse pea 17 tuhat liiget üle Eesti. Juhtkond koosnes eranditult Eesti ühiskonnas tuntud ja tunnustatud naistest. Peamised tegevusvaldkonnad olid majandus, toitlustus, sanitaartöö ja propaganda.

„Praegugi on need tegevused üldjoontes olemas, ainult nimetused on väheke muutunud,” märkis Inna Läll. Naiskodukaitse erialagrupid on toitlustus-, spordi-, side- ja staabi-, meditsiini-, kultuuri-, avalike suhete ja noortejuhtide grupp.

Viru ringkonna esinaine sedastas, et käesoleval ajal leidub harivat ja väljendusterohket tegevust igale naisele. „Meil saab baasväljaõppe, kuid militaarses tegevuses ja Kaitseliidu õppustel võivad osaleda need, kes soovivad.”

Organisatsiooni 90. sünnipäevaks avatud fotonäitus kannab sõnumit, et Naiskodukaitse katab ühtlase ja tiheneva turvavaibana kogu Eesti riigi. Meie linnades ja külades elavad inimesed oskavad ise erinevates olukordades toime tulla ja elukeskkonna turvalisust korraldada.

Naiskodukaitse näituse avamisel esines külalisena metsavend Ruuben Lambur. Mees rääkis, et ta arreteeriti peale haavatasaamist 1947. aastal ja oli sunnitud 18 aastat Gulagi vangilaagrites veetma. Alles 1965. aastal pääses Lambur paljude teiste poliitvangidega vabadusse. Lambur kirjutas oma läbielamistest ja mälestustest raamatu pealkirjaga „Alutaguse saaga”.

„Kuna juttu oli Kaitseliidust ja Naiskodukaitsest, siis lisaksin siinkohal, et olen sama vana kui Naiskodukaitse,” lausus vitaalne vanahärra. „Olin noorena noorkotkas ja kannan tänagi Kaitseliidu piletit taskus. Tartu rahulepingu päeval panin ausambamäele pärja, rahvast oli palju ja rõõmu tegi, et õpetajad oma õpilastega olid tseremooniale tulnud.”

Organisatsiooni tegevust kajastavad fotonäitused avas Naiskodukaitse kõigis maakondades. Lääne-Virumaa Keskraamatukokku saab näitust kaema minna 21. veebruarini. Tegemist on rändnäitusega, mis septembrikuuni suuremates asulates ringleb.

 

Tänavu saab taasasutatud Naiskodukaitse Viru ringkond 20 aastaseks. Pildil Viru ringkonna liikmed, esinaine Inna Läll (vasakult esimene) ja vabadusvõitleja Ruuben Lambur (vasakult teine). Foto: Kristel Kitsing