Kannatused kalalaeva pardal

Serenity_Day09_20-07-17-5650.psd

Sel nädalal jookseb Rakvere Teatrikinos omapärane põnevik „Meelerahu“, mille peaosades näeb kahte Oscari-võitjat.

Tõnu Lilleorg

Idüllilisel saarel, mis näib asuvat kusagil Kariibi mere soojades vetes, elab kalalaeva kapten Dill (mängib Matthew McConaughey), kes korraldab oma laevaga turistidele kalastusretki. Ta koges sõdurina välismissioonil osaledes sõjakoledusi ja elab nüüd üsna endassetõmbunult merekonteineris, mis asub rannaäärsel järsakul.

„Ma pole siiani missioonilt tegelikult tagasi tulnud,“ usaldab ta rummiklaasi taga kaaskalurile. Dilli laeva nimi on tõlkes „Meelerahu“ ja see nimi kätkeb endas kunstilist kujundit, mille kaudu võib peategelaste kannatusi lahti mõtestada. On ju vajadus meelerahu, heakskiidu ja lohutuse järele üldinimlik, eriti pärast traumaatilisi kogemusi.

Karen (Anne Hathaway) on Dilli endine abikaasa, kes saabub saarele abi otsima. Naine elab nüüd koos rikka ja vägivaldse mehega, kelle hirmuvalitsuse haardest ta kogu hingest vabaneda soovib. Karen pakub Dillile palju raha selle eest, et meremees vägivallatseja kalaretkele viiks ja siis üle parda haidele söögiks lükkaks.

Esmalt on Dill plaanile vastu, kuid asjaolu, et vägivalla all kannatab ka Dilli ja Kareni ühine poeg, kallutab teda nõustuma. „Me oleme mõlemad katki, kuid erinevatest kohtadest,“ lausub Karen lähedushetkel Dillile. Ekskaasade plaan hakkab teostuma, kuid tasapisi ilmnevad asjaolud, mis viivad tegelased täiesti uude olukorda.

Hollywoodis öeldakse, et keegi ei tea täpselt, milline film osutub edukaks. Nii otsivad filmistuudiod pidevalt eduvalemit, katsetades aeg-ajalt ka stsenaariumitega, mis sisaldavad vägagi ootamatuid ja omapäraseid arenguid. Siia kategooriasse võib asetada ka „Meelerahu“.

Linateos jõudis ekraanile jaanuari viimasel nädalal ja kriitikute arvamused selle suhtes on olnud jahedad. Veebikülg Rotten Tomatoes on arvutanud seniilmunud arvustuste põhjal filmi õnnestumisprotsendiks vaid 23 sajast võimalikust. Kriitikud leiavad, et ootamatu süžee on ebaveenev ja veider.

Siiski leidub filmis ka voorusi. Matthew McConaughey näitlejatööd rusutud, kuid visa mehe kehastamisel on huvitav jälgida. Näitleja on teinud rolli väliselt napis maneeris, mis puudutab miimikat ja sõnalist väljendust. Kuid Dilli sisemine pinge, mis väljendub näiteks tema kinnisidees püüda kinni üks eriti suur tuunikala (kellele ta on andnud nimeks „Õiglus“), jõuab vaatamata välise väljenduse nappusele ekraanile vägagi usutavalt.

 

Peaosalisi kehastavad Matthew McConaughey ja Anne Hathaway.

Foto: ACME Film