Karulaugumüüja tembutab jälle ja otsib ohvreid

????????????????????????????????????

Nädala alguses hoiatas Rakvere politsei kelmi eest, kes erinevaid skeeme kasutades püüab pääseda eluruumidesse.

Mari Mölder

Petta on saanud just eakamad inimesed Vihula vallast, kus neile on üritatud müüa riideid ja taimi. Kraami eest küsib müüjana esinev naine raha, mida need kindlasti väärt pole. Müüginaist on iseloomustatud libeda jutu ning pealetükkiva oleku poolest.

Taolistest juhtumitest on meedias ka varem juttu olnud, kuid kuna tegemist on inimestevahelise müügitehingutega, kus igaüks võtab omale riski, siis pole politseil olnud põhjust sekkuda. Seni kuni pole toimunud õigusrikkumist, ei saa korrakaitsjad naise suhtes peale hoiatamise midagi ette võtta.

Kümnendat korda kohtuvad

Politsei teadet tuleb aga tõsiselt võtta, sest eelmisest aastast on tuua näide, kus müügitehingute pähe sõelus see müüginaine infot vanurite kohta, kellel on kodus hoiul raha. Müüginaine pole keegi muu kui Helyse Karu, kelle kontol on rida kuritegusid.

Paar nädalat tagasi istus ta kohtupinki, kui algas arutelu kahe vanainimese röövimise üle. Vanemprokurör Sirje Merilo ütles, et naine on kohtu ees juba kümnendat korda. Vanainimeste röövimise kavandamisel plaanis ta ära kasutada kolme alaealist noormeest, et enda käed jääksid süüst puhtaks.

Väike-Maarjas vallas elav Heldi, keda Helyse Karu õhutusel noormehed eelmise aasta jaanuaris röövisid, tunnistas, et naine ei ole talle võõras. Karu käis aasta jooksul umbes korra kuus tema juures igasuguseid asju müümas. Ega tal selle vastu midagi olnud, sest oli hea, kui keegi vanainimesele kauba koju kätte tõi.

Kui alguses toimus müük hoovis, siis pärast ka toas, sest müüginaisel käed külmetasid ja ta tahtis sooja. Karu oli sõbralik ja nii sai talle isegi tassi kohvi pakutud.

Kõik muutus peale seda, kui eakas naine avastas, et rahakotist on kadunud 50 eurot. Ega ta kedagi otseselt süüdistanud, sest sellises vanuses on mälu kehv. Peale seda palus ta müüginaisel aga enam mitte tulla.

Paar kuud hiljem valis Karu eaka naise omale ohvriks ja noormehed, kellele ta eelnevalt juhiseid jagas, röövisid noa ähvardusel 400 eurot.

Skeeme on mitu

Teine röövimise ohvriks sattunud vanem naine hooldas Mõdriku külas oma eakat õde. Ta teadis, et kevadel käis õe juures mitu korda üks naine karulauku müümas ja küsis pundi eest paarkümmend eurot.

Karulaugumüüja olla öelnud, et ostja on vana pensionär, siis võib ta taimede eest nii kõrget tasu maksta. Kuna taimeärikas käis mitmeid kordi hoovi peal, siis hakkas ka naaber huvi tundma võõra auto vastu.

Kannatanu tunnistas, et karulaugumüüjat pole ta varem näinud ja tema hinnangul ei valitud tema õde röövimiseks juhuslikult välja.

Rakvere politseijaoskonna piirkonnapolitseinik Konstantin Lepik ütles, et müüginaisel on varuks ka teine skeem, kus ta pakub abi puude tassimisel. Tegelikult on eesmärgiks ikka ja jälle tuppa pääsemine, et jälgida, kus vanainimene raha või väärtuslikke esemeid hoiab.

Politsei tuletab meelde, et kui inimene ei soovi midagi osta, siis tuleb sellistel puhkudel jutuajamine kohe alguses lõpetada. Kelleltki pole kohustust kaupa osta. Kui keegi on langenud kelmi ohvriks, tuleb sellest kohe teada anda lühinumbrile 112.

Helyse Karu ootab röövimise kohtuistungit. Foto: Mari Mölder