Laupäeval võtsid võimust riiukuked

patrullreportaazh

Rakvere politseinikele oli möödunud nädalavahetuse laupäevaöö sedavõrd töine, et hingetõmbepausiks aega polnud. Staazhikad patrullpolitseinikud ei mäleta ammu nii töist vahetust, kus ridamisi tuli lahendada purjus inimestega seotud väljakutseid.

 

Kaius Mölder

Esimene tõsisem väljakutse tuli Häirekeskusesse Haljala alevikust, kus Rakvere maanteel pidavat lärmama üks noormees. Politseinikud leidsid eest purupurjus karjuva 20aastase noormehe, kes oli mõlki tagunud ühe auto ja lõhkunud selle aknaklaasi.

Lisaks kõigele oli noormees sedavõrd kuraasi täis, et ei allunud korraldustele ning tema kinnipidamiseks tuli kasutada jõudu.

Mürgeldajaks osutus politseile vana tuttav Andre, kes on tuntud oma vägivaldsuse poolest. Selle eest on ta kriminaalkorras karistada saanud, sest talle pole kaaskodanik oluline, igal võimalikul juhul laseb ta rusikad käiku.

Käeraudus mees viidi Rakvere politseijaoskonda arestikambrisse kainenema.

Rallimees ja kulunud rehvid

Mõni aeg hiljem märkasid Tamsalu linnas patrullivad piirkonnapolitseinikud vanemat tüüpi sõiduautot BMW, millel oli probleem tagatuledega. Sõiduk otsustati kontrollimiseks peatada, kuid selle asemel, et peatumismärguandele reageerida, lisas sõidukijuht gaasi.

Peagi mõistis põgeneva auto juht, et üha tugevnevas lumesajus ta politsei eest ära sõita ei suuda, liiati olid tema autol veel suverehvid. Kontrollimisel selgus põgenemise põhjus: roolis istunud 17aastasel noorukil polnud juhtimisõigust, samuti puudusid sõiduki dokumendid ja kehtiv ülevaatus.

Selgus ka, et tegemist on „kogenud“ lubadeta juhiga: selliselt teolt tabati noormees juba neljandat korda.

Piirkonnapolitseinik Jaanus Mätase sõnul olid sõiduki rehvid väga kehvas seisus ja sellistega poleks tohtinud üldse liigeldagi. Suure tõenäosusega lõppenuks sõit kehvasti, kui juht ise poleks asjast aru saanud ning eest ärasõitmisest loobunud.

Politseinik lisas, et noormees korra juba on saanud lubadeta sõidu eest kriminaalkorras karistada. „Tõenäoliselt järgneb noormehele seekord veelgi karmim karistus, kuna eelnevast pole ta õppust võtnud,“ täiendas Mätas.

Sõiduk toimetati Rakverre tasulisse parklasse ning selle saab kätte sõiduki tegelik omanik ja seda siis, kui dokumendid välja ilmuvad.

Viis minutit enne südaööd teatati politseile Rakvere haiglast, et seal muutus üks patsient väga kurjaks. Mees lõhkus mööblit ning tehnikat, samuti muutus laamendaja vägivaldseks teda rahustada püüdnud haiglapersonali suhtes.

Kuna tegemist on raviasutusega ning oli oht teiste inimeste elule ja tervisele, siis sõitis kohale kaks politseipatrulli.

Agressiivselt meelestatud viiekümnendates aastates mehe pidasid politseinikud kinni. Meedikud tuvastasid, et laamendaja vihahoog olid tingitud vaimsest ebastabiilsusest. Mees otsustati edasi toimetada Tallinna psühhiaatriakliinikusse, kus ta erialast abi saab.

Raju pidu ja sinine silm

Vaevalt saadi haigla väljakutsega ühele poole, kui Rakvere Lepiku linnaosast tuli vahetuse kõige tõsisem väljakutse. Seal käis ühes eramajas suurem pidu ja läks löömaks: üks külaline lõi majaomanikule rusikaga näkku. Selline tegu ei meeldinud peremehe naisele, kes kutsus kohale korravalvurid.

Kaks politseinikku üritasid majas olukorda lahendada, aga see osutus arvatust keerulisemaks. Viieliikmeline seltskond oli agressiivne ega täitnud politseinike korraldust esitada isikut tõendavad dokumendid. Valjuhäälselt nõuti mundrimeeste lahkumist.

Kuna oli oht, et keegi võib veel kannatada saada, kutsusid politseinikud appi lisajõud. Mõne aja pärast täitus ümbruskond politseiautodega, kohale saabus kümneid politseinike ja isegi koerajuht koos koeraga. See kutsus pidulised korrale ning nad olid nõus koostööd tegema. Ainult üks meestest ei nõustunud jätkuvalt oma dokumente esitama ja sõimas politseinikke edasi.

Kui teistel soovitati lahkuda ja koju minna, siis märatseja viidi kainestusmajja, kus ta veel pikalt lõhkus kongiust ja karjus.

Viimase tõsisem väljakutse tuli politseinikele kella nelja paiku hommikul Kadrina vallast Ridakülast, kus ühes kortermajas olid tülli pööranud isa ja poeg. Kui politseinikud kohale jõudsid, oli olukord juba rahunenud ja mehed magama läinud.

Nagu paljudel teistelgi sarnastel juhtumitel, tuli ka selle tüli põhjuseid otsida alkoholist.

BMW üritas tihedas lumesajus politsei eest põgeneda. Foto: Kaius Mölder