Kes on meie maakonna valijamehed?

valimised

Laupäeval asub valimiskogu uut presidenti valima. Valijameeste hulgas on 16 Lääne-Virumaa esindajat. Kuulutaja uuris, kelle poolt nemad hääletada plaanivad.

Liisi Kanna

Augusti lõpus toimunud Riigikogu hääletusvoorus jäi president valimata. Ükski kandidaat ei saanud kolmest voorust üheski nõutavat kahekolmandikulist häälteenamust ehk 68 häält.

Kolmandas voorus olid vastamisi Siim Kallas ja Mailis Reps, kes otse valimiskogu kandidaatide nimekirja jõudsid.

Uute kandidaatide üles seadmine toimus teisipäeva hommikul kella üheksast kuni neljapäeva õhtul kella kuueni. Kuulutaja trükki minemise ajaks ei olnud kandidaatide registreerimine valimiskogu esimesse hääletusvooru veel lõppenud.

Valimiskogu esimeses voorus peab kandidaat valituks osutumiseks saama 50 protsenti pluss ühe hääle. Kui esimeses voorus ükski kandidaat piisavalt hääli ei saa, toimub samal päeval teinegi voor. Vajalik häälte protsent jääb seal samaks, kuid valida saab vaid kahe esimeses voorus enim hääli saanud kandidaadi vahel.

Valimiskogusse kuulub 101 Riigikogu liiget ning 234 kohaliku omavalitsuse volikogu esindajat. Meie maakonnast läheb Estonia kontserdisaalis peetavasse valimiskogusse oma häält andma 16 valijameest, Rakvere linnast kaks ning kõigist teistest omavalitsustest üks esindaja.

Kohalikud omavalitsused pidid oma valijamehed välja selgitama 17. septembriks. Seega ei teatud valimiskogusse esindajaid valides veel täpselt, milline saab olema presidendikandidaatide nimekiri.

Nii mõneski volikogus eelnes esindaja valikule ka pikem arutelu, mille käigus käsitleti erinevaid variante, mis valimispäeval ees võivad oodata. Paljudes omavalitsustes seati üles mitu valijamehe kandidaati.

Näiteks Vinni Vallavolikogus esitati hääletamisele kaks valijamehe kandidaati: Rauno Võrno, kelle poolt hääletas 12 volikogu liiget, ja Kaido Klaats, kes sai 3 poolthäält.

Kaks kandidaati esitati ka Kadrina Vallavolikogus. Valijameheks sai Jaanud Reisner 11 häälega, Marko Teiva kogus kuus häält.

Viru-Nigula Vallavolikogus seati kolm kandidaati: Andres Sõber, Raivo Heinmets ja Ervins Veitsurs. Viimane taandas enda kandidatuuri. Valijameheks sai Sõber seitsme poolthäälega, Heinmetsa poolt hääletas neli liiget.

______________________________________

Ehkki presidendikandidaatide nimekiri ei olnud veel selge, uuris Kuulutaja nädala esimesel poolel meie valijameestelt, kelle poolt nad hääletada plaanivad.

Margus Punane (Haljala vald): „Olen oma seisukoha avaldanud, hääletan Jõksi kasuks.“

Eerik Lumiste (Laekvere vald): „Hääletan Jõksi poolt. Arutasime seda volikogus, tegime ka hääletuse.“

Enno Eilo (Rakke vald): ei soovinud eelistust avalikustada

Ene Preem (Väike-Maarja vald): „Valin Marina Kaljuranna. Enamuse volikoguliikmetega on räägitud ja paljud on nõus. Volikogus presidendikandidaatide osas eraldi hääletust ei toimunud. Kui on teada valijamehe seisukoht, siis tema poolt hääletamine näitabki, keda eelistatakse.“

Jaanus Reisner (Kadrina vald): ei soovinud eelistust avalikustada

Rauno Võrno: (Vinni Vald): „Kuna praegu on vaid kaks kindlat kandidaati, Kallas ja Reps, siis ma ei ütle. Volikogu andis mulle kaasa soovituse valida naisterahvas, kelle eesnimi algab M-tähega.“

Arvo Kullamaa (Kunda linn): „Minu esimene hääl läheb Siimu poolt, teine Kaljurannale.“

Toomas Varek (Rakvere linn): ei soovinud eelistust avalikustada

Kert Karus (Rakvere linn): „Jõks.“

Maido Nõlvak (Sõmeru vald): „Valin Marina Kaljuranna, kui tema teise vooru ei pääse, siis Jõksi. Eestil on vaja parimat presidenti ja Marina on parim.“

Aivi Must (Tapa vald): „Kuna ma alles kaalun, mitu päeva on aega, siis ei ole veel midagi avalikustada.“

Uno Õunapuu (Vihula vald): „Valin Siim Kallase.“

Eiki Eilo (Tamsalu vald): „Ei saa veel avaldada, kuna kõik kandidaadid ei ole üles seatud.“

Arnu Lippasaar (Rägavere vald): „Toetan Marina Kaljuranda. Kui Marina ei jõua teise vooru, aga Jõks jõuab, siis valin Jõksi.“

Andres Sõber (Viru-Nigula vald): ei soovinud eelistust avalikustada

Boriss Balõtšev (Rakvere vald): Kuulutaja ei saanud ühendust

Vinni volikogus esitati hääletamisele kaks valijamehe kandidaati: Rauno Võrno, kelle poolt hääletas 12 volikogu liiget, ja Kaido Klaats, kes sai kolm poolthäält. Foto: www.vinnivald.ee