Kirppar saab aastaseks

 

Kevakirppardine suurpuhastus ja kappide koristamine võib nii mõneski kodus lagedale tuua hulga unarusse jäänud ja tegelikult üleliigset kraami. Neist asjadest lahtisaamiseks on erinevaid võimalusi, korralikke asju ära visata aga ei tasuks. Üsna praktilist viisi asjade taaskasutusse suunamiseks pakub Rakveres asuv tubane kirbuturg Kirppar.

Maris Marko

Kirppar on Jaama tänaval raudteejaama lähedal asuv kauplus, mis oma 400 ruutmeetril pakub kümnete inimeste kaupa. Sel nädalal tähistab Kirppar oma esimest sünnipäeva.

Kirppar ei ole komisjonikauplus, kaubalt vahendustasu ei võeta. Kirppari perenaised Eda Lees ja Elis Käsperson on toimimispõhimõtted üle võtnud Soome kirbuturgudelt. Inimesed rendivad kaupluses müügipinna ning müüvad seal just neid asju ja sellise hinnaga, nagu neile parajasti meeldib. Üks müügilaud on 130 cm pikkune, sinna saab riputada riideid (riidepuud on Kirppari poolt) ning paigutada asju ka lauale. Müügilaua rent üheks nädalaks on 10 eurot.

Oma esimest tegutsemisaastat hindavad Elis ja Eda edukaks. „Inimesed on meid väga hästi vastu võtnud, nii müüjad kui ostjad.“ Peamiselt müüakse Kirpparis riideid ning jalatseid, aga üha rohkem tuuakse müüki majapidamistarbeid, nõusid, kodumasinaid. „Tuua võib tõepoolest ükskõik mida,“ rõhutas Elis Käsperson. Suurte asjade puhul tasub muidugi eelnevalt ruumi osas kokku leppida.

Lisaks kasutatud asjadele on müügis üsna palju ka uusi, nii rõivaid kui ka näiteks voodipesu või köögitarbeid, aga ka käsitööd. Väärtuslikumad asjad pannakse vitriini või müüjate selja taha riiulile.

Lauda võib rentida nii lühemaks kui pikemaks ajaks. Kõige staažikamad müüjad on Kirpparis lauda pidanud poe avamisest saadik. Samuti on võimalik müügipinda rentida mitme peale.

Aeg-ajalt korraldab Kirppar heategevusaktsioone. Viimati võeti inimestelt vastu ülearused riided, mida pärast laua rendiperioodi lõppemist enam ära ei soovitud viia, müüdi need maha ja saadud raha eest viidi tarvilikke asju lemmikloomade varjupaika. „Viisime konserve ja kassiliiva, nagu nad ise soovisid,“ rääkis Eda Lees. „Sügisel teeme kindlasti uue kampaania, inimesed võtsid selle väga hästi vastu.“ Uusi ja korralikke annetatud asju oleme viinud hooldekodusse ja lasteaeda. Pidevalt Kirppar annetusi siiski vastu ei võta, nii et tasub jälgida erireklaami, mida on kõige lihtsam leida Facebookis või kaupluses.

„Meile meeldib see töö, meeldib suhelda. Siin käib nii palju inimesi ja nad on nii rõõmsad, kui midagi leiavad,“ kiitis Eda Lees. „Ma kolisin ekstra Tallinnast siia, et teha oma tädiga kirbuturg,“ naeris Elis Käsperson.

Alguses avati Kirppar ettevaatlikult poole väiksemana, aga üsna pea selgus, et jätkub nii müüjaid kui ostjaid ning avarusel on oma eelised. Riiulite vahel on ruumi liikuda ning rajatud on diivanite ja mänguasjadega nurk, kus lapsed saavad mängida ja mehed ajakirju lugeda, sellal kui daamid kaubavalikut lappavad. Tõsi küll, üha rohkem tuuakse müüki ka neid asju, mis meestelegi võiksid huvi pakkuda. Aga kuivõrd kaup vahetub pidevalt, tuleb ikka ise käia olukorral silma peal hoidmas.

Ostuhuvilistel tasub sularaha ligi võtta, sest pangakaardiga maksta ei saa. Lähim pangaautomaat asub võrdlemisi lähedal, Tallinna tänaval. Enamasti on kirbuturul tegemist üsna väikeste summadega. „Kõige odavamatel asjadel on hinnasildil kirjas 0 eurot, kõige kallim on olnud 180 eurot maksnud hiigelsuur monitor,“ meenutas pererahvas.

Tööpäeviti on kirbuturg avatud kella 11-18, laupäeviti 10-15. Kirppar asub aadressil Jaama tn 21, Würthi maja teisel korrusel. Sünnipäeva peetakse 10. mail, külalistele pakutakse torti-kringlit ja morssi.

Elis Käsperson (vasakul) ja Eda Lees ootavad sünnipäevalisi laupäeval alates kella 10st. Foto: Maris Marko