Kiviõli motofestivali varjutasid vihmapilved

siklid

Muidu ladusalt ja eestlastele edukalt kulgenud Kiviõli motofestivali segas vihm: võistluste peakohtuniku otsusel tuli külgkorvide MMsarja laupäevased kvalifikatsioonisõidud ära jätta ning suhteliselt soolase hinnaga pileti soetanud publikule see muidugi ei meeldinud.

Samas polnud võistluse korraldajail midagi teha: võistluste peakohtunik on kapten laevas ja Jumal taevas, nii, nagu tema ütleb, nii on. Isegi siis, kui tagantjärele tarkusena ta üle reageerib.

Külgkorviga mootorrataste MMetapp koosneb laupäevastest treeningutest, kahest ühisstardiga kvalifikatsioonisõidust, nn lohutussõidust ja pühapäevastest kahest põhisõidust. Ilmataat otsustas laupäevaseid treeninguid korralikult segada – osa võistluspaare sai käia kuival, osa vihmast vettinud rajal. Kuna mõni loiguke jäi rajale alles, siis lükati kvalifikatsioonid kõigepealt tunni võrra edasi ja seejärel tühistati hoopis.

Samas quadid ehk neljarattalised tsiklid oma kvalifikatsiooni sõitsid (nemad võistlesid EMsarja punktidele) ja vähemalt tavalise pealtvaataja jaoks oli rada korras. Mida arvas võistleja?

„Mulle jäi selgitusest mulje, et rajale jäi liiga palju vett ja see ei voola ära,“ lausus kümnekordne selle ala maailmameister Daniel Willemsen Kuulutajale. „Vesi ei mõju tsiklitele muidugi hästi, kuid on hullemateski tingimustes võisteldud. Mina läheksin küll rajale, ei mingit probleemi.“

Oli kuidas oli, aga pühapäeval võisteldi täisprogrammis ja sel korral pealtvaatajail pettuda ei tulnud.

Quadidel õnnestus eestlasel Priit Järvlool lõpetada esimene sõit kolmandana ja sama koha sai ta etapi kokkuvõttes. Esimese sõidu võitis lätlane Edgars Menegelis ja astus sellega väga suure sammu Euroopa meistritiitli suunas, teine oli tšehh Zdenek Polacek.

Teise sõidu võitis hollandlane Mike Van Grinsven Mengelise ees, kuid viimane liikus n-ö säästutempos: meistritiitli kindlustamiseks oli tal vaja vähemalt neljanda koha punkte ja liigseid riske polnud vaja. Kolmanda koha sai teises sõidus venelane Daniil Vlassov.

Kahe sõidu kokkuvõttes oli esikolmik Mengelis, Polacek ja Järvloo. Eestlane Martin Filatov sai kokkuvõttes neljanda koha, Kaspar Haiba oli üheksas, nooruke Martin Adamson kümnes, Kaspar Kangur 13., Mauri Kirsip 14. ja Rene Tarend 19. koha.

Külgkorvide esimese sõidu esikolmik oli Jan Hendrickx (Belgia) – Ben Van Den Bogaart (Holland), Etienne Bax (Holland) – Kaspars Stupelis (Läti) ja Daniel Willemsen – Robbie Bax (Holland). Teise sõidu võitsid kindlalt prantslased Valentin Giraud – Nicolas Musset, kes olid suveräänid juba esimeses sõidus, kuid pidid seal liidrikohalt tehnilise rikke tõttu katkestama. Bax-Stupelis olid teised ja Hendrickx – Van Den Bogaart kolmandad. Kahe sõidu summana kuulus etapivõit Hendrickxile, järgnesid Bax ja Willemsen.

Väga korralikke tulemusi näitasid Eesti korvisõitjad. Kert Varik, kellel korvimeheks on lätlane Haralds Kurpnieks, olid esimeses sõidus seitsmendad ja teises kaheksandad. Läänevirulane Gert Gordejev (korvis Maarek Miil) tegi samuti hooaja parima esituse, olles mõlemas sõidus 11. MMi punkte teenisid ka Raido Riim – Arno Peever ja Ülar Karing – Krister Karis.

Teises sõidus jäid esimesena punktikohalt välja verinoored Markus Normak – Karl-Albert Kasesalu, olles 21. Noormeestel on vanust vaid 16 eluaastat, külgkorviga mootorrattal hakkasid nad krossi sõitma mullu.

„Onu tegeles motokrossiga ja nii ma ala juurde sattusin,“ rääkis Normak. „Tundus huvitav. Alustasime kohe korviga. Tehnika üle ei saa kurta – ole vaid mees ja sõida. Meile on MMetapil osalemine hindamatu kogemus – kui liidrid ringiga mööda läksid, oli hea neil järel sõita, jälgida pidurduskohti, tunnetada kiirust lainetel.“

Selles suhtes oli noormehel õigus: esimeses sõidus õnnestus neil mitu ringi parimate tempos püsida ja seeläbi lahti saada ka kahest konkurendist, kellega nad eelnevatel ringidel kõvasti kemplesid.

Noormehed on omavahel sugulased. Korvipoiss Karl-Alberti isa Andrus Kasesalu on aga tuntust kogunud muusikuna, tema on ju „Eesti Elvis“ ja ansambli Boogie Company eestvedaja.

Veiki Ojaperv

16aastase Markus Normak – Karl-Albert Kasesalu (711) näitasid, et nad pole sugugi papist poisid ja jõudsid MMi punktikohale üsna lähedale. Foto: Aivar Ojaperv