Kooliõpilased korraldasid heategevusliku kodukohviku

kodukohvik 1

Gümnasistide garaažikohvik osutus kodukohvikute nädalal populaarseks, mis polnud ka ime, arvestades korraldajate õilist eesmärki – tulu annetatakse seksuaalkuritegude ohvriks langenud laste heaks.

Eliisa Sild

8.-12. juunil toimusid Rakveres EV 100 raames korraldatud linnapäevad, kus üheks linnarahva poolt soojalt vastu võetud sündmuseks osutus järjekordne kodukohvikute pidamine. Omal moel pakkusid suupisteid üle linna kokku 20 kohvikut. Teiste seast paistis silma CharitéCafé garaažikohvik, mille olid korraldanud Rakvere Reaalgümnaasiumi õpilased.

Kodukohviku CharitéCafé eestvedajad juhtusid kord koos vaatama lõiku Ringvaatest, kus räägiti Eestis elavatest lastest, kelle vastu on toime pandud seksuaalkuritegu. Selleks, et kuritarvitatud lastele turvatunnet pakkuda, avas sotsiaalkindlustusamet lastemaja, kuid paljud abivajajad ei ole sellest veel teadlikud.

Samal ajal pandi linnalehte kuulutus, et taaskord on Rakvere linna päevade raames kodukohvikute nädal ja nii otsustasidki noored heategevusliku kodukohviku korraldamisega ise neid lapsi aidata.

„Soovime aidata seda infot levitada ja ka teistele teada anda tihti märkamatuks jäävast probleemist. Otsustasime kogu oma tulu eest kinkida Lõuna lastemajale nukumaja, mis aitab terapeudil lapsega toimuvat paremini mõista ning pakub ka mängurõõmu lastemaja lastele,“ selgitas kohviku üks eestvedajaist Aule-Merlin Vihlver.

„Kodukohviku avamine on lihtne viis meil heategevuseks raha koguda, sest me ise ju ei teeni, käime ainult koolis,“ lisas ta.

Hubane keskkond

Noored olid oma kohviku loonud garaaži, mille olid kaunistanud näitusega „100 Rakvere garaaži“. Meekooki maiustanud külastaja Rainer tõdes, et sealne keskkond on igati hubane. „Kindlasti paistab kohvik positiivselt silma, selgelt on näha noorte pühendumust ja tahtmist klientide olemine mugavaks teha,“ kiitis ta.

Aule-Merlin Vihlver rääkis, et kohviku pidamine pole lihtne amet ning toimetamist jagub küllaga. „Mingi hetk on kiire ja siis jälle natukene rahulikum. Hommikul oli vähem rahvast, kuid kontserdi ajal tuli palju inimesi juurde,“ kirjeldas ta päeva.

Sama kinnitasid ka kohviku külastajad. „Rahvast on siin võrreldes teiste kohvikutega hetkel tõesti päris palju, varsti läheb päikseliste istekohtade üle lausa madinaks. Seevastu on sellel ka positiivseid külgi, nägin korraga kolme endist klassiõde, keda polnud pikalt kohanud,“ teatas rõõmsameelne Rainer. Õhtu poole läks asi veelgi pöörasemaks ning laadapäeva lõppedes kogunes rahvas kohvikutesse.

Kohvikut luues meisterdasid ja valmistasid neiud enamiku ise. „Oleme hästi palju asju taaskasutanud ning võimalikult vähe ostnud. Lett on muideks täiesti meie enda tehtud ja värvitud. Ainus asi, mis ostnud oleme, on pesulõksud, sest neid ei olnud 200 tükki kuskilt võtta. Rüüstasime üksteise kodusid, tõime kogu mööbli ise kohale. Vanemad otsisid mööblit juurde, sest me ei oodanud täna nii palju rahvast,“ rääkis Aule-Merlin.

Igaühele midagi

Lisaks sisustuselementidele, valmistasid noored ka suurema osa toidust ise. „Kõik valisid midagi, mida nad kõige paremini teha oskavad ja et igale maitsele oleks meelepärast – meil on pakkuda nii liha, köögivilju kui ka erinevaid magustoite. Samuti leidub ka veganitele midagi. Ise tegime sidruni- ja rabarberilimonaadi,“ tutvustas CharitéCafé eestvedaja menüüd.

Lisaks müüsid nad oma kohvikupidamise käigus oksjoniga maha uhke grilli ning sellest ja kogu kohvikupidamisest saadud tulu läks heategevuseks.

Mõeldi ka pisemate inimeste peale: „Oleme lastesõbralikud – panime kiige ja tegime eraldi lastenurga, et ka nemad saaksid end siin mõnusalt tunda,“ selgitas korraldaja. Kodukohvikus sai nautida rahustavat muusikat – esinesid Triinu Orgmets kandlel ja Tartust tulnud ansambel Lillelised.

„Meil on täitsa kahju, et me peame oma kohviku tagasi garaažiks tegema, tegelikult on ju kohvikuna palju mõnusam, just keset linna ka. Paljud naabrid on küsinud, kas jääb ikka terveks suveks lahti, et siis ei peagi suvel enam süüa tegema,“ naljatles Aule-Merlin.

Asjaosalised ise jäid kohvikupidamisega kokkuvõttes enam kui rahule ja kiitsid sealt saadud kogemusi ning sooje emotsioone. Kindlasti proovitakse uute lennukate ideedega kohal olla ka järgmisel aastal.

 

Rahvas kohvikus head toitu ja muusikat nautimas.

kodukohvik 2

CharitéCafé eestvedajad leti taga.

 

Fotod: Eliisa Sild