Kris Leinatamm poole p****ga asju ei tee

kris_leinatamm_CYG51Jsl

Kris Leinatam korraldab septembris üle-eestilise Meeste Elustiilinädala ja toob osa sellest ka Rakvere Tarka Majja 20. septembril. Leinatamm lubab igale mehele seminarilt kaasa vähemalt 2 väärt mõtet ja usub, et nii mõnestki seminari teemast pole Lääne-Virumaa rahvas kodukandis veel kuulnudki. Kes on Kris Leinatamm ja mida endast kujutab Meeste Elustiilinädal?

 

Katrin Kivi

 

Kes teie, Kris Leinatamm, olete?

Eelkõige olen naine, kes usub, et kõik on võimalik. Ma olen ema, oma vanemate tütar, õde, lapselaps, kellegi sõbranna, kellegi kolleeg, endine õpetaja, endine hotellijuht, elupõhine õppur, otsija, koolitaja, vahel tõlk jne. Elu on liiga põnev ja huvitav selleks, et end vaid paari rolliga piirata. Kui kulged eluga kooskõlas, võivad rollid ikka ja jälle vahetuda. Osa inimeste jaoks on see järjepidevuse puudumine, minu jaoks areng ja elu kogemine.

Milliste projektidega praegusel ajal peamiselt tegelete?

Minul isiklikult on käsil maailma olulisim projekt, mis vältab terve eluea, ja see on kahe väikese inimese väärtushinnangute kujunemisele kaasaaitamine ja nendele vajalike kogemuste võimaldamine, mis lubaks neil iseseisvas elu edaspidi paremini hakkama saada. Teine projekt on meeleheitlik püüd taksist normaalselt käituv koer saada, aga ta ise ei ole minu mõttega üldse päri.

Fondiga on aga suurim projekt praegu Meeste Elustiilinädala korraldamine.

Elustiilinädal?

  1. aasta jooksul korraldasime fondiga kolm seminari: kaks Tallinnas ja ühe Tartus. Tagasiside neile oli nii hea, et hakati kohe uusi seminare nõudma. Nii mõtlesingi, et teeme – aga veel vingemalt, ja sündiski Elustiilinädal.

Sündmus toimub 16.-23. septembril viies linnas: Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres ja Viljandis. Nädala raames saab kuulata seminare, osa võtta töötubadest, osaleda heategevuslõunal või nautida imelist kontserti! Fond annab nädala lõppedes välja ka väga vinge auhinna – Mehe Tegu 2016.

Kas oled mees, kes on oma elustiili kõvasti muutnud ja selle juures vähemalt aasta püsinud – liigud piisavalt, toitud teadlikult ja tervislikult, oled pahedest ja sõltuvustest prii, liigud elus positiivses suunas, teed teadlikke valikuid oma elukvaliteedi pidevaks parendamiseks? Siis see võib olla sinu võimalus suurt tunnustust saada! Juuli teisest poolest saab infot fondi koduleheküljelt.

Seminaridel räägime elustiili osadest: toitumisest, liikumisest, enesemotivatsioonist, enesejuhtimisest jne. Reeglina meestelt meestele, kuid ka naised võivad tulla. Üks on kindel – tuleb põnev ja mehine nädal! Ei mingit naiste kaagutamist ja targutamist! See ei tähenda aga seda, et naistel üldse rääkida ei lubata.

Mis on suurim ja tähtsaim õpetus elust, mis isa teile kaasa andis?

Poole p****ga asju ei tehta. Kui teha, siis korralikult. Nii teengi. Isa oli minu Tõde ja Õigus, minu väga suur eeskuju ja õpetaja. Ma arvasin pikalt, et ta ongi Jumal. Õnneks oli siiski inimene. Tema muutumine elu jooksul ongi Mehe Tegu! Kahjuks aga arenevad sellised haigused meie kehas pikka aega n-ö kalevi all. Ta muutis oma elustiili väga, aga veidi liiga hilja. C’est la vie. Olen aga meeletult tänulik talle  inspiratsiooni eest teha Leinatamme Fond! Ma loodan, et tal on hea meel.

Mis on teie meelest meie ühiskonnas esmane valupunkt ja kuidas seda lahendaksite?

Valusaim on inimeste tahtmatus või oskamatus võtta enda elu eest vastutust. Päriselt ja sügavuti. Me oleme välisest liiga palju mõjutatavad ja kuulame liiga vähe ennast. Samas on näha juba ka muutusi, ja selle üle on hea meel.

Kuidas ma lahendaksin? Meeste Elustiilinädalaga tahangi seda vastutusevõttu meestele ja ka naistele teha veidi kergemaks, loogilisemaks ja arusaadavamaks. Millegipärast mõistame terviseteemat toitumise või liikumisena. Ja ka nende kahe teema sees vahel üksluiselt või kitsalt. Meie tervis on ju elustiil – meie mõttemallid, meie käitumismallid, meie toitumismallid, liikumismallid, kõnemallid. Me oleme vaimne ja füüsiline tervis. Ka ellusuhtumise mall on tervise osa: positiivne ellusuhtumine on tervislik elustiil ja negatiivne suhtumine ebatervislik elustiil. Seega toome Elustiilinädalal kuulajateni ebatavalisi ja põnevaid teemasid.

Mis on meil Eestis nii hästi, et enam paremini ei saa?

Paremini saab alati. Aga ma jumaldan Eestit! Siinset elukorraldust ja ühiskonda. Minu jaoks on eesti mees tantsulõvi ja eesti naine kõikvõimas eluandja. Riik ja selle juhtimine kõrgel tasemel. Arvan nii, sest ma ise küll paremini ei oskaks. Ja kuna konstruktiivset kriitikat anda ei tea, siis inisemiseks põhjust ei näe. Ettevõtluskeskkond on meil suisa imeline! Kliima on samuti väga kihvt – ei mingeid mürkmadusid ega imelikke loomi. On lammas, koer ja kass, neid mõistan ja need haiget ei tee. Rahvana oleme maagilised – väike rahvaarv ja tohutu potentsiaal! Meie väikeses kogukonnas on nii palju talente, nii palju tarkust ja intelligentsi… Isegi sõbralikkust, soojust, hingesuurust! Arvan, et kes seda ei näe, peaks korraks vaatama peeglisse – ilu on alati vaataja silmades!

Leinatamme Fond SA loomise lugu

Kris Leinatamm: „Leinatamme Fond SA sai alguse ühes Kadrioru kohvikus 2014. aasta jõulude ajal. See oli paar kuud pärast seda, kui mu isa viimast korda silmad sulges. Tegelikult polnud fondi asutamine üldse minu mõte. Nimelt viis isa mind kunagi KOV valimiste ajal  kokku Õnne Pillakuga. Ja nii me istusime tookord kahekesi kohvitassi taga – kaks tütart: üks oli just oma isa kaotanud ja teine mures oma isa tervise pärast. Mõtlesime, miks on informatsiooni selle kohta, kuidas ise oma terveolekusse panustada, justkui väga palju, aga see on nii “mürasegune” ja ebamäärane. Ja kust siis saab mees vastuseid või juhiseid, kui enamik infost on “arvas-mõtles-proovis” stiilis?

Mõttetalgute tulemusena müüs Õnne mulle maha idee teha fond, tõlkida ning avaldada selle kodulehel teaduspõhiseid artikleid, millest saavad ka meditsiinihariduseta inimesed aru. Nii siis ongi äriregistris SA Leinatamme Fond juba 16.03.2015 alates.

Natuke on küll idee muutunud – kunagisest missioonist “vähiennetuse võimalikkuse teavitustöö” on saanud elujaatavam ja positiivsem “meeste tervikliku elustiili teavitustöö” missioon.

Üks meie väljunditest on koduleht artiklitega ning teine seminarid. On ka kolmas, aga see on veel minu mõtetes ja tulevikupilvekeses, mida unenägudes tihti külastamas käin.“

Lisainfot Leinatamme Fond SA kohta: www.leinatamm.ee