Küttepuid tasub osta tuntud firmast ja konteineriga

küttepuud

“Küttepuude kontrollimatu müük käib ja korjab hoogu. Meelitatakse ostma soodushinnaga, kuid 10 ruumi pealt sain 3,7 ruumiga petta,” kurdab üks läänevirulane Kuulutajale saadetud kirjas.

Tekst: Aivar Ojaperv

Petistest küttepuudemüüjad pole mitte tänane ega isegi eilne nähtus. Seni kaua, kuni on kergeusklikke, üritatakse ka petta. Varasematel aastatel on petistega tegelenud politsei, ka ajakirjanduses on avaldatud manitsevaid üleskutseid, kuid ühe petise asemele on tulnud järgmine ning lugu jätkub.

 

Müüja süüd ei tunnistanud

“Tellisin 10 ruumi hinnaga 35 eurot ruum,” kireldas ülalmainitud läänevirulane temaga juhtunud lugu. “Puud toodi kohale kahes jaos, kaubikuga. Koormas pidi olema 5 ruumi. Esimesel pilgul tundus, et koormad olid korralikult laotud. Puud loobiti maha ja kui ma need hiljem ise riita ladusin, selgus, et neid oli 3,7 ruumi vähem. Võtsin puumüüjaga ühendust, kuid tema süüd omaks ei võtnud. Samuti ei tulnud ta riita laotud puid üle mõõtma, öeldes, et sellel pole mõtet, kuna ma ise olevat kindlasti osa halge mujale toimetanud.”

“Olen puid ostnud mitmelt ärimehelt ja saanud ka varem petta,” jätkas ta. “Ühel aastal tellisin 13 ruumi ja peaaegu kõik mahtus kuuri, mille mahutavus on vastavalt mõõtmisele 9,5 ruumi. Pea igal aastal olen 2-3,5 ruumiga petta saanud. Olen sarnast kurtmist kuulnud paljudelt, aga abi pole keegi kuskilt saanud. Imelik, et see suur äri ei ole kellegi poolt kontrollitav.”

Mis kontrollimisse puutub, siis siinkohal ei oska vist keegi nõu anda ega lahendust pakkuda. Kuidas kontrollimine aset peaks leidma? Iga halukoorma kõrvale politseinik või ametnik seisma panna, kes riida hiljem üle mõõdab ja arvele oma allkirjaga kinnituse annab?

Küll aga soovitavad nii politsei kui ka kümme aastat küttepuid müünud ettevõtjad olla ostjatel endil tähelepanelik, sest, nagu mainitud, on sulikalduvustega küttepuudemüüjaid turul tõesti palju.

 

Konteiner välistab pettuse

“Eelnevatel aastatel on analoogseid probleeme olnud, kuid käesoleval aastal pole politseisse kaebusega keegi pöördunud, et oleks küttepuude ostmisel petta saanud,” mainis Rakvere konstaablijaoskonna piirkonnavanem Kristi Fuchs. “Muidugi on küttepuude varumise periood alles ees ja ilmselt tulevad ka avaldused. Kõige olulisem on meeles pidada, et kindlasti ei tohi küttepuude eest raha anda ettemaksuna, vaid alles siis, kui kaup on käes.”

“Eelnevate aastate kogemusest võib öelda, et tihtipeale petetakse just vanemaid naisterahvaid,” jätkas ta. “Siinkohal oleks mõistlik puude kohaletoomise ajaks keegi noorem või meesterahvas appi kutsuda, kes oskaks üle mõõta küttepuude koguse. Mõõtmine tuleks kindlasti teha enne, kui küttpuude müüjale raha antakse. Kui puude kogus ei vasta tellitule, tuleb maksta ainult reaalse koguse eest võis siis küttepuudest keelduda. Kindlasti ei tasu uskuma jääda juttu, et hiljem toimetatakse küttepuid juurde. Kui aga on tekkinud juba selline olukord, et raha on üle antud, kuid küttepuude kogus ei vasta tellitule ning kauba toimetaja ei ole hiljem küttepuid juurde toonud, tuleks kannatanul pöörduda kohtu poole, kuna tegemist on tsiviilvahekorraga.”

Marko Tiinas Uhtna Puit OÜst soovitab küttepuid aga osta konteineriga – kõik on kohapeal kontrollitav ja mõõdetav. “Tõsi, kliendid kurdavad, et konteinerisse laotud puud on liiga kallid,” tõdes ta. “Tõepoolest: meie ettevõttest ostes on kõige odavamate puude hinnaks 40 eurot ruum, mõned “konkurendid” müüvad 25-30 euroga. Aga tõsiasi on ka see, et mitmed esialgu konkurente eelistanud kliendid on hiljem siiski meie juurde tagasi pöördunud, sest kokkuvõttes, petmiste arvelt, tulevad konteineris ostetud puud isegi odavamad.”

“Korralikule ladustamisele kuluvad töötunnid ongi need, mis hinda tõstavad,” jätkas ta. “Samas jääb tänu konteinerile kliendil endal töövaeva tublisti vähemaks, ei pea enam puid kuuri kandma ja riita laduma. Konteineri võib jätta terveks talveks lageda taeva alla – meie poolt on sellele paigaldatud kilekatus, kuid soovi korral saab sellele ise tugevama katuse peale ehitada – ja kütta rahulikult, kuni see tühjaks saab. Konteinerile tuleme ise kevadel järele.”

Tiinas leidis, et ühepäevaliblikaid on turul tõesti palju. “Petised saavad petta vaid korra või kaks,” märkis ta, “kuid vaadake ajalehtede müügikuulutusi – tegijaid on meie turul tõesti palju. Soovitan asju ajada nendega, kes pikemalt turul olnud. Meil näiteks on aastate jooksul tekkinud püsikliendid ja isegi kui on juhtunud, et konteineris on mingil põhjusel lubatust vähem puid, siis olen need probleemid kohapeal ära klaarinud, makstes osa raha tagasi või tuues puid juurde.”