Lilleäris Daalia dekoreeritakse ka kingitusi

Eelmise aasta suvest tegutseb Rakveres aadressil Vilde 14 lillepood Daalia. Tegu pole aga mitte uue kauplusega, vaid pikaaegse kogemusega lilleäriga, mis asus aastaid Laada tänaval bistroo kõrval.

Liisi Kanna

Omanik Kristina Spiegel rääkis, et kolimine tuli ette võtta, sest eelmised ruumid vajasid remonti ning sealne elektriküte oli kulukas. Uus kauplus on heas asukohas – küllaltki kesklinnas, bussijaama ja kooli vahetus läheduses. Ainsaks probleemiks on omaniku sõnul, et pikaaegsed kliendid ei tea, kuhu pood nüüd sisse seati.

„Lilleäri sai inimestele tuttavaks just oma varasemas asupaigas aadressil Laada 10 a, kus tegutsesime koguni 12 aastat. Iga nädal käib mõni klient, kes ütleb, et alles nüüd leidis meid üles,“ sõnas Spiegel.

Huvitava kokkusattumisena tõi kaupluse omanik välja, et 19 aastat tagasi alustas ta lillemüüjana tööd samuti Vilde tänaval, praeguse poe vastas asunud lilleäris. Lilledeni jõudis naine ajal, kui oli lastega kodus.

„Tartus toimus lillekoolitus, kus õppisin kolm ja pool aastat kaugõppes. Mulle see eriala meeldis. Ja kui vanem poeg läks esimesse klassi 1995. aastal, siis hakkasin töökohta otsima,“ meenutas Spiegel. Nii saigi ta müüjana tööle äsjaavatud lillepoodi ning hiljem lõi juba oma ettevõtte.

Poeomanik rääkis, et varasemaga võrreldes on lillepoodidele mõju avaldanud see, et nüüd pea igas kaubanduskeskuses ja toidupoes lõikelilled saadaval on. „Kui on kiiresti vaja, siis ostetakse kaubanduskeskusest. Lillepoodi tuleb praegusel ajal klient, kes tahab juba midagi natuke rohkemat,“ arutles Spiegel.

Lillepoe omaniku sõnul tullakse lillepoodi, kui soovitakse personaalsemat teenindust: „Oodatakse, et pakuksin erinevaid võimalusi. Ja kindlasti peab olema kvaliteetsem kui massmüügis – inimene näeb, et asjaga on vaeva nähtud ja kaup on korralik.“

Spiegel tõi esile, et väga oluline on inimestega rääkida ja kindlasti aus olla. „Tuleb öelda, mis on vana ja mis ei ole. Meie teemegi kohe allahindluse vanematele lilledele. Inimesed juba teavad, et siin ühes nurgas on allahinnatud kaup. Kes kuivatab, kes viib surnuaeda, ostetakse materjali laste lillekooli jne,“ rääkis omanik, lisades, et Rakvere on väike koht ja siin levib info väga kiiresti.

Lisaks isiklikule lähenemisele ja kvaliteedile tuleb lillepoodidel vaeva näha, et klientidele uusi ja huvitavaid kaupu ning teenuseid pakkuda. Daalias nende osas puudust ei ole.

Lisaks lõikelillede ja õuetaimede müügile ning kimpude ja pärgade valmistamisele pakutakse Daalias ka pudelite ja kommikarpide dekoreerimist, seda nii tehis- kui elusmaterjaliga. Teatud valik on saadaval kohapeal, kuid minna võib ka oma esemega, mis vastavalt soovidele kaunistatakse. Lilleäris saab kauniks ka kingitused – traditsioonilise pakkimise asemel kasutatakse seal dekoratiivseid vahendeid.

Samuti valmistatakse tehislilleseadeid, mille tarbeks võib samuti soovi korral oma aluse või lillepoti kaasa võtta. Lisaks müüakse Daalias käsitöökaarte, mida saab ette tellides lasta kujundada oma soovidele vastavalt.

Kaupluse valikust tõi Kristina Spiegel ehk kõige erilisematena välja õhktaimed ja uinuvad roosid. „Õhktaimed kasvavad õhuniiskusest. Taimed on ilma juurteta ja inimene saab need paigutada sinna, kuhu ise soovib,“ rääkis poeomanik, lisades, et kord nädalas tuleks neid siiski leiges vees leotada.

Uinuvad roosid on viimaste aastate ühe tõusev trend. „Mina müün neid kolm-neli aastat. Inimesed on üha teadlikumad ja julgevad järjest enam neid osta,“ sõnas Spiegel.

Ta selgitas, et tegu on päris roosidega, millest on vesi välja võetud ning nõnda säilivad need aastaid. Uinuvate rooside elueaks on lubatud viis aastat. „Endal on mul need kodus neli aastat olnud ja muutunud ei ole midagi. Vorm jääb alles, aga võib-olla luituvad aja peale ära,“ lausus poodnik.

Saabuvale emadepäevale mõeldes Kristina Spiegel aga ühtegi kindlat toodet või sorti ei soovitanud, vaid arvas, et sellel päeval on igasuguste lillede kinkimine ilus – olgu üks õis või lillekimp.

Daalia on emadepäeva puhul avatud ka eeloleval pühapäeval.

Kaupluse omaniku Kristina Spiegeli sõnul peab lillepoes pakkuma mitmekesiseid võimalusi ja kõrget kvaliteeti.

Foto: Liisi Kanna