Madis Tealane tahab jõuda kulturismis tippu

MadisTealane

Madis Tealane on 24aastane Rakvere noormees, kes töötab Flexa ASis ja unistab viie aasta pärast olla kulturismis Eesti ladvikus.

Katrin Kivi

Madis Tealase tee kulturismi juurde sai alguse Rakvere Lihakombinaadist, kus ta toona töötas ja kus töötajate vaba aja sisustamiseks oli olemas jõusaal. Peamised teadmised musklite kasvatamise kohta kogus ta internetist. „Lugesin teemakohaseid artikleid ja vaatasin kõikvõimalikke videosid,“ rääkis Tealane. „Minu suurimaks eeskujuks oli ja on Imre Vähi, kellega isiklik tutvumine andis motivatsiooni selle alaga tõsisemalt tegeleda.“

Kõige tõenäolisemalt võib Madist kohata Ciriuse spordiklubis, kus ta treenib viis päeva nädalas. Treenerit Madis Tealasel ei ole. „Olen iseõppija,“ tunnistas ta ja rääkis, et kui tekib küsimusi, siis uurib internetist või küsib teistelt oma ala tegijatelt.

Rakveres on Tealane enda teada ainuke mees, kes treenib võistluste eesmärgil. Muidugi on teisi ka, kes end füüsiliselt heas vormis hoiavad, kuid nende eesmärgiks pole võistlustel osalemine.

Treenijaid on rohkem talvel, vastu suve jäävad saalid tühjemaks.

Toitumine on kõige alus

Järjest rohkem räägitakse tervislikust toitumisest ja nii väidab ka Madis Tealane, et lihaste kasvatamise juures on kõige tähtsam õige toitumine. „Süüa tuleb kõike, mida organism vajab: valke, süsivesikuid, rasvu, suhkruid jne. Aga ka vitamiine ja mineraale,“ selgitas ta.

Ometi ei saa noor kulturist välja pakkuda konkreetset menüüd, mille järgi süüa, et lihased kasvaks. „Iga inimene peab lähenema toitumisele individuaalselt, iga organism on erinev,“ rääkis ta. „Oma toitumiskava olen ise kokku pannud. Lugenud vastavat kirjandust ja siis katsetanud. Siiani olen üsna hästi täppi pannud.“

Madis kasutab ka toidulisandeid ja leiab, et ilma nendeta ei saa. „Hetkel tarbin aminohappeid, proteiini, vitamiine. Enne jõusaali ergutit ning kreatiini. Proteiin aitab massi kasvatada ja suuremaks minna, aminohapped on aga vajalikud lihase kiiremaks taastumiseks. Ergutid enne trenni teevad erksamaks ning annavad energiat ja jõudu. Kreatiin aitab kasvatada lihast ja annab lihasele jõudu.

Nii nagu igas spordis, liigub ka kulturismis keelatud aineid. Madis Tealane aga hoiab steroididest eemale. „Kui kasvatad lihased steroidide abil, siis hiljem terve ihu ripub,“ kommenteeris Tealane. Ka alkohol ei käi kulturismiga kokku.

Hea vorm võimalik kõigile

Madis Tealase sõnul on võimalik igas vanuses ja füüsilises vormis oleval inimesel saavutada väga häid tulemusi. „Peenikestel on natuke raskem kui suurematel,“ rääkis ta. Suurema kehaehitusega inimesed võivad näha tulemusi 3-4 kuuga, saledad peavad aga massi kasvatamiseks rohkem vaeva nägema ja siin on jällegi väga tähtis toitumine. Madise sõnul hakkas ta füüsilisi muutusi märkama pool aastat peale treeningute algust.

Kas on olnud mõttes ka loobumine? „Algus on muidugi raske ja korra olen ka mõelnud, et nüüd on küll kõik!“ tunnistas ta. „Valu käib asja juurde, lõhutakse ju lihaseid. Kui katkenud lihaskiud kokku kasvavad, siis lihas kasvab ja areneb. No pain, no gain,“ muigas Tealane. „Sellistel puhkudel tuleb appi võtta tahtejõud. Kui soovid tulemusi, siis on järjepidevus äärmiselt tähtis!“

Nüüd ei kujuta Madis ettegi elu ilma treeninguteta. „Kulturism on elustiil,” kommenteeris ta.

Jõusaalis treenib ta esmaspäevast reedeni kuni paar tundi korraga. „Nädalavahetuseti puhkan, aga ka siis liigun palju. Jooksen või käin.“

Esimene võistlus

Aprilli alguses osales Madis oma esimesel võistlusel. Tulemuseks oli meesjuunioride 7. koht. Järgmist võistlust planeerib ta aasta pärast. „Kavatsen kõvasti trenni teha, et siis juba suurem hüpe teha,“ rääkis ta ja selgitas, et kulturistid ei võistlegi väga tiheda graafikuga. „Võistlustele minnakse kuiva lihasega. See tähendab, et treenitakse rohkem ja süüakse järjest vähem.”

Ettevalmistuse alla käib ka grimm. Tumeda naha saavutamiseks alustatakse protseduuridega juba nädal enne võistlust. Nahka kooritakse ja kaetakse grimmiga. Mida tumedam nahk, seda paremini paistab lihas välja.