Mälestati Palermo massimõrva ohvreid

mälestamine

Kolmapäeval peeti Rakveres Palermo Punase terrori mälestuskivi juures tseremoonia, millega mälestati 1919. aastal sealses metsas toimunud veretöö ohvreid. Toona hukati Punavägede poolt 82 inimest, kellest paljusid enne tapmist ka julmalt piinati.

Iga-aastaselt mälestustseremoonia korraldamist eest vedava Eesti Memento Liidu Rakvere Ühingu juhatuse liige Liina Kuusk rõhutas oma sõnavõtus, kuivõrd oluline on möödanikus toimunut mäletada.

„Öeldakse, et inimene elab seni, kui teda mäletatakse. Lisaks öeldakse, et üks rahvus on olemas seni, kui on vähemalt üks inimene sellest rahvusest veel olemas. Need kaks asja ongi põhjused, miks tegelikult on olemas Rakvere Memento ja miks me peame nii oluliseks mitte unustada selliseid päevi ja sellel päeval siia kohale tulla,“ rääkis Kuusk.

„Eestimaa on nii väike ja meid on nii vähe, seda enam on oluline, et me oskaksime ja tahaksime meeles pidada seda, mis meie riigi ja rahvaga on juhtunud. Mälestusi on häid ja halbu ning aegajalt tundub, et meeles tuleks pidada ainult head. Aga ilmselt on oluline meeles pidada ka halba, just sellepärast, et see halb ei korduks,“ sõnas ta.

Mälestusjumalateenistuse pidas Viru praostkonna praost, Rakvere kolmainu koguduse vaimulik Tauno Toompuu. Endiste Poliitvangide Lääne-Virumaa Ühingu nimel võttis sõna Ruuben Lambur. Tseremoonial osalesid Tööpataljonlaste Ühingu esindajad ning Rakvere linna poolt linnapea Marko Torm, volikogu esimees Mihkel Juhkami ja abilinnapea Triin Varek. Kaitseliidust käisid pärgasid asetamas Viru maleva pealik kolonelleitnant Viktor Kalnitski ja leitnant Erik Sild.

Liisi Kanna

Foto: Seidi Lamus-Tšistotin