Julmad mõrvarid astusid kohtu ette

mortsukad kohtus

Eelmisel reedel istusid Rakvere kohtumajas süüpinki kaks meest, kes tapsid möödunud aastal kõrges eas naise jõhkral viisil.

Mari Mölder

Istung algas vanemprokurör Sirje Merilo ülevaatega, ta luges ette faktid ja kogutud tõendid.

Möödunud aasta 19. detsembril oli plaanis inimesel, kes oma tädi eest hoolitses, külastada teda Rakveres Uuel tänaval asuvas majas. Eest leidis ta aga segi paisatud elamise ning vereloigus lebava 93aastase naise surnukeha.

Vanemprokurör ütles, et palju näinud politseiuurijatele oli väikses majakeses avanev vaatepilt üsna šokeeriv, rääkimata tädi leidnud sugulase jaoks. Jõhker mõrv paiskas õhku mitmeid küsimusi: kellele vanaproua ette jäi, miks ta nii julmal viisil tapeti?

Pärast tapatöö avastamist toimetasid sündmuskohal mitu päeva politseinikud ja kriminalistid, et kuriteopaigalt võimalikult palju asitõendeid ja kurjategijate jäetud jälgi koguda. Politseiuurijate ja prokuratuuri jaoks oli tähtis mõrv kiiresti avastada ja kurjategijad ühiskonnast eraldada.

Uurijate jaoks sai mõrva motiiv üsna ruttu selgeks ning kahjuks oli see labane kasuahnus.

Lühikese aja pärast pidasid politseinikud kinni kaks meest: 25aastase Sergei Kudrjašovi ja 31aastase Jarmo Kuivkaevu. Mõlemale esitati kahtlustus naise mõrvas julmal või piinaval viisil ja seda röövimise või omakasu eesmärgil.

Kuna kogutud tõendeid oli piisavalt ja tegu ise sedavõrd julm, siis andis kohus loa võtta nad eeluurimise ajaks vahi alla. Mehed olid politseinikele ammused tuttavad, kuna mõlemad olid oma lühikese elu jooksul korduvalt karistatud erinevate süütegude eest ja selle eest ka vanglas istunud.

Kohtuistungi avakõne pidanud vanemprokurör Sirje Merilo viibis ise samuti mõrvapaigas ning avas osaliselt ka veretöö tagamaid, mis just neid kahte kohtu ees seisvat meest antud mõrvaga seob. Nimelt koguti piisavalt asitõendeid ja võeti DNA proove, eeluurimise ajal kuulati üle hulgaliselt tunnistajaid. Leiti hulgaliselt jalajälgi ning osa varastatud esemetest tuli välja ühe kuriteos süüdistatava kodust.

Kohtuarstlik ekspertiis tuvastas eakal naisel hulgaliselt vigastusi, enamik nendest olid tekitatud peksmisega, kuid surm saabus pussitamise tagajärjel.

Sugulane ei esitanud süüdistatavate vastu tsiviilhagi tekitatud kahju hüvitamiseks, kuna pidas majast varastatud esemeid väärtusetuks. Küll aga tuleb meestel kinni maksta vanaproua matusekulud.

Kohtualused ise tunnistasid osaliselt oma süüd, kuid eitasid kavatsust vanaprouat tappa.

Süüdimõistmisel võib mõrvareid oodata kuni 20aastane vangistus. Mõrva kohtuprotsess jätkub.

Sergei Kudrjašov ja Jarmo Kuivkaev. Foto: Mari Mölder