Lillepidu elumere lainetel

Tänasest jõuab kinodesse komöödia „Rannaparm“, mis kujutab mässumeelse poeedi lõbus-rahutut rändu päikeselises kuurortpiirkonnas.

Tõnu Lilleorg

Esmalt filmi pealkirjast. Kõik me teame isikutüüpi, keda võib parmuks kutsuda – tundemärkideks siis kompromissitu pühendumus joovastavate ainete tarbimisele, vähene töine tegevus ja tagasihoidlik hool oma välimuse eest.

See kõik kehtib filmi peategelase Moondogi kohta (mängib Matthew McConaughey), ainult selle vahega, et tal on raha jalaga segada. Nii saab poeet üsna muretult seilata n-ö ohtlikes vetes, millega muidu kaasneks muutumine koledaks paadialuseks. Moondogi sõnul saab ta ühiskonna põhjakihis söönuks.

Samas kisub poeeti ka kõrgustesse, mida loeb välja tema nimest, mida võiks tõlkida kui Kuukoer. Alati, kui ta rahvale luulet loeb, kostitab ta publikut koeraliku haugatuse või ulumisega. „Ta on teisest dimensioonist,“ ütleb Moondogi abikaasa Minnie (Isla Fisher).

Minnie on püstirikas ja tänu naise rahale saabki Moondog niiviisi elada ning oma kunagise tippluuletaja aupaistes peesitada. Ekraanil näeb tema toimetamisi visuaalselt ülirikkalikus maailmas koos poolpaljaste inimeste, juhuseksi, muusika, luksusautode, veesõidukite, lokaalide, pidude ja rohkete õllepurkidega.

Siis veeretab elu kangelase ette väljakutse: oma senise elustandardi säilitamiseks peab ta kirjutama eduka raamatu. Kas tema lõbusa näo taga on veel mõtteid, mis võiks paljusid inimesi kõnetada? Inspiratsiooni saamiseks ei põlga Moondog ära tõhusat abi teatavate taimede poolt. „Maailm vibreerib, leiab õige sageduse ja sõnad hakkavad tulema,“ kirjeldab ta olukorda, kui ta on loomingulises tuhinas.

Filmi võib vaadata vähemalt kahel viisil: esiteks elada kaasa Moondogi erakordsele elustiilile, mis kohati äratab kadedust ja kohati haletsust. Ning teisalt, otsida kogu selle pillerkaari seest mingit sügavamat mõtet. Selle viimase osas mõningast lootust on, kuna linateose lõpuosas räägib Moondog natuke tõsist juttu ka. Ning terasel jälgimisel võib filmist leida momente, kus näeb tegelaste hoiakut elu välise klantsi suhtes.

Kõrvaltegelaste seast väärivad mainimist kolm üsna kaalukat näitlejat, kes mängivad Moondogi lõbusaid semusid: Snoop Dogg, Zac Efron ja Martin Lawrence. Ja kokku kestab see kõik üsna sobivalt vaid 95 minutit ning pikemat kestvust ühelt vähese tegevuse ja pingega filmilt ei ootakski.

Moondog lõbutsemas oma rikka naise õuel.

Foto: kaader filmist