Muinastulede ööl mere äärde tulekuks ei ole piiranguid

Augustikuu viimase laupäeva õhtul, sel aastal 28. augustil, süttivad randades traditsioonilised lõkked, et tähistada muinastulede ööd. Ettevõtmise eestvedaja MTÜ Tuleranda ootab sarnaselt varasematele aastatele kõiki lihtsalt mere äärde oma lõket süütama.

„Oma väikesed lõkked võib igaüks oma välja valitud rannas süüdata kell 20:30, et hämaruse saabudes oleks leegid juba teistele rannas viibijatele näha. Kes lõket süüdata ei soovi, on mereranda või mujale veekogu äärde lihtsalt oodatud vaatama, kas eemalt lõkkeid paistab,“ märkis muinastulede öö eestvedaja Mairold Vaik.

Sadadest lõketest moodustub Eesti randadesse lõkete kett, mis jätkub ka naaberriikidesse ümber Läänemere. „Vaikses kohas mere ääres tekib alati pidulik tunne ja see võimendub igat naabruses asuvat lõket märgates,“ kirjeldas Vaik. „Kuna sel aastal soovitatakse suurematest rahvakogunemistest eemale hoida, siis tulebki sellest sündmusest nii osa võtta, kuidas see traditsioon kunagi on alguse saanud – omastega koos või väikestes sõpruskondades oma rannas,“ lisas ta.

MTÜ Tuleranda kogub oma veebikaardile muinastuled.ee lõkketeateid. Samuti levitavad MTÜ eestvedajad jätkuvalt hoolivat mõtteviisi, et randades käitutaks loodushoidlikult, ei lennutataks taevalaternaid ja looduskaitsealadel rannas viibides pigem lõkke tegemisest hoidutaks.

Muistsel ajal süüdati lõkked teadete edastamiseks kaugete vahemaade taha või tee näitamiseks merelolijatele. Tänapäeval, 90-ndate algusest saanud traditsiooni kohaselt süüdatakse lõkked selleks, et jagada ühtsustunnet kõikide Läänemere ääres elavate inimestega. „Tuletame endile ja teistele meelde, et meri, mis meid ühendab, vajab hoidmist. Mõtleme seekord ka neile, kes viimase paari aasta pingelistel aegadel kogu maailmas on meie hulgast jäädavalt lahkunud,“ soovitas MTÜ Tuleranda.

Kuulutaja

Foto: Unsplash