President ja õiguskantsler tunnustasid neid, kes toetavad lapsi

Õiguskantsler Ülle Madise ja president Alar Karis andsid Maria Minhofile üle elutöö preemia – Maria on paarkümmend aastat pakkunud lastele asenduskodu Virumaal. Foto: Raul Mee / Vabariigi Presidendi Kantselei

Lastekaitsepäeval, 1. juunil, tunnustas president Alar Karis koos õiguskantsler Ülle Madisega Kadriorus neid, kes on võõrast muret nähes erilisel viisil abi pakkunud või kelle teo tulemusel on tekkinud uus algatus, mis suurendab teiste laste heaolu – anti üle tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ .

Katrin Uuspõld

Elutöö preemia pälvis Maria Minhof, kes 20 aastat tagasi asutas MTÜ Maria ja lapsed, mis pakub lastele asenduskodu Ida-Virumaal Tudulinnas ning viimastel aastatel ka Rakveres. Maria peres on turvapaiga leidnud lapsed, keda on korduvalt ühest elukohast teise saadetud, kuid kes on vajanud oma ellu just seda ühte kindlat inimest, kes neisse päriselt usub ja tahab neid toetada.

Maria Minhof ütles, et tunnustust vastu võttes kippusid tal silmad märjaks minema, järgmisel päeval aga oli väga õnnelik. „Ma ei ole selle jaoks lapsi kasvatanud, et auhinda saada. Ma arvasin, et see igapäevane töö nagu iga teine,“ rääkis tuleval esmaspäeval 74. sünnipäeva tähistav naine, kes pakkumas täna Tudulinnas hooldusperes kodu neljale teismelisele, lisaks on üks täiskasvanud noor ka järelhooldusteenusel. Aastate jooksul on ta lühemat või pikemat aega kasvatanud 52 last.

„Kui ei oleks lapsi, oleksin ma ammu vana, võibolla isegi vanadekodus! Nüüd pean igal hommikul ärkama, vaatama, et lapsed kooli läheksid, tegema neile lõunaks süüa, õhtusöögi teeme koos. Vaatama, kuidas õppimistega läheb. Olgu hea või halb, energiat annab igal juhul, olgu siis põhjust vihastamiseks või rõõm laste heade hinnete üle. Ei ole aega olla haigena voodis pikali!“ rääkis Maria Minhof.

Maria Minhofi kandidatuuri elutööpreemiale edastas MTÜ Maria ja lapsed juhatuse liige Karis Mugamäe, kes 2009. aastal temalt juhtimise üle võttis. „Ma väga imetlen seda naist, see, kuidas ta suhtub lastesse, elusse, kuidas ta inimestega suhtleb, on imetlusväärne. Näen, et ta on igati seda tunnustust väärt, sest ta on oma elu pühendanud võõrastele lastele,“ rääkis Karis Mugamäe.

Praegu tegutseb MTÜ Maria ja lapsed Tudulinnas kolme perega ja Rakveres kahe perega, teenusel on 29 last.

Muutuste loojad

Muutuste looja tiitliga pärjati Pille Vaiksaar ja Aigar Vaigu. Pille Vaiksaar ehitas Viljandis üles lapsekeskse perekodu, seisis erinevates ministeeriumides töötades selle eest, et erivajadusega lapsed saaksid käia kodu lähedal lasteaias ja koolis, viimased viis aastat aga juhtis Maarjamaa Hariduskolleegiumi.

Aigar Vaigu on pikka aega süstinud lastesse ja noortesse teadusepisikut. Ta on 12 aastat tegutsenud ülimenuka teadussaate „Rakett69“ saatejuhi ja kohtunikuna. Lisaks juhib noorematele lastele teadust tutvustavat saadet „Magus molekul“. Mullu avas ta koos mõttekaaslastega Rakett69 Teadusstuudiod.

Lapse Suur Tegu ja lastežürii preemia

Lapse Suure Teo auhinna pälvis Kurtna Kooli kuuenda klassi õpilane Carin-Anett Männik, kes küpsetas jõulude eel hiiglasliku koguse muffineid, et nende müügitulust osta haiglas olevatele vähihaigetele lastele meeneid ja maiustusi. Lisaks osaleb Carin-Anett ka vähihaigete laste päeva heategevuslikus kampaanias, kandes rinnas kuldset linti ja juhtides oma kogukonnas tähelepanu vähihaigete laste olukorrale.

Laste- ja noortežürii preemia pälvis ALPA Kids OÜ, kes seisab selle eest, et aeg, mille laps nutiseadmes veedab, oleks hariv ja õpetlik, pakkudes lastele eestikeelseid digiõppemänge. Mängud on loodud üheskoos õpetajate ja teaduritega ning lõimitud ekraaniväliste tegevustega. Mängudel on üle 60 000 kasutaja, sealhulgas üle 300 Eesti haridusasutuse. ALPA mängud aitavad eesti keelt ja kultuuri õppida nii välismaal viibivatel eesti lastel kui ka näiteks Ukrainast Eestisse saabunud lastel, kes soovivad õppida eesti keelt. Algust on juba tehtud ka ukrainakeelsete digiõppemängude loomisega, et aidata üle maailma kodust kaugele paisatud Ukraina lastel hoida sidet oma keele ja kultuuriga.

Võitjatele sai osaks tänukiri ning kunstnik Marko Pikkati joonistatud seinapilt. Lastepäeva korraldab ja tunnustusauhindu annab välja vabariigi president koos Õiguskantsleri Kantselei, Eesti Asenduskodu Töötajate Liidu, Eesti Lasterikaste Perede Liidu, Lastekaitse Liidu, MTÜ Oma Pere, SEB Heategevusfondi ja Sotsiaalkindlustusametiga.