Salakaup lastakse korstnasse

salakaup

Igal aastal avastatakse suurel hulgal salakaupa või võltsitud kaubamärgiga tooteid. Pärast omanikult äravõtmist kaup purustatakse ja viiakse Kundasse, kus see läheb tsemendiahju kütteks.

Kaius Mölder

Tolliametnikud kontrollivad pidevalt, mis toimub Eestis kaubandusturul, kuid vaatamata sellele suudetakse üle riigipiiri jätkuvalt smugeldada igasugust kraami, olgu need salasigaretid või -alkohol, võltsitud firmariided või salakütus.

Piraatkauba avastamisel alustatakse omaniku suhtes menetlus, kaup võetakse ära ja see läheb töötlusesse. „Kui enamjaolt tegeleme salasigarettidega, siis tuleb ette ka juhtumeid, kus hävitamisele lähevad Armani firmamärki kandvad võltsitud käekellad, samuti kosmeetika ja ülikallid margikonjakid,“ ütles Maksu- ja Tolliameti riigivarajuht Arvids Tisler.

Selleks, et võltskaup ei jõuaks uuesti ringlusse, korraldas MTA riigihanke koostööpartneri leidmiseks, kellega koos kindlaid protseduurireegleid jälgides kauba hävitamisprotsess läbi viiakse. Koostööd tehakse Harjumaal Ääsmäel asuva osaühinguga Infokaitsesüsteemid, kes pakub materjalide purustamisteenust.

Arvids Tisler ütles, et näiteks esmaspäeval jõudis Tartumaalt osaühingusse järelkäruga kaubik, milles oli ligi tonn huuletubakat.

„Keelatud kraami oli umbes nelikümmend tuhat karpi. Salakaup saadi kätte Lõuna-Eestist ja tegemist oli kahe erineva äravõetud laadungiga. Mõlema juhtumi suhtes algatati väärteomenetlus.

Ühe menetluse raames õnnestus välja selgitada kahtlusalune isik, kuid teises episoodis pole isikut aga kindlaks tehtud. Sellegipoolest hävitatakse huuletubakas ära,“ lisas Tisler.

Hävitamisprotsessil on kindlad reeglid: õigsust jälgivad kaks inimest, lisaks filmitakse kogu sündmus üles, et välistada kauba uuesti ringlusesse sattumine.

Salakraami hävitamine algab alati kauba ülemõõtmisega. Vastavalt sellele, mis materjaliga tegemist on, jätkub edasine töötlemisteekond. Näiteks huuletubaka valasid töömehed kopplaadurisse, mis tõstis kraami purustaja kohal asetsevasse punkrisse. Hetkega hekseldas masin kauba peeneks massiks, mille pressmasin üheks suureks kuubikuks pressis.

„Sellega pole hävitusprotsess veel lõppenud. Kuubikuks töödeldud mass jõuab lõpuks Kundasse tsemenditehase katlamajja, kus salakaup läheb ahju,“ rääkis Tisler.

Paljudes inimestes tekitab korraliku kauba hävitamine pahameelt, kuid Maksu- ja Tolliameti sõnul ei jõuagi igasugune salakaup hävitamisele. „Kui kaup on kasutuskõlblik ja võltskaubamärgid on võimalik eemaldada, siis anname selle sotsiaalhoolekandeasutustele. Siinkohal käib jutt riideesemetest ja jalanõudest, mitte sigarettidest ning alkoholist,“ täiendas Tisler. Ta lisas, et võltsitud kaubamärke aitavad riietelt eemaldada aktsiaseltsis Eesti Vanglatööstus töötavad kinnipeetavad ning nõudlus töödeldud riiete järele on suur.

Huuletubakast saab peale hävitamist küttematerjal. Foto: Kaius Mölder