Peatselt algab Kunda linnakeskuse arhitektuurivõistlus

Esmaspäeva õhtul toimus Tallinnas Arhitektuurikeskuses programmi „Hea avalik ruum“ raames korraldatavate Kunda ning Jõgeva linnakeskuse arhitektuurivõistluste tutvustusõhtu. Kundas saab võistlusalaks Kasemäe tänav.

Liisi Kanna

„Tegemist on „Hea avaliku ruumi“ seerias 21. ja 22. võistlusega, nii et meil on päris auväärne hulk võistlusi juba tehtud. Tänase seisuga on kaheksa keskväljakut-peatänavat juba valmis saanud. Oktoobri lõpus või novembri alguses avatakse ka Kärdla keskväljak. Praegusel hetkel on ehitamisel Viljandi keskväljak ning Narva Stockholmi väljak ja raekoja plats on minu teada ehitushankes,“ tutvustas „Hea avalik ruum“ projektijuht Kalle Vellevoog laiemat olukorda.

Jõgeva võistlus on juba käimas, tähtajaks 23. oktoober. Kunda keskuse arhitektuurivõistlus algab aga oktoobri keskel.

Viru-Nigula valla ootustest rääkinud vallavanem Einar Vallbaumi sõnul on Kunda linn sellepärast huvitav, et tegu on tööstuslinnaga. „150 aastat on tsementi toodetud, linn on olnud hall ja tolmune,“ nentis Vallbaum.

„Praegu enam tsementi ei toodeta, linna hakkab puhtaks saama. Kolme viimase aasta jooksul oleme väga palju teinud, et ilmet ilusaks saad. Kes on Kundasse sõitnud, teab, et näiteks meie ringteedel paiknevad nüüd betoonist laevuksed, kus on lilled sees ja graniitkivid. Tahaksime seda poolt jätkata, et Kunda on mere linn,“ rääkis vallavanem.

Vallbaum selgitas, et linn on kasvanud ümber tehase, küll ühele poole, siis jälle teisele poole. „Praegu on Kunda sellise pika soolikana välja venitatus. Ühte traditsioonilist keskkohta pole olnudki – küll oli see all kaubamaja juures, siis üleval kino juures. Nüüd on justkui linna keskuseks kokku kogunenud koolimaja, vallavalitsus ja spordikeskus,“ kirjeldas vallajuht.

„Ja peatänavat ka nagu ei ole. Ühel pool tänavat on küll kaubanduskeskus ja vana restoran, mis lammutamisele läheb, teine pool on tühi,“ märkis Vallbaum Kasemäe tänavast rääkides.

„Igasuguseid võimalusi on seal vaadata ja teha. Meie anname vabad käed, et väikese raha eest teha ära suur asi,“ sõnas vallavanem, lisades, et eesmärgiks on tuua välja just peatänav.

Arhitektuurikonkursi võistlusala kulgebki mööda Kasemäe tänavat, gümnaasiumi esiselt ringväljakult tehase esise ringteeni.

Konkursi võistlustingimustes rääkis tutvustusõhtul arhitekt Jaan Tiidemann, kes Kunda linna selle tarbeks analüüsis. Ta tõi võistlusalal välja viis olulist punkti, millele töö koostamisel tähelepanu tasuks osutada.

Ümber mõtlemist vajaks kooli ja vallamaja juures olev väljak, kust kavandatav ala algab. Kaaluda tasuks linna sisse sõitmisel tänava ääre vasakul pool oleva pargi tulevikku – kas ehk see ala hoopiski hoonestada? Märgata tasuks teisele poole jäävat nõlva. Ning käsitleda võiks Võidu tänava ristmikku ning võistlusala lõpetavat ringteed ja nende ümbrust.

Arhitektuurikonkursi võistlusala. Foto: kuvatõmmis Google Maps