Pehme või kõva madrats – kuidas valida enda jaoks sobiv?

Sügav ja hea uni on iga rõõmsa päeva aluseks, kus oled produktiivne, tegus ja alati hea tujuga. Selle aga garanteerib omakorda õigesti valitud madrats. Sellegipoolest pööravad inimesed selle valimisele üsna vähe tähelepanu, kuigi tegelikkuses on palju nüansse, mida peaks sobiva madratsi leidmisel jälgima – näiteks selle pehmus ja jäikus. Kuidas valida madrats, mis tagaks hea une ning vastaks ka Sinu kehal vajadustele? Need 7 nippi aitavad leida sobiva.

Millises poosis Sulle magada meeldib?

Kõvemad madratsid sobivad hästi nendele inimestele, kes on harjunud magama selja peal. Kõvem madrats tagam stabiilsema ja ühtlase pinna, tagades seljale õige asendi – see aitab ära hoida seljavalusid ning muudki. Samuti tunnevad ennast mugavamalt nii ka kõhuli magajad. Samas pehme madrats sobib neile, kes armastavad magada külje peal, sest nii pakub antud madrats pehmet tuge just õlgadele ja puusadele. Jällegi ei pruugi pehme madrats sobida just neile, kes armastavad magada selili või kõhuli, sest keharaskus kandub kehale ebaühtlaselt.

Pööra tähelepanu keharaskusele

Kui Sa ei maga voodis üksi, siis võib pehme madrats olla ebamugav mõlemale osapoolele. Keharaskuselt raskem partner võib rohkem vajuda madratsi sisse, muutes teise partneri jaoks voodi ebaühtlaseks oma pinna poolest. Isegi kui magad üksi, siis võib liiga pehme madrats olla ka Sulle ebamugav, sest keha vajab tegelikkuses just rohkem tuge. Kindlasti ei sobi väga pehme madrats neile, kes on kaalult raskemad, sest nii võib keha vajuda liiga madratsi sisse ning kaotab õige magamisasendi.

Kui Sul on seljaprobleemid

Kui Sind vaevavad sageli seljavalud, siis kindlasti on jäigem madrats Sulle sobilikum. Magades kõvemal pinnal toetub Sinu keha raskus kehale võrdselt  – see tähendab seda, et lihased on vähem pinge all ning nii püsib ka vereringe normaalsena. Jäik madrats võimaldab hoida keha õiges proportsioonis, mis omakorda tagab selle, et kogu keha saaks omandada rohkem hapnikku. Vastasel juhul kandub keharaskus meie kehaosadele erinevalt, mistõttu peavad need ka rohkem pinget taluma ning seetõttu võidki vahepeal tunda, et oled mõne kehaosa nii-öelda “ära maganud”. Samas kui Sul on tuvastatud skolioos või mõni muu seljaga seotud probleem, võib kõva madrats tekitada hoopis valu. Seepärast on oluline teha põhjalik eeltöö enne, kui madrats osta.

Öösel on liiga palav või külm?

Kindlasti tead seda tunnet, kus on öösiti liiga palav või liiga külm, et rahulikult magama jääda. See tagab ebakvaliteetse une, mis mõjutab Sinu heaolu kogu järgneva päeva. Pehmete madratsite puhul vajub magaja kergelt madratsi sisse ning seepärast võib tunduda ka magamine palju soojem. Kui Sul on magades pidevalt palav ning kipud tekki seetõttu kõrvale viskama, siis võid samuti eelistada veidi jäigemat madratsit, et püsida madratsi pinnal. Pinnal magades ringleb Sinu ümber rohkem õhku, mis tagab ka mugavama ja jahedama magamise. Samas sobivad pehmed madratsid ideaalselt külmadeks õhtuteks, kus soovid just veidi rohkem vajuda sooja madratsi sisse.

Mugavam liikumine

Pehme madratsiga võib öösel pööramine ning isegi voodist välja tulemine olla veidi keerulisem. Kui Sul või Su pereliikmetel on näiteks liikumisraskused, võiksid kindlasti eelistada jäigemat madratsit. Kui seda mure pole, siis võid sellegipoolest valida kas kõvema kui ka pehmema madratsi vastavalt isiklikele soovidele. Koos kaaslasega madratsit jagades võid samas arvestada veel sellega, et pehme madratsi puhul võid partneri liigutusi madratsil tunda. Seega kui Sinu und kipub iga väike liigutus segama ja üles äratama, võid taaskord eelistada jäigemat valikut.

Mis on Sinu enda isiklik eelistus?

Veel tasub mõelda ka enda soovide ja eelistuste peale. Kindlasti on Sul aja jooksul tekkinud erinevad harjumused ehk millise madratsiga oled ise harjunud. Näiteks kui oled aastaid maganud pehmel madratsil, võib kõva madratsiga kohanemine võtta aega. Kui oled otsimas madratsit koos kaaslasega, siis kindlasti uuri ja arvesta ka tema eelistustega ja soovidega.

Proovi järgi!

Kõige lihtsam on minna poodi kohapeale ning proovida madratseid järgi – nii saad olla kindel, milline pehmus ja jäikus Sulle sobib kõige enam. Üks hea nipp on proovida madratsit poes ning soetada see hoopis veebipoest. Seda just seetõttu, et veebipoodides on sageli suurem valik erinevaid suuruseid ning ka soodsamad hinnad. Pea meeles, et isegi kui madrats saab ostetud liiga jäik või vastupidi pehme, saad alati madratsile juurde osta ka kattemadratsi. Kindlasti on kattemadrats hea valik ka siis, kui madrats on aastatega vananenud ja kaotamas oma omadusi – nii piisab vaid uuest kattemadratsist ning võid taas nautida head und. Kui oled parasjagu otsimas oma madratsite murele lahendust, siis tasub tutvuda valikuga Kaup24 veebipoes, kust leiad alati soodsad hinnad ja mitmekülgse valiku.